Hirdetés
Hirdetés

Hatalmas bulit ígérnek Bagossyék az idei Egyfesztre

•  Fotó: Egyfeszt

Fotó: Egyfeszt

Tíz éves a Bagossy Brothers Company, és ezt méltó módon fogják megünnepelni szülővárosukban, Gyergyószentmiklóson. Az augusztus 3–6. között sorra kerülő Egyfeszt összművészeti fesztivál emellett még számtalan kikapcsolódási lehetőséget tartogat.

Gergely Imre

2023. július 16., 21:062023. július 16., 21:06

A Bagossy Brothers Company idei két nagy koncertjének (az MVM Dome-ban lezajlott és a Budapest Parkban ezután sorra kerülő) hangzás- és látványvilágát ígérik a gyergyószentmiklósi Egyfesztre. Szerintük ez lesz az évtized legnagyobb BBC-bulija, a fesztivál szervezői szerint pedig az idei lesz az eddigi legjobb Egyfeszt, ami három hét múlva kezdődik.

Hirdetés

A négynapos, színes eseménysorban kiemelt szerepe lesz a Bagossy Brothers Company együttesnek. Ők lesznek a Hegyilevegő udvar házigazdái, ahová behozzák mindazt, amihez kötődésük van a zenekar tagjainak. Például

megkóstolhatók lesznek itt a zenészek kedvenc gyerekkori ételei, Bagossy Norbi pálinkakóstolóra várja az embereket, Tatár Ata túrát vezet a Mária-kőre, Bagossy Laci távcsövével csillagvizsgálásra lesz lehetőség, Bartis Szilárd hangos és izgalmas dob workshopot szervez, de a gyergyói hoki is megjelenik itt, a GYHK játékosainak részvételével.

Kozma Zsombi pedig a Folkudvarba hívja csütörtökre a közönséget, ahol a BBC a gyergyói népzenészek közös együttesével, a Karmazsinnal zenél majd együtt.

•  Fotó: Egyfeszt Galéria

Fotó: Egyfeszt

A fesztivál szombati napján születésnapi koncerttel várják a rajongókat. Zenéjük mellett itt nagy hangsúlyt kap a különleges látványtechnika, ahol az év eleji MVM Dome-ban tartott koncertjük és a Budapest Parkban következő fellépésük látványelemeit ötvözik, de

olyan koncertelemek is láthatók/hallhatók lesznek, amelyek itt Gyergyószentmiklóson kerülnek először a közönség elé.

Fellép velük Sólyom Bernadett, a magyarországi X-faktor tavalyi győztese is – árulták el a BBC tagjai.

•  Fotó: Egyfeszt Galéria

Fotó: Egyfeszt

Mindemellett pedig az általuk kitalált Hegyilevegő Experience túrakihívás révén a fesztivál alatt bejárható lesz néhány Gyergyó-medencei helyszín, ahol az együttes klipjeinek forgatása zajlott.

A fesztivál csütörtöki napja sok tekintetben Gyergyó-nap lesz, a Folkudvarban ugyanis

a BBC-Karmazsin koncert repertoárjában olyan zenék, dalok fognak elhangzani, amelyeket Bartók Béla és Kodály Zoltán ebben a régióban gyűjtött.

A nagyszínpadon ezen az estén lép fel a térségben nagyon népszerű Salamon’s Jam Orchestra, vagyis a Salamon Ernő Gimnázium együttese. A Színház- és könyvudvarban pedig ezen a napon lesz látható a Figura Stúdió Színház, a Salamon Ernő Gimnázium és a Szín-kron csoport közös produkciója, A dzsungel könyve musical.

•  Fotó: Keresztes Zoltán Galéria

Fotó: Keresztes Zoltán

Az Egyfeszt minden tekintetben törekszik arra, hogy az összművészeti jellegét erősítse, ez a tematikus udvarokon valósul meg a négy nap alatt.

A könyvtár udvarán, vagyis a Színház- és könyvudvarban Juhász Anna irodalmár, a Petőfi Kulturális Ügynökség Kiemelt Programok vezetője neves vendégekkel várja a közönséget, de itt lép fel közös előadásával az Udvaros Dorottya–Hrutka Róbert páros, valamint Bogdán Zsolt is a Kaláka együttessel.

A képzőművészeti udvarban a Székelyföldi Grafikai Biennálékon díjazott alkotások lesznek megtekinthetők, de a nemzetközi szinten elismert szobrász Yengibarian Mamikon műveinek tárlata is várja majd a közönséget.

Több zenei műfajnak lesz idén is külön helyszíne, udvara az Egyfeszten. A teljesség igénye nélkül érdemes megemlíteni Lovasi András, a Magashegyi Underground, a Blahalouisiana, Vad Fruttik, Charlie, Delhusa Gjon, Tcha Limberger nevét, a keményebb rock műfaj rajongóinak pedig az Atilla Fiai Társulat, azaz Kalapács József, Rudán Joe és Varga Miklós énekel. A nagyszínpadon pedig a Zdob și Zdub, az Aurevoir, illetve a Kowalsky meg a Vega is a húrok közé csapnak.

A népzene kedvelői a Hagyományok Háza és az Erdélyi Hagyományok Háza jóvoltából többek közt Szalonna és bandája, a Heveder vagy a Góbé zenekar muzsikájára rophatják a táncot. A Kaláka együttes pedig mind a négy napon fellép különböző helyszíneken, más-más repertoárral.

Idén az Egyfeszt alatt a Gyergyói-medence illetve a Gyilkos-tó környéke madártávlatból is megtekinthető, egy hatszemélyes kisrepülőgéppel.

Emellett 200 féle társasjáték várja a Játékudvar közönségét, de több udvarban is lesznek délelőttönként gyerekprogramok, délutánonként pedig családoknak szóló események.

•  Fotó: Egyfeszt Galéria

Fotó: Egyfeszt

Fontos szerepe lesz az Egyfeszten a finom ételeknek is. Zsigmond András, azaz Kicsizsiga neves séfeket, mesterszakácsokat hívott el Gyergyószentmiklósra, számtalan különleges étel és ital lesz megkóstolható a Gasztró utcában.

Fontos felhívással fordulnak még a szervezők a fesztivál látogatóihoz: mivel Gyergyószentmiklóson egyszerre sok utcában zajlanak munkálatok, emiatt nehézkes a közlekedés, és még nehezebb lesz parkolóhelyet találni az Egyfeszt idején. Kérnek mindenkit, hogy

időben érkezzen, hagyja az autóját a város bejáratainál kialakított parkolókban, és időben váltsa ki a belépő karszalagját, hogy ne maradjon le semmiről.

A teljes fesztiválprogramot az egyfeszt.ro weboldalon, illetve a fesztivál Facebook-oldalán lehet majd megtalálni.

Az esemény fő- és kiemelt támogatói: Magyar Turisztikai Ügynökség, MOL Új Európáért Alapítvány, Hidroelectrica, Petőfi Kulturális Ügynökség, Erdélyi Hagyományok Háza, Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. szeptember 19., péntek

A hónap végéig megkapják az alacsony jövedelműek az élelmiszerekre költhető 250 lejes támogatás felét

Ismét megkapják a 250 lejes élelmiszervásárlási támogatást az alacsony jövedelemmel rendelkezők. Ez három jogosultsági kategóriát jelent, az ezekbe tartozók kártyájára két részletben tölti fel a minisztérium a szociális utalványokat.

A hónap végéig megkapják az alacsony jövedelműek az élelmiszerekre költhető 250 lejes támogatás felét
Hirdetés
2025. szeptember 18., csütörtök

Kapacitásbővítés: Románia több földgázt szállítana Magyarországra

A román kormány csütörtöki ülésén nemzeti jelentőségű projektté nyilvánította a Magyarország felé vezető és a nyugati országrész ellátásában fontos szerepet játszó, Temesrékás (Recaș) és Újpanád (Horia) közötti új földgázvezeték megépítését.

Kapacitásbővítés: Románia több földgázt szállítana Magyarországra
2025. szeptember 18., csütörtök

Európai alapokból fizetné ki az egyetemi ösztöndíjakat a tanügyminisztérium

Daniel David tanügyminiszter az ösztöndíjakkal kapcsolatban kijelentette: megkezdte a tárgyalásokat az európai alapokért felelős miniszterrel annak érdekében, hogy az egyetemi lemorzsolódás megelőzésére irányuló programba forrásokat csoportosítsanak át.

Európai alapokból fizetné ki az egyetemi ösztöndíjakat a tanügyminisztérium
2025. szeptember 18., csütörtök

Iskolák felújítása: félmilliárd lejnyi építkezés zajlik Sepsiszentgyörgyön

Sepsiszentgyörgy tanintézményei évtizedekre meghatározó felújításokon esnek át, melyek összértéke meghaladja a 100 millió eurót. Antal Árpád polgármester szerint ezek a fejlesztések fél évszázadra fogják megoldani az oktatási infrastruktúra problémáit.

Iskolák felújítása: félmilliárd lejnyi építkezés zajlik Sepsiszentgyörgyön
Hirdetés
2025. szeptember 18., csütörtök

Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték a szexuális erőszakkal vádolt ortodox pópát

Két és fél év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte jogerősen csütörtökön a bukaresti táblabíróság a szexuális erőszakkal vádolt Visarion Alexa ortodox pópát.

Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték a szexuális erőszakkal vádolt ortodox pópát
2025. szeptember 18., csütörtök

Kiszivárogtatták a gyorshajtáson ért rendőrfőnök „menekülési útvonalát”

Jóval a megengedett sebesség felett, 109 km/órával száguldott településen belül a Mehedinți megyei rendőrség vezetője szolgálati autójával, és nem volt küldetésen – hozta nyilvánosságra az esetet az Europol szakszervezet.

Kiszivárogtatták a gyorshajtáson ért rendőrfőnök „menekülési útvonalát”
2025. szeptember 18., csütörtök

Kelemen Hunor az árréssapkáról: „az embereknek érezniük kell, hogy védelmezik őket”

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök csütörtökön kijelentette, hogy véleménye szerint legalább még hat hónapig meg kell tartani az alapélelmiszerek árréssapkáját, mert „az embereknek érezniük kell, hogy védelmezik őket”.

Kelemen Hunor az árréssapkáról: „az embereknek érezniük kell, hogy védelmezik őket”
Hirdetés
2025. szeptember 18., csütörtök

Több ezer lejes bírságot kaphatnak a felelőtlen kutya- és macskatartók

Akár több ezer lejes bírságra is számíthatnak azok az állattartók, akik közterületen hagyják magukra állataikat, vagy elmulasztják kedvenceik ivartalanítását és chipezését.

Több ezer lejes bírságot kaphatnak a felelőtlen kutya- és macskatartók
2025. szeptember 18., csütörtök

Egyik uniós országban sem nőtt akkorát az építőipar, mint Romániában

Az Európai Unióban és az euróövezetben egyaránt enyhén csökkent az építőipari termelés volumene júliusban az előző hónaphoz képest, és a tagállamok közül Románia építőipara teljesített a legjobban.

Egyik uniós országban sem nőtt akkorát az építőipar, mint Romániában
2025. szeptember 18., csütörtök

Egyelőre nem kell tartani a fix radaroktól

Négyszáz rögzített sebességmérő kamera telepítését irányozta elő a romániai utakon a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR), de a projekt pénzhiány miatt késik. Eredetileg idén nyárra kellett volna felszerelni.

Egyelőre nem kell tartani a fix radaroktól
Egyelőre nem kell tartani a fix radaroktól
2025. szeptember 18., csütörtök

Egyelőre nem kell tartani a fix radaroktól

Hirdetés