
Fotó: Barabás Ákos
Megújulnak a játszótereink névvel fogtak hozzá a székelyudvarhelyi játszóterek korszerűsítéséhez: évente kettőt újítana fel teljesen a városvezetés. A Függetlenség úton lévő közösségi tér az első a sorban.
2017. október 09., 19:302017. október 09., 19:30
„Minden évben két székelyudvarhelyi játszótér újulna meg teljesen, ezeket úgy modernizálnánk, majd tartanánk karban és működtetnénk” – mondta el Szarvas Zsuzsanna önkormányzati képviselő hétfő délelőtt a Függetlenség út és Tavasz sétány közötti játszótér előtt tartott sajtótájékoztatón, ahol már el is kezdték a munkálatokat.
Itt a tervek szerint egy hónap alatt végeznek, majd a Szabók utcai játszóteret modernizálják.
A tervezést még tavaly novemberben elkezdték, ennek részeként konzultáltak az udvarhelyi anyák közösségével, majd a hivatal osztályvezetőivel, így körvonalazódott, hogy milyen elvárásoknak kell eleget tenni.
A felújítási sorrendet az is befolyásolta, hogy legyenek olyan közösségek, amelyek vállalják a játszóterek felügyeletét, illetve rendben tartását – magyarázta Jakab Attila városmenedzser. Hozzátette: éppen ezért kezdték el a héten a Függetlenség úti területen a munkálatokat, hiszen az évtizedek óta be van kerítve, felelősségteljesen óvták, gondozták a lakók.
Fotó: Barabás Ákos
A program felépítésében a más városokban látott jó példákból inspirálódtak. Fontos azonban, hogy ezúttal nemcsak új játékelemek felszereléséről és tatarozásról van szó: a program révén teljesen újratervezik és átgondolják a játszótereket, melyeknek hosszú távon kell szolgálniuk a közösség igényeit. A városmenedzser hangsúlyozta, hogy a konzultációk során érkezett visszajelzések, illetve a korábbi tapasztalatok alapján minden játszótérnek lesz szabályzata, emellett
Az elkövetkezőkben olyan terek is lesznek, amelyeket főként a nagyobbak, tinik számára alakítanak ki, ezeken például akadálypályát alakítanak ki. A meglévő játékszerek sem vesznek kárba, hiszen a leszerelt, de jó állapotban lévő elemeket áthelyezik más játszóterekre, illetve néhányat a Szent Ferenc Egyesületnek adományoznak.
– mondta a városmenedzser.
Fotó: Barabás Ákos
Hosszú távon működőképes koncepciót akart kialakítani Angi Attila, a munkálatokat kivitelező EG Transyl-van Landscape Kft. ügyvezetője, ezért
A tervezéskor emellett arra is figyeltek, hogy a gumiburkolat és a természetes felület egyensúlyban legyen, ezért csak a játszóelemek körül lesz gumifelület, amit nem homokágyra, hanem betonalapra ragasztanak majd, hogy tartósabb legyen.
Bővül ugyanakkor a zöldövezet is: hogy hosszabb ideig legyen szép a füves rész, öntözőrendszert szerelnek a gyepszőnyeg alá. A mintegy 550 négyzetméteres Függetlenség úti téren térkőből kiépített ösvény vezet majd át, a megszokott csúszdák, mászkálók mellett háromféle hinta, köztük fészekhinta is lesz, továbbá egyensúlyfejlesztő játékokat is elhelyeznek. A kivitelező szerint újdonság, hogy rajztáblával, valamint interaktív, kirakós elemekkel, illetve sakkasztalokkal bővül a játszótér felszerelése.
Korlátozzák az áremeléseket és szigorítják az ellenőrzést Németországban, ahol a kutak naponta csak egyszer drágíthatnak, miközben több európai ország is beavatkozott az üzemanyagárak emelkedése miatt az utóbbi időszakban.
Idén januárban és februárban 13,17 százalékkal 1091-re nőtt a fizetésképtelenné vált cégek és egyéni vállalkozók (PFA) száma 2025 első két hónapjához viszonyítva – derül ki a cégnyilvántartási hivatal (ONRC) honlapján közzétett adatokból.
Meg is betegedhetünk, ha nem megfelelő húsból fogyasztunk, ezért csak ellenőrzött helyről vásároljunk, és kerüljük az interneten hirdetett, nem ellenőrzött termékeket. Hargita megyében elkezdődtek a húsvét előtti élelmiszer-biztonsági ellenőrzések.
Tavaly átlagban 4,917 millió nyugdíjast tartottak számon Romániában, mintegy 42 ezerrel kevesebbet, mint 2024-ben; az átlagnyugdíj 13,8 százalékkal 2936 lejre nőtt egy év alatt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet pénteken közzétett adataiból.
Imaéjszakára várják a híveket március 27-én, péntek este több erdélyi településen, ahol közösen imádkoznak a békéért és a háborúk áldozataiért.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) pénteken több sárga riasztást adott ki rossz időjárás miatt, amelyek hétfő reggelig az ország több mint felét, így Székelyföldet is érintik.
A közeljövőben nem lesz szükség üzemanyag-vásárlási korlátozások bevezetésére – nyilatkozta csütörtökön Nicușor Dan, Románia elnöke.
Erdélyben mintegy 310 ezer választópolgár kapja meg a küldeményt a magyarországi országgyűlési választások előtt. A leggyakrabban felmerülő kérdésekre Dolhai István, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának misszióvezetője válaszol.
A húsvéti ünnepek miatt a szokásosnál korábban érkeznek az áprilisi nyugdíjak.
Nicușor Dan államfő csütörtökön azt nyilatkozta, hogy amint megkapja az alkotmánybíróság költségvetési törvénytervezettel kapcsolatos döntésének indoklását, azonnal kihirdeti a jogszabályt.
szóljon hozzá!