Hirdetés
Hirdetés

Háromszék fejet hajt a hősök előtt

Kézdivásárhelyen a helyi iskolák, lovashuszárok, hagyományőrző csapatok és a falvak képviselőinek felvonulása vezeti fel az ünnepi műsort. Archív •  Fotó: Kézdivásárhely Önkormányzata

Kézdivásárhelyen a helyi iskolák, lovashuszárok, hagyományőrző csapatok és a falvak képviselőinek felvonulása vezeti fel az ünnepi műsort. Archív

Fotó: Kézdivásárhely Önkormányzata

Háromszék-szerte idén is ünnepi megemlékezéssel adóznak az 1848–49-es forradalom és szabadságharc tiszteletének: Sepsiszék, Orbaiszék, Felső-Háromszék és Erdővidék is fejet hajt a hősök emléke előtt.

Daczó-Hodor Barna

2023. március 14., 09:522023. március 14., 09:52

Március 14-én, kedden a sportkedvelőket várja a sepsiszentgyörgyi Fitness Tribe Egyesület a Fuss a Hősök emlékére! címet viselő eseményre. Az amatőr szaladókat megcélzó emlékfutás 17 órától kezdődik.

Március 15-én 14.45-től Sepsiszentgyörgy főterén ünnepi felvonulást, majd 16 órától a Szabadság téren ünnepi műsort rendeznek. Felvonulnak a hagyományőrző huszárok, beszédet mond Antal Árpád András, Sepsiszentgyörgy polgármestere és Varga Judit, Magyarország igazságügyi minisztere, az ünneplő közösséget Adorjáni Dezső Zoltán, a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház püspöke áldja meg.

Hirdetés

A főtéri színpadon a helyi középiskolák diákjai, valamint a rétyi Kováts András Ifjúsági Koncert-fúvószenekar, az Egyesített Kórus és a Kincskeresők Néptáncegyüttes lépnek fel. 19 órától a Classical Singers Symphonic együttes ünnepi hangversenyét tekinthetik meg az érdeklődők a Tamási Áron Színház nagytermében.

A Petőfi emlékév alkalmából egyéni előadás készül Petőfi Sándorról a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházban. A Pignitzky Gellért színművész által előadott Ágyban, párnák közt című produkció a költő alakja köré épült kultusztól, ideológiáktól mentes ember életét, mindennapi küzdelmeit próbálja megidézni, közelebb hozva őt a huszonegyedik századi közönséghez. Az előadás rendezője Ricz Ármin, a bemutatóra március 15-én, szerdán 18:48 órától kerül sor a Kamarateremben.

Március 16-án, az ünnepi programsorozat zárásaként a nemrég alakult Székelyföldi Nagyprodukció Társulat Rabok legyünk vagy szabadok? előadását tekintheti meg a sepsiszentgyörgyi színház nagytermében.

Látványos felvonulás Kézdivásárhelyen

Március 14-én 13 órakor a kézdivásárhelyi Bod Péter Tanítóképző és az Apor Péter Szakközépiskola diákjai a Nyergestetőn mutatják be ünnepi műsorukat, majd 18 órától a kézdivásárhelyi Vigadóban tartják a Te szent magyar hazám! című, Molnár Levente operaénekes, a Magyar Rhapsody Projekt, továbbá Mihály János és Elek Ágota színművészek közreműködésével, Lung László Zsolt rendezésében készült ünnepi előadás előbemutatóját.

Március 15-én a helyi iskolák, lovashuszárok, hagyományőrző csapatok és a falvak képviselőinek 11 órakor induló látványos felvonulását követően délben kezdődik az ünnepi műsor, amelynek díszvendégei Cseke Attila fejlesztési miniszter, valamint Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár. Az ünneplőket Bokor Tibor, Kézdivásárhely polgármestere köszönti, Orbán Viktor miniszterelnök üzenetét Tóth László csíkszeredai főkonzul tolmácsolja. Az ünnepi áldást Adorjáni Dezső Zoltán, a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház püspöke végzi, Beder Imre lelkipásztor és Olasz Béla segédlelkész mellett.

A kulturális részben közreműködik az Ego Sum zenekar, Dimény Kata, a Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium diákja, a Tanulók Klubja fúvószenekara, valamint Mihály János színészhallgató. 18 órakor a Vigadóban bemutatják a Te szent magyar hazám! című előadást.

Megemlékezés és gálaest Kovásznán

Kovászna városában március 15-én a lovas felvonulást követően 15 órakor a városközpontban rendeznek ünnepi megemlékezést, amelyen többek között Könczei Csaba parlamenti képviselő és Gyerő József polgármester beszédét hallhatják a résztvevők, majd 19 órától a Városi Művelődési Központban tartanak gálaestet.

Erdővidéken is fejet hajtanak

Március 14, kedden 14 órai kezdéssel a bodvaji kohónál rendeznek ünnepi megemlékezést, amelynek díszszónoka Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára lesz. 17 órától Baróton, a Zathureczky-temetőben emlékeznek a hősökre, majd 19 órától az Ultima Sacra Társulat és a Brassói Vándorszínház mutatja be a Feloldozás című produkcióját a baróti művelődési ház kistermében.

Szerdán 11 órától Köpecen, 12.30-tól Baróton és 14 órától a véczeri emlékműnél tartanak megemlékezést, ahol többek között Benedek-Huszár János baróti polgármester szól a résztvevőkhöz. Az erdővidéki rendezvénysorozat záróakkordjaként a Bujka énekegyüttes 19 órakor kezdődő ünnepi előadását tekinthetik meg az érdeklődők a baróti művelődési ház nagytermében.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 19., péntek

Bíró Barna Botond: nehéz év volt és nehéz év következik

A parajdi sóbánya katasztrófájáról, a távolsági buszjáratok működtetésének újragondolásáról, a megyei hulladékgazdálkodásról esett szó többek között a Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnökével való év végi beszélgetésen.

Bíró Barna Botond: nehéz év volt és nehéz év következik
Hirdetés
2025. december 19., péntek

Még karácsony előtt megnyílhat egy újabb, 50 kilométeres autópálya-szakasz

Még karácsony előtt átadják a forgalomnak a moldvai (A7-es) autópálya Focșani és Adjud közötti szakaszát – jelentette be a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezérigazgatója.

Még karácsony előtt megnyílhat egy újabb, 50 kilométeres autópálya-szakasz
2025. december 19., péntek

Öt nap alatt 7 millió lejnyi bírságot szabott ki a fogyasztóvédelem

Országszerte több mint 7 millió lej értékben rótt ki bírságot az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) a december 15. és 19. között végzett ellenőrzések nyomán.

Öt nap alatt 7 millió lejnyi bírságot szabott ki a fogyasztóvédelem
2025. december 19., péntek

Közel 3,6 millió peres ügyet tárgyaltak a romániai bíróságok 2025-ben

Idén csaknem 3,6 millió peres ügyet tárgyaltak a romániai bíróságok, miközben a bírói álláshelyek közel 20 százaléka nincs betöltve – közölte pénteken a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM).

Közel 3,6 millió peres ügyet tárgyaltak a romániai bíróságok 2025-ben
Hirdetés
2025. december 19., péntek

Csíkszereda polgármestere: kormányzati megszorítások és pénzügyi bizonytalanságok éve volt az idei

Pénzügyi bizonytalanságok és kormányzati megszorítások jellemezték Csíkszereda 2025-ös esztendejét, amelyet Korodi Attila polgármester az év utolsó rendes havi tanácsülésén értékelt pénteken.

Csíkszereda polgármestere: kormányzati megszorítások és pénzügyi bizonytalanságok éve volt az idei
2025. december 19., péntek

Tűzoltók és sportolók teljesítményét díjazta Hargita megye tanácsa

Ünnepélyes díjátadón ismerte el Hargita megye tanácsa a megye három tűzoltóját és két kiváló sportolóját. Az ülés alatt költségvetésről, európai uniós projektekről és útépítésről is tárgyaltak a megye önkormányzati képviselői.

Tűzoltók és sportolók teljesítményét díjazta Hargita megye tanácsa
2025. december 19., péntek

Kétszer több medvét lőnének ki jövőben

Évente 859 barnamedve kilövését tennék lehetővé Romániában az RMDSZ törvénytervezete. Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes sepsiszentgyörgyi látogatásán beszélt a medvekilövési kvóta megduplázását célzó javaslat részleteiről.

Kétszer több medvét lőnének ki jövőben
Kétszer több medvét lőnének ki jövőben
2025. december 19., péntek

Kétszer több medvét lőnének ki jövőben

Hirdetés
2025. december 19., péntek

Harminchárom kilométernyi futásra hívnak az eltérő fejlődésű gyerekek támogatásáért

Jótékonysági futással és kosárlabdameccsel gyűjt adományokat az eltérő fejlődésű gyermekekért a Gyulafehérvári Caritas december 20–23. között Marosvásárhelyen és környékén. Futással vagy akár kerékpározással is csatlakozhat bárki az akcióhoz.

Harminchárom kilométernyi futásra hívnak az eltérő fejlődésű gyerekek támogatásáért
2025. december 19., péntek

Laczkó Vass Róbert előadóestjére várják a marosvásárhelyieket

Cantus figuratus címmel tart előadóestet Laczkó Vass Róbert kolozsvári színművész Székely Norbert zongoraművész közreműködésével advent utolsó vasárnapján, december 21-én 18 órától a marosvásárhelyi Gecse utcai református templomban.

Laczkó Vass Róbert előadóestjére várják a marosvásárhelyieket
2025. december 19., péntek

Húsz éve kidolgozott tanterveket ír felül az a rendelet, amit most aláírt a miniszter

Aláírta pénteken Daniel David oktatási miniszter az új középiskolai tanterveket jóváhagyó rendeletet – közölte a szaktárca.

Húsz éve kidolgozott tanterveket ír felül az a rendelet, amit most aláírt a miniszter
Hirdetés