Muszka Sándor Sanyi bá című egyperceseit már bemutatták Sepsiszentgyörgyön, hétvégén pedig Csillag István grafikusművész illusztrációiból nyílt kiállítás a Tein Teaházban.
2013. február 17., 10:412013. február 17., 10:41
2013. február 17., 10:482013. február 17., 10:48
Muszka Sándor a jövőben megjelenő könyvéből olvasott fel egy novellát a népes közönség előtt péntek este a Teinben, majd a kiállított rajzokat méltatta, melyek a Sanyi bá című kötethez készültek, de azóta önálló életet élnek. Csillag Istvánt elsősorban kortárs irodalmi képeskönyvek illusztrátoraként ismerheti a közönség, és mint mondta, kihívás volt számára egy ilyen könyv megrajzolása. A grafikák megszületésével kapcsolatosan Csillag István kifejtette, amint megkapta a kéziratot, tudta mit kell rajzolnia. Muszka Sándorral már korábban megismerkedtek, poénos környezetben, így már a kezdetektől jó csapatként működtek együtt.
A grafikus kifejtette: az író teljesen szabad kezet hagyott neki, ami illusztrátorként nagyon fontos, hiszen olyan szerepekbe kerül, melyekbe beleéli magát, és székely embernek megélni önmagát egyértelmű feladat volt. „Hitelességre törekedtem, és amikor az ember illusztrál, tudatosul benne, hogy hányan megnézik majd a munkáját, ezért fontos, hogy miként néz majd ki. Itt sikerült azt végigvinni, hogy érzésből csináltam, rajzoltam azt, amit éreztem, és a legtöbb munkában benne van ez az érzés, ahol kötetlenül rajzoltam” – mondta a grafikusművész.
A Sanyi bá könyvhöz több mint száz rajz készült, a Teinben pedig 27 rajzot állítottak ki, olyanokat, melyek a grafikus kedvencei. Az illusztrációkat első alkalommal állította ki a művész, de tervei szerint máshol is bemutatja őket, hiszen ugyanolyan értéket képviselnek, mint egy képzőművészeti alkotás.
Arra a kérdésünkre, hogy miben változott az évek során a könyvillusztrálás Erdélyben, Csillag István elmondta: a kompozíciók és nyomdai lehetőségek szempontjából a mai gyerekkönyvekben például több mindent meg lehet engedni. Ugyanakkor meglátása szerint a jó rajzolók olyanok mint régen, ez nem változott, viszont sokat segít, hogy korlátlanul illusztrálhat napjainkban a rajzoló, hiszen minden oldal színes lehet egy-egy könyvben. Míg régen korlátozott lehetőségek voltak, ez ma megszűnt, így több színt, szabadabb kompozíciót lehet használni, megjelentek merészebb, érdekesebb ötletek és ettől szebbek talán a könyvek.
Az grafikusművész azt is elárulta, Muszka Sándor folytatja Sanyi bá történeteit, melyeket a jövőben is ő rajzol majd meg, hiszen ketten jó csapatot alkotnak. A Teinben kiállított képek, valamint az eredeti változatuk is megvásárolhatók.
szóljon hozzá!