
Fotó: Tamás Sándor Facebook-oldala
A Kárpát-medencei kisebbségre vonatkozó alkotmányjogi gyakorlatokról szervez konferenciát Kovászna Megye Tanácsa és Sepsiszentgyörgy önkormányzata, Puskás Bálint nyugalmazott alkotmánybíró kezdeményezésére.
2022. május 05., 19:082022. május 05., 19:08
Az első Kárpát-medencei alkotmánybírósági konferenciára május 21-én kerül sor, Magyarországról, Szlovákiából, Szerbiából és Romániából hivatalban lévő vagy korábban alkotmánybírói tisztséget betöltő magyar jogászok vesznek részt, akik a kisebbségi alkotmányjogi gyakorlatok mellett esettanulmányokat ismertetnek.
A rendezvényt beharangozó csütörtöki sajtótájékoztatón Tamás Sándor, a Kovászna megyei önkormányzat elnöke leszögezte, az alkotmány, az alkotmánybíróság a kisebbségben élők számára sokkal fontosabb, az elmúlt harminc évben, ha jogsértés érte a magyar közösséget a többség részéről, a függetlennek remélt alkotmánybírósághoz fordultak jogorvoslatért.
Annak ellenére, hogy az 1991-es referendumon a magyar közösség nem szavazta meg az alkotmányt, mert annak első cikkelye egységes nemzetállamként határozza meg Romániát,
Tamás Sándor felidézte, a rendszerváltás után négy magyar alkotmánybíró volt Romániában: 1992-től Fazakas Miklós, majd három évig leszavazták az RMDSZ jelöltjét, Hajdu Gábort, 1998-tól kilenc évig Kozsokár Gábor volt a testület tagja, 2007-től további kilenc évig Puskás Bálint, jelenleg pedig Varga Attila.
Fotó: Tamás Sándor Facebook-oldala
Antal Árpád polgármester kifejtette, egy ország államigazgatási berendezkedését az alkotmány határozza meg, visszás helyzet Romániában, hogy alkotmányellenesnek tekintik az alkotmány megváltoztatását.
A félig parlamenti, félig elnöki köztatársaság modellje számtalan problémát okoz, az államelnöki hivatal és a kormány közötti konfliktusok sorát, hiszen a kormánynak pénzügyi, az elnöknek államszervezési kérdésekben van hatalma.
Gyakori, hogy az igazságszolgáltatást felhasználva csorbítják az erdélyi magyarság jogait, a bírósági végzésekben az alkotmányra hivatkozva érvénytelenítenek önkormányzati határozatokat, éppen ezért izgalmas konferenciára számítanak – mondta Antal Árpád.
A rendezvényt kezdeményező Puskás Bálint kifejtette, az ideit indító konferenciának szánják, abban bízik, hogy a következőkben más országok jogászait is meg tudják szólítani, azokat, akik értik, mit jelent a kisebbségi törvénykezés, az autonómia. Kérdésünkre elmondta,
amely pontosabban szabályozza többek között a kormány és az államelnöki hivatal, a parlament és az államelnöki hivatal közötti kapcsolatot.
ebben a kérdésben nem is kellett volna kikérni az alkotmánybíróság véleményét – szögezte le Puskás Bálint.

Az alkotmánybíróság helyt adott szerdán a kormány óvásának és alaptörvénybe ütközőnek ítélte azt a törvénytervezetet, amely lehetővé tette volna a diákok számára az iskolák szabadtéri sportpályáinak oktatási időn kívüli ingyenes használatát.
Radu Marinescu igazságügyi miniszter a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) ügyészi részlegének véleményezése hiányában Alex Florențát javasolja a DIICOT főügyész-helyettesi tisztségére, Marius Voineagot a legfőbb ügyész helyettesi posztjára.
A kéregetés visszaszorítása a célja annak, amikor a koldusok ellen lépnek fel a helyi rendőrök, és a törvény szerint meg is bírságolják őket. Ez eltünteti a kéregetőt a szemünk elől, de valójában nem oldja meg a problémát – csupán arrébb tolja.
Visszavonta a Realitatea Plus műsorszolgáltatási engedélyét az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) – írja az Agerpres.
Idén már huszonhat bejelentett vadkár volt Maros megyében, ahol tavaly 43 medvét lőttek ki. A napokban elkezdődött a medve-, farkas-, hiúz- és vadmacskaállomány felmérése is – számolt be a környezetvédelmi ügynökség vezetője, Cristina Pui.
Az Egyesült Államokkal való stratégiai együttműködés fontosságát hangsúlyozta, valamint a gazdasági és energetikai kapcsolatok erősödéséről beszélt Orbán Viktor kedden Budapesten, J.D. Vance-szel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
Több száz szankció, tucatnyi bevont jogosítvány és számos közlekedési bűncselekmény – ez a mérlege az ünnepi időszak rendőri ellenőrzéseinek Hargita megyében is.
Rendkívüli ülésen hozott döntéseket Gyergyószentmiklós képviselő-testülete két nagyvolumenű beruházás előkészítése kapcsán. A szándék szerint Gyilkostón a közművesítés kap új lendületet, és közel 4800 méternyi út korszerűsítése is közelebb került.
Mircea Abrudean szenátusi elnök szerint az Ilie Bolojan vezette kormány minden lehetséges intézkedést meghozott, hogy megvédje a lakosságot az üzemanyagárak emelkedésétől.
Százakat ellenőriztek, több sofőrt ittas vezetésen értek, egyik esetben büntetőeljárás is indult a hétvégi közúti razziák nyomán Maros megyében.
Villanyáram nélkül maradt 844 fogyasztó Borszéken az erős szél miatt – közölte kedden délután a Hargita megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!