
A magyarországi Máltai Szeretetszolgálat roma kérdésekkel foglalkozó szakemberei segítik Sepsiszentgyörgy önkormányzatát, hogy véglegesítse romastratégiáját.
2015. február 10., 19:582015. február 10., 19:58
A küldöttség kedden érkezett Háromszékre, ahol az Őrkő negyedben élő roma közösség helyzetét mérik fel, és a helyszíni információk, valamint közel egy évtizedes tapasztalat alapján fogalmazzák meg az oktatás, nevelés, kultúra és hagyományápolás területére vonatkozó javaslataikat. Tischler Ferenc alpolgármester elmondta: a Máltai Szeretetszolgálat roma kérdésekre szakosodott önkéntesei az elmúlt tíz évben látványos eredményeket értek el, a tevékenységük nyomán több roma közösségben állt be gyökeres változás.
A sepsiszentgyörgyi elöljárók az elmúlt év végén tanulmányozták a magyarországi példákat, voltak Tatabányán, Monoron, Veszprémben, és mindenhol tetten érhető volt a fejlődés, mesélte az alpolgármester. Hozzátette, a máltaiak elsősorban a nevelésre, kisgyerekekkel és édesanyákkal való foglalkozásra fektetik a hangsúlyt.
„Már nulla évtől elkezdik a foglalkozást, észrevették, hogy a roma anyák nem tanítanak gyerekdalokat, mondókákat a kisbabáknak. Ha ezt sikerül behozni, akkor a gyerek nem indul hátránnyal, amikor óvodába kerül” – magyarázta Tischler Ferenc. Hozzátette, a követési folyamat is működik, arra törekednek, hogy minél több roma gyerek jusson be gimnáziumba vagy éppen egyetemre.
A sepsiszentgyörgyi elöljárók abban bíznak, hogy a magyarországiak tízéves tapasztalatára alapozva sikerül majd elkerülni az ottani hibákat, hiszen például Veszprémben elüldözték a romákat, ám néhány év múlva visszaköltöztek, és a korábbinál sokkal agresszívabban viselkedtek. Ezek a szakemberek a választási kampányban is sikeresen közvetítettek a roma közösség és a szélsőséges politikum között is, tette hozzá Tischler.
A helyi civil szervezetek, melyek az elmúlt években az Őrkőn dolgoztak, fenntartásokat fogalmaztak meg arra vonatkozóan, hogy miért kell magyarországi szakvéleményre alapozni, ám Tischler Ferenc szerint a romastratégia gyakorlatba ültetésében az ő partnerségükre is számítanak. „Egyeztetünk, hogy ki melyik szeletét vállalja, milyen területen szeretnének tovább dolgozni, ám ezt össze kell hangolni, hiszen az eddigi sok önálló, apró projektnek alig van látható eredménye” – szögezte le az alpolgármester.
Az Őrkő negyedben mintegy kétezren laknak, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet felmérése szerint a felnőttek egynegyedének van munkahelye, a többség pedig mélyszegénységben, havi 125 lejből él.
A város önkormányzatának Facebook-oldalán közzétett felhívás szerint a Haladás, Csipkerózsa, Torjai és Rózsa utcákban található szabadod parkolókat bocsájtják most árverésre.
Különleges mérföldkőhöz érkezett a kézdiszentkereszti általános iskola. Tizenöt évvel ezelőtt vette fel a falu jeles szülöttje, a politikai börtön poklát is megjáró Trefán Leonárd nevét, aki kereken másfél évszázada jött világra, és 80 éve hunyt el.
Egy kereskedelmi bank főtéri fiókja előtt összeesett férfihoz riasztották a mentőket szerda délután Kézdivásárhelyen. Az illető a kórházban elhunyt.
Két közúti kihágást észleltek kedden a Kovászna megyei rendőrök: egy 24 éves sofőrt ittas és jogosítvány nélküli vezetésen, egy másik fiatalembert pedig pszichoaktív anyagok hatása alatti vezetésen értek tetten.
Az elmúlt napokban Kovászna megye szinte minden szegletében családon belüli erőszak vagy erőszakkal fenyegető helyzetek miatt kellett intézkedjenek a rendőrök. Ideiglenes távoltartási végzéseket bocsátottak ki, és elektronikus felügyeletet is elrendeltek.
Aláírták a finanszírozási szerződést a Mobilitás 2 projektre, amely révén uniós forrásokból 28,8 millió lej értékű fejlesztés valósul meg Gyergyószentmiklóson. A beruházás a Gyilkos-tó út és a Kossuth Lajos utca meghatározott szakaszait érinti.
Hat foglalkozási terület 31 képviselőjével beszélgethet el tabumentesen az a 150 diák, aki bejelentkezett a Sepsiszentgyörgyön megszervezett Székelyföldi Karriernapok hetedik kiadására.
Több mint harminc tűzoltó küzdött órákon át a lángokkal egy zágoni gazdaságban, ahol előbb egy csűr gyulladt ki, majd a lángok több melléképületre is átterjedtek, hétfőn este.
Kézdivásárhelyen a vízvezetékek 90 százaléka több mint 40 éves, ami gyakori meghibásodásokhoz vezet. Bár idén kevesebb csőtörést regisztráltak, a rendszer továbbra is elavult, így több sürgős vezetékcserére volt szükség a város különböző pontjain.
December 11-én, 18 órától mutatják be Veress Csongor Balázs A migráció mint fegyver című könyvét a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron termében. Az eseményt a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet szervezi.
szóljon hozzá!