Hirdetés
Hirdetés

A budapesti kitörésre emlékezett a Hőseink ösvényén járó túracsapat

•  Fotó: Szabó Csengelle

Fotó: Szabó Csengelle

Idén is megszervezte a budapesti kitörés áldozatainak emléke előtt tisztelgő túrát a Hőseink ösvényén túracsapat, és a téli táj csendjében felidézték az akkori borzalmakat.

Bodor Tünde

2025. február 09., 14:202025. február 09., 14:20

2025. február 09., 14:222025. február 09., 14:22

Székelyföldön, így a Csíki-havasokban is keményen fagyott február 8-án, szombaton reggel, de ragyogóan naposnak ígérkezett az idő: be is váltotta ígéretét,

a mozgásban lévő csapat pedig kicsit sem fázott, míg a Cecele-tetőre (1173 m) tartott, majd onnan Bálványos várához ereszkedett.

A 9 évestől a 70 évesig minden korosztály jelen volt a 15 kilométeres, 600 méter szintkülönbséget leküzdő túrán. Kézdivásárhelyiek, lemhényiek, nyújtódiak, bereckiek, kézdialmásiak, torjaiak és sepsiszentgyörgyiek alkották a csapatot.

Hirdetés

A túra zárásaképpen Daragus Attila torjai polgármesternek köszönhetően a túrázók késő délután civilizált körülmények között fogyaszthatták el azt a krumplitokányt, amit a Vitézi Rend néhány tagja biztosított és készített el számukra.

A túrán Lukács Botond csapatvezető alkalmat teremtett arra is, hogy a csoporttagok a szimbolikus csendkapun áthaladva azokra a katonákra emlékezzenek, akik részt vettek a kitörésben, beleéljék magukat a lelkiállapotukba. Az áldozatul esettek arányát plasztikusan szemléltette a csapatvezető:

a háromszázalékos túlélési arány a túracsapatra vetítve azt jelentette volna, hogy egyetlenegy ember marad meg a harmincötből.

Szó esett azokról a kegyetlenkedésekről is, amelyeket a Budapestet támadó ellenség elkövetett, a nők és gyerekek elleni erőszakról, illetve mindarról az áldozatról, amit a háború megkövetelt az emberektől.

Az 1945 februári budapesti kitörés lefolyását idézte meg a Cecele-tetőn Lukács Botond túra- és csapatvezető •  Fotó: Szabó Csengelle Galéria

Az 1945 februári budapesti kitörés lefolyását idézte meg a Cecele-tetőn Lukács Botond túra- és csapatvezető

Fotó: Szabó Csengelle

A budapesti kitörésről

Az 1945-ös budai kitörés az előrenyomuló orosz csapatok ostromgyűrűjébe fogott és a budai várnegyedbe visszaszorult magyar, német katonák egyetlen lehetősége volt. Hitler korábban nem engedélyezte Budapest feladását, így február 11-én egy megkésett és kedvezőtlenebb feltételek között végrehajtott hadműveletre került sor: erről az ostromlottak csak értesítették a felső hadvezetést, majd megsemmisítették a távírókészülékeket, hogy ne kaphassanak tiltó parancsot. Az összehangolt nyugati irányú támadás célja az összefüggő német arcvonal elérése volt, azonban a kitörésben részt vevő több tízezer katonának csak a három százaléka élte túl a hadműveletet: az oroszok is számítottak arra, hogy az ellenség megpróbál kitörni és sok egységet vezényeltek a helyszínre.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 03., péntek

Mentőhelikopterrel vitték kórházba az idős férfit, miután leesett a kerékpárjáról

Leesett a kerékpárról egy idős férfi Bodzafordulón péntek délután, a sérültet a SMURD helikoptere szállította Brassóba a helyi kórházból.

Mentőhelikopterrel vitték kórházba az idős férfit, miután leesett a kerékpárjáról
Hirdetés
2026. április 03., péntek

Telefonjáért vertek meg egy férfit Sepsiszentgyörgyön – két fiatalt letartóztattak

Telefonjáért támadtak rá egy férfira Sepsiszentgyörgyön: három fiatal bántalmazta, majd elvette a készülékét. A sértettet kórházban ápolják, a két fiú 30 napos előzetes letartóztatásba került, a 15 éves lány szabadlábon védekezhet.

Telefonjáért vertek meg egy férfit Sepsiszentgyörgyön – két fiatalt letartóztattak
2026. április 03., péntek

Körözött férfiakat fogtak el Háromszéken

A Kovászna megyei rendőrség járőrei két olyan körözött férfit fogtak el és kísértek börtönbe, akiket a bíróság már korábban jogerősen elítélt közlekedési bűncselekmények miatt.

Körözött férfiakat fogtak el Háromszéken
2026. április 02., csütörtök

Minden egyes délutánjuk be van táblázva – élet az autizmus spektrumzavaros gyermekkel

Az autizmus spektrumzavar tünetei rendkívül széles skálát fognak át, és kombinációjuk esetről esetre egyedi lehet, ezért nagyon nehéz két egyforma autistát találni. Április 2-a az autizmus világnapja.

Minden egyes délutánjuk be van táblázva – élet az autizmus spektrumzavaros gyermekkel
Hirdetés
2026. április 02., csütörtök

Sepsi Book: május közepén könyvvásár és kulturális programkavalkád a Sepsi Arénában

Az 5. Sepsi Book könyvvásár május 14. és 17. között várja a közönséget a Sepsi Arénában, több tucat kulturális programmal, neves szerzőkkel, gyermekfoglalkozásokkal és ingyenesen látogatható eseményekkel.

Sepsi Book: május közepén könyvvásár és kulturális programkavalkád a Sepsi Arénában
2026. április 02., csütörtök

Fogyatékkal élő felnőttekhez keresnek hivatásos gondozókat

Kovászna megyében is lehetőség nyílik hivatásos személyi gondozóként bekapcsolódni a súlyos vagy halmozott fogyatékossággal élő felnőttek ellátásába. A program célja, hogy a rászorulók családias környezetben részesüljenek gondozásban.

Fogyatékkal élő felnőttekhez keresnek hivatásos gondozókat
2026. április 02., csütörtök

Egy hónap alatt ötszáz sürgősségi bevetésük volt a háromszéki tűzoltóknak

Március folyamán a Kovászna megyei tűzoltóság összesen 486 sürgősségi esetnél avatkozott be – derül ki a múlt havi mérlegből. A legtöbb esetben elsősegélynyújtásra volt szükség, de számos tarlótűz is történt a megyében.

Egy hónap alatt ötszáz sürgősségi bevetésük volt a háromszéki tűzoltóknak
Hirdetés
2026. április 01., szerda

Nem nézte az akadályt a kétbocsos anyamedve, amikor elkergették Kézdivásárhelyen – videóval

Két bocsával együtt tűnt fel egy medve Kézdivásárhelyen, a kutyamenhely közelében. A medve a lemhényi erdőből ereszkedhetett le egy vadász szerint, és akár területet is kereshetett magának.

Nem nézte az akadályt a kétbocsos anyamedve, amikor elkergették Kézdivásárhelyen – videóval
2026. április 01., szerda

Húsvéti ételszentelés Sepsiszentgyörgy főterén

A híveket vasárnap reggel várják Sepsiszentgyörgy főterére, hogy az egyházi elöljárók megszentelhessék a kosarukban lévő étkeket. A húsvéti ételszentelést idén ötödik alkalommal szervezi meg a Magyar Erdélyért Egyesület (MERT).

Húsvéti ételszentelés Sepsiszentgyörgy főterén
2026. április 01., szerda

Fél óra alatt kétszer csípték nyakon az ittas sofőrt

Ittasan vezető férfi akadt fenn a bodzafordulói rendőrség hálóján egy március 31-i ellenőrzés során. A gépjárművezető jogosítványát bevonták, de fél órával később a rendőrök ismét kiszúrták az autóját a forgalomban.

Fél óra alatt kétszer csípték nyakon az ittas sofőrt
Hirdetés