
Fotó: Pinti Attila
Háromszéken öt tanintézetben térnek át a kizárólagos távoktatásra, miután több iskolában is koronavírus-fertőzött diákokat regisztráltak.
2020. szeptember 18., 18:442020. szeptember 18., 18:44
Kiss Imre főtanfelügyelő pénteki sajtótájékoztatón arról számolt be, a megyeszékhelyi Puskás Tivadar Szakközépiskolában pénteken lépett érvénybe a vörös forgatókönyv, mert hat diáknál mutatták ki a koronavírust.
A sepsiszentgyörgyi Kálvin téri speciális iskolában egy osztály diákjai maradnak otthon, mert egyik társuk megfertőződött. Az oltszemi elhelyező központban és kisegítő iskolában szintén vörös forgatókönyv lépett életbe, a 40 bentlakó diák közül 16-nál mutatták ki a koronavírus jelenlétét. A dálnoki óvodában és iskolában azért térnek át online oktatásra, mert az egész település vörös besorolást kapott a magas fertőzésszám miatt.
– szögezte le Kiss Imre. Rámutatott, a gyermekvédelmi igazgatóság alárendeltségébe tartozó oltszemi elhelyező központ diákjainál a kéthetente kötelező koronavírusteszt során mutatták ki a fertőzötteket, akik tünetmentesek. Közülük jár egy diák a sepsiszentgyörgyi speciális iskolába, hat a Puskás Tivadar Szakközépiskolába, így kényszerültek további egy osztály és egy tanintézet diákjai távoktatásra.
A közegészségügyi igazgatóság pontosítást kért az egészségügyi minisztériumtól, hogy ilyen helyzetben mi az eljárás. Helyi szinten is elemzik a helyzetet, ám hétfőig, amíg végleges döntés születik, minden érintett lakhelyi elkülönítésben kell maradjon, vagyis nem hagyhatja el otthonát. Az körvonalazódik, hogy feltérképezik a fertőzöttek közvetlen kapcsolatait – diákokat, pedagógusokat, kisegítő személyzetet – és csak ők kerülnek lakhelyi elkülönítésbe, a többiek elhagyhatják otthonukat.
Hétfőtől Sepsiszentgyörgy, Kovászna városa, Sepsibükszád, Uzon, Zágon és Zabola sárga besorolásba kerül a növekvő fertőzések miatt, a tanintézetek áttérnek a hibrid oktatásra: az óvodások, elemisek, végzősök járnak be, a többi osztályok fele bejár, a másik fele távoktatásba vesz részt. A vörös besorolású iskolák esetében marad a kizárólagos online tanítás.
Ezeken a településeken a diákok teljes létszámban visszatérnek az iskolába.
Kiss Imre hangsúlyozta, hosszú távon a hibrid oktatásra kell berendezkedni, ezért fontos, hogy minden osztályteremben legyen webkamera, mikrofon, okostábla, hogy az otthon maradó diákok is bekapcsolódhassanak a tanórákba. Minden megye kapott az oktatási minisztériumtól kétmillió lejt erre, ám a bonyolult eljárás, a kevés beszállító miatt hónapokig is elhúzódhat, amíg a folyamat lezárul.
Amint arról beszámoltunk, a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Főgimnáziumból már csütörtökön hazaküldték a diákokat és a tanárokat.

Vörös forgatókönyv lépett érvénybe csütörtöktől a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Főgimnáziumban. Az oktatás a következő 14 napban kizárólag online zajlik. Az intézkedésre azért volt szükség, mert a tanintézetben három diák és egy tanár is megfertőződött a koronavírussal.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!