
Petre Străchinaru
Fotó: Vargyasi Levente
Január 15-én, vasárnap 17 órától a sepsiszentgyörgyi Zeneházban Kovászna Megye Tanácsa, a Kovászna Megyei Művelődési Központ, a művelődési minisztérium és az Árkosi Kulturális Központ rendezvénysorozattal ünnepli a román kultúra napját.
2023. január 12., 12:392023. január 12., 12:39
2023. január 12., 12:442023. január 12., 12:44
Az ünnepségen a tervek szerint Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke átadja a Háromszék Kultúrájáért díjat Petre Străchinaru nyugalmazott tanárnak, akit Jánó Mihály művészettörténész méltat.
Szakmai pályáját tanárként kezdte a háromszéki Angyaloson, 1975 májusa és 1987 áprilisa között a sepsiszentgyörgyi Szakszervezetek Művelődési Házának igazgatója volt, 1989 decemberéig a Kovászna Megyei Kulturális Bizottság alelnöke volt. Az Andreai Mureșanu Színház elődjének, az első sepsiszentgyörgyi román színház alapítója és vezetője.
A rendszerváltást követően 2000 áprilisáig a Kovászna megyei kulturális felügyelőség területi szaktanácsadója, azt követően az Árkosi Művelődési Központ igazgatója. Több kulturális-művészeti egyesület és alapítvány alapító tagja.
Díjak, kitüntetések: Kulturális Érdemérem, I. fokozat (2004); Pro Urbe díj (2013).
A díjátadót követően dr. Luminița Cornea író, professzor Román írók postabélyegen címmel irodalmi tematikájú bélyegkiállítást mutat be, majd dr. Emanoil Ineoan, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem és a Román Akadémia munkatársa Román közösségek a Balkánon címmel előadást tart. Fellép a Graiu című etno-jazz trió (Alina Ciolcă – ének, Mac Marian Aciobăniței – gitár, Adrian Chepa – basszusgitár, ütőhangszerek).
Nem állt meg a rendőrök jelzésére, belehajtott egy folyóba, majd autóját hátrahagyva gyalog menekült tovább egy 29 éves férfi, aki ittasan és jogosítvány nélkül ült volánhoz Neamț megyében. Végül egy erdős területen elfogták és őrizetbe vették.
Alacsony volt a részvétel a délelőtti órákban vasárnap a bukaresti időközi főpolgármester-választáson, ahol 17 jelölt verseng azért, hogy következő négy évben betöltse a Nicușor Dan államfővé választása nyomán megüresedett tisztséget.
Nicușor Dan hétfőn és kedden Franciaországban tartózkodik, és látogatásának második napján Emmanuel Macron elnök is fogadja az Élysée-palotában.
Személygépkocsival ütközött egy autóbusz vasárnap Sinaián. Két utas enyhe sérüléseket szenvedett.
Nicușor Dan kijelentette, hogy vasárnap a Nyugathoz tartozó Romániára és egy feddhetetlen jelöltre szavazott a bukaresti időközi főpolgármester-választáson.
Vasárnap Bukarestben főpolgármestert, Buzău megyében megyei tanácselnököt, a Dâmbovița megyei Găești városában, valamint kilenc megye 11 községében polgármestert választanak.
A Moldovai Köztársaság „megelőző jellegű, néhány órás” energetikai segítséget kért Romániától, miután péntek este és szombat reggel Oroszország támadást indított Ukrajna energetikai rendszere ellen.
Legutóbbi ülésén a kormány jóváhagyta 303 állás meghirdetését az uniós helyreállítási forrásokból épített bölcsődéknél – tájékoztatott szombaton az oktatási minisztérium.
Az idei első félévben 2472 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 17 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában; az áldozatok közül 32-en vesztették életüket, 59 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Szándékosan nekihajtott egy másik autónak, ezáltal egy 21 éves fiatalember, valamint annak egyéves és négyhónapos lánya életét oltotta ki az a 38 éves Ialomița megyei férfi, akit Nagy-Britanniában azonosítottak és vettek őrizetbe a hatóságok.
szóljon hozzá!