Magyarok a Reflexen

•  Fotó: Henning János

Fotó: Henning János

Már egy hete zajlik Sepsiszentgyörgyön a Reflex 2 nemzetközi Színházi Biennálé, a színház tematizálja a közbeszédet. A félidőhöz érkezett fesztivál előadásait telt ház előtt játszák. Az elmúlt napokban, szerdán és csütörtökön a magyarországi meghívott társulatok álltak fel a fesztivál deszkáira: a budapesti Örkény Színház és HOPPart Társulat.

Bíró Blanka

2012. március 23., 11:572012. március 23., 11:57

2012. március 25., 12:532012. március 25., 12:53

Iulia Popovici bukaresti kritikus megállapította, hogy a meghívott magyarországi produkciók között túlsúlyban vannak a politikai vonatkozású előadások, elsősorban a két budapesti produkcióra utalva. „Magyarország művészeti életét jelen pillanatban erős politikai állásfoglalás jellemzi. A közéleti változásokra sokkal érzékenyebbek a színházi alkotók, munkájukat legtöbbször a már-már nyílt politizálás jellemzi, ami nem ritkán egyszerűbb, nyersebb formát eredményez. A magyarországi válogatás ennek az irányvonalnak a felmutatására tesz kísérletet” – mondta a biennálé válogatásáról bukaresti sajtótájékoztatón Bocsárdi László fesztiváligazgató.

A HOPPart társulat Korijolánusz című előadása Shakespeare Coriolanus című tragédiája alapján készült, és a gyerekcipőben járó demokrácia visszásságainak állít torz tükröt. „Bárhol mutatták be az előadást, Vilniusban, Budapesten vagy Sepsiszentgyörgyön, a közönség egyformán felnevetett arra a replikára, hogy a szenátus a javunkat akarja” – fogalmazták meg az alkotók az előadást követő közönségtalálkozón. A társulat tagjai nemcsak színészek, hanem képzett énekesek és hangszeres zenészek, az előadásban lenyügőző profizmussal szólaltatták meg többek között Monteverdi, Bródy János, J. F. Handel, J. Blitheman vagy Amanda Lear szerzeményeit, a prózai és a zenei részek közötti ritmusváltás a komikum állandó forrása a produkcióban. Csütörtökön az Örkény Színház Friedrich Dürrenmatt János király című darabját mutatta be, az előadás a gondosan megtervezett színpadi káosz, a kritikusok szerint. Anglia és Franciaország közötti csatározás gúnyos dürrenmatti átiratában a hatalmi játszmák mai dramaturgiája tárul fel, a hősök nem történelmi távlatokban gondolkodnak, hanem a pillanatnyi talponmaradásért küzdenek.

Pénteken a sepsiszentgyörgyi Andrei Mureşanu Színház Line Knutzon Mai întâi te naşti című darabját viszi színre, majd a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház a Tom Stoppard Rosencrantz és Guiédenstern halott című UNITER-díjas előadását láthatja a közönség, az est végén Ada Milea koncertezik.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei