
Fotó: Pinti Attila
Háromszéken öt tanintézetben térnek át a kizárólagos távoktatásra, miután több iskolában is koronavírus-fertőzött diákokat regisztráltak.
2020. szeptember 18., 18:442020. szeptember 18., 18:44
Kiss Imre főtanfelügyelő pénteki sajtótájékoztatón arról számolt be, a megyeszékhelyi Puskás Tivadar Szakközépiskolában pénteken lépett érvénybe a vörös forgatókönyv, mert hat diáknál mutatták ki a koronavírust.
A sepsiszentgyörgyi Kálvin téri speciális iskolában egy osztály diákjai maradnak otthon, mert egyik társuk megfertőződött. Az oltszemi elhelyező központban és kisegítő iskolában szintén vörös forgatókönyv lépett életbe, a 40 bentlakó diák közül 16-nál mutatták ki a koronavírus jelenlétét. A dálnoki óvodában és iskolában azért térnek át online oktatásra, mert az egész település vörös besorolást kapott a magas fertőzésszám miatt.
– szögezte le Kiss Imre. Rámutatott, a gyermekvédelmi igazgatóság alárendeltségébe tartozó oltszemi elhelyező központ diákjainál a kéthetente kötelező koronavírusteszt során mutatták ki a fertőzötteket, akik tünetmentesek. Közülük jár egy diák a sepsiszentgyörgyi speciális iskolába, hat a Puskás Tivadar Szakközépiskolába, így kényszerültek további egy osztály és egy tanintézet diákjai távoktatásra.
A közegészségügyi igazgatóság pontosítást kért az egészségügyi minisztériumtól, hogy ilyen helyzetben mi az eljárás. Helyi szinten is elemzik a helyzetet, ám hétfőig, amíg végleges döntés születik, minden érintett lakhelyi elkülönítésben kell maradjon, vagyis nem hagyhatja el otthonát. Az körvonalazódik, hogy feltérképezik a fertőzöttek közvetlen kapcsolatait – diákokat, pedagógusokat, kisegítő személyzetet – és csak ők kerülnek lakhelyi elkülönítésbe, a többiek elhagyhatják otthonukat.
Hétfőtől Sepsiszentgyörgy, Kovászna városa, Sepsibükszád, Uzon, Zágon és Zabola sárga besorolásba kerül a növekvő fertőzések miatt, a tanintézetek áttérnek a hibrid oktatásra: az óvodások, elemisek, végzősök járnak be, a többi osztályok fele bejár, a másik fele távoktatásba vesz részt. A vörös besorolású iskolák esetében marad a kizárólagos online tanítás.
Ezeken a településeken a diákok teljes létszámban visszatérnek az iskolába.
Kiss Imre hangsúlyozta, hosszú távon a hibrid oktatásra kell berendezkedni, ezért fontos, hogy minden osztályteremben legyen webkamera, mikrofon, okostábla, hogy az otthon maradó diákok is bekapcsolódhassanak a tanórákba. Minden megye kapott az oktatási minisztériumtól kétmillió lejt erre, ám a bonyolult eljárás, a kevés beszállító miatt hónapokig is elhúzódhat, amíg a folyamat lezárul.
Amint arról beszámoltunk, a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Főgimnáziumból már csütörtökön hazaküldték a diákokat és a tanárokat.

Vörös forgatókönyv lépett érvénybe csütörtöktől a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Főgimnáziumban. Az oktatás a következő 14 napban kizárólag online zajlik. Az intézkedésre azért volt szükség, mert a tanintézetben három diák és egy tanár is megfertőződött a koronavírussal.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!