Müller Heni nyerte az első erdélyi Slam Poetry Bajnokság sepsiszentgyörgyi fordulóját, melyet a wUnderPlatzban szerveztek meg. A döntőre a Félszigeten kerül majd sor. Henivel a slam jelenéről és jövőjéről beszélgettünk.
2013. május 07., 11:132013. május 07., 11:13
2013. május 07., 11:192013. május 07., 11:19
– Hogyan kerültél kapcsolatba ezzel a műfajjal? Mit jelent számodra a slam poetry?
– 2012 őszén jött egy felkérés, előtte pedig interneten néztem néhány videót a nevesebb előadókról. Nekem mindig tetszett a vers, verselés és ez fogott meg a slam poetryben is: a rímfaragás. A magyarországi vonalat néztem, az ottani előadókkal ismerkedtem és egyre inkább megtetszett nekem, hiszen olyan műfaj, amely amúgy is közel állt hozzám. Szeretek írni, korábban is írtam verseket, meséket, de a slamben az talált meg igazán, hogy több kell az írásnál, mert elő is kell adni a rímeket. Fontos, hogy legyen mondanivalód és azt tudd előadni is.
– Hogyan születnek meg a szövegeid? Miként találod meg a témákat?
– Érdekes ez, mert általában a WC-n ülve vagy az egyetemi órák alatt születnek meg az agyamban a sorok, ezeket pedig kézzel írom le, tollat és papírt használva, nem pedig a számítógépet. A témaválasztás kétféleképpen történhet meg: az egyik, hogy a minket körülvevő világról írok, szerelemről, közéleti dolgokról, családi problémákról; a másik pedig amikor szójátékot játszom, azaz szóláncszerűen játszom, alkotok.
– Melyek a műfaj jellemzői, mennyire kötött és vannak- e szabályok?
– Versenyeken vannak inkább szabályok, de ezek is az idő betartására vonatkoznak, valamint néhány esetben megadják a témát is. Továbbá néhány versenyen csak a szöveg és a test juthat szerephez, ez azt jelenti, hogy eszközöket nem lehet használni az előadásban. Azért szeretem a slamet, mert kimondhatod a dolgokat úgy, ahogyan akarod, bár ez veszélyes is. Szerintem fontos elkerülni az obszcén szövegeket és megtalálni az előadásban a helyes utat.
– Ki a közönsége a slam poetry előadásoknak, versenyeknek és miként viszonyulnak a fiatalok ehhez a műfajhoz?
– Vegyes az összetétel, most Sepsiszentgyörgyön láttam, hogy a fiatalok mellett az idősebb korosztály is megjelent és érdeklődést tanúsítottak. A fiatalokat egyre inkább érdekli a slam poetry, elkapja őket az áramlat és rákattannak, mivel nagyon mai a dolog. Nekem is ezért jött be, mert kimondhatok dolgokat úgy, ahogyan azt akarom.
– Hogyan viszonyulnak az irodalomtanárok?
– Igazából megoszlanak a vélemények, szerintem személyiség kérdése a hozzáállásuk. A konzervatívabb nézetek szerint élő tanárok tartózkodnak az előadásoktól, főleg a szókimondó szövegek miatt, viszont sok pozitív visszajelzést is kaptam az egyetemi tanáraimtól.
– A Slam Poetry Bajnokság sepsiszentgyörgyi fordulója után mi a következő állomás?
– A versenyszabályzat szerint a kolozsvári és szentgyörgyi fordulót követően az első három helyezett továbbjut a Félszigeten megrendezendő döntőbe és közülük kerül ki a győztes.
szóljon hozzá!