Bíró Árpád elnök ismertette a közbirtokosság gazdasági beszámolóját és terveit
Fotó: Gergely Imre
Háromszáz lej osztalékot kapnak hektáronként a Gyergyószentmiklósi Közbirtokosság tagjai a 2017-es évre. Ezt a tagok szerdától már át is vehetik – közölték a közbirtokosság szombaton megtartott éves közgyűlésén. Az idei év is jól indult, a Békás-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Parkban található területeik után most először kaptak kártérítést az államtól.
2018. március 11., 18:372018. március 11., 18:37
A Szent Miklós-plébánia termében tartotta meg idei közgyűlését a Gyergyószentmiklósi Közbirtokosság. Jól mennek a dolgok – állapíthatta meg a kívülálló szemlélő is. Ez már abból is kiderült, hogy alig több mint fél órát tartott az esemény, a közel száz jelenlévő közül pedig alig néhányan szólaltak fel, és senki sem fogalmazott meg vádat vagy kemény kritikát a vezetőség munkája iránt.
Bíró Árpád elnök ismertette a 2017-es év gazdasági beszámolóját: jelenleg a közbirtokosság 6063 hektár területtel rendelkezik, amiből 4880 hektár erdő, és 1183 hektárt tesznek ki a legelőterületek. Ez a terület 75,6 százalékát teszi ki annak, amivel a közbirtokosság rendelkezett 1948-ban, az államosítás előtt. Elhangzott,
A legvégsőkig is elmentek a bírósági folyamatban, de eredménytelenül. Ugyanakkor vannak olyan területek is, amelyeket már visszakapott és telekkönyveztetett is a közbirtokosság, de így is per tárgyát képezik. A laposi betelekkönyvezett legelők tulajdonjogát a békási polgármesteri hivatal nem ismeri el, és ezt megtámadta a bíróságon.
A közbirtokosság fő jövedelme természetesen a fa értékesítéséből származik. 2017-ben 11 ezer 570 köbmétert értékesítettek, amiből 2 millió 734 ezer lej jövedelem származott, ez 236 lejes átlagárnak felel meg köbméterenként.
A vadászterületek és legelők bérbeadásából, területalapú támogatásból és egyéb forrásokból származó bevételekből összesen 3 millió 426 ezer lej jövedelme volt a közbirtokosságnak 2017-ben. A kiadások 1 millió 450 ezer lejt tettek ki.
A jövőre és vagyongyarapításra is gondoltak, 140 ezer lucfenyőcsemetét iskoláztak be a csemetekertben, és vásároltak 48 hektár beerdősödött legelős területet is.
Idén újabb 140 ezer csemetét ültetnek el, 19 hektáron ültetik újra az erdőt, és 12 hektáron végeznek hézagpótlást. 14 846 köbméternyi fát terveznek értékesíteni.
A faleladásból 2 millió 600 ezer lej bevételre számítanak. Egyéb jövedelmekkel együtt az előirányzott bevétel 5 millió 173 ezer lej 2018-ra. Az összeg azért ilyen magas, mert
A kártérítést kérték is minden évben, csakhogy mindeddig nem kaptak egy lejt sem. Tavaly aztán bírósági, illetve végrehajtási eljárás után megítélték számukra a 2007-es, 2008-as, és 2009-es évre járó kártérítést 1 millió 832 ezer lej értékben. Folyamatban vannak a későbbi évekre vonatkozóan is a kártérítéssel kapcsolatos perek.
Kevesebb fagyoskodás, látványosabb élmény – így lehetne tömören összefoglalni a gyergyószentmiklósi mikulásváró estét.
Nem tartották be a megfelelő követési távolságot, ezért egymásba ütközött három személyautó Sepsiszentgyörgyön. Két utas sérült meg.
A motorok zúgását karácsonyi dalok kísérték, de villogó égősorok is távolról jelezték: a Mikulások megérkeztek Sepsiszentgyörgyre. A motorosok hatalmas tömeget vonzottak az utcákra, mi pedig ott voltunk, hogy megörökítsük az ünnepi pillanatokat.
Talán még sosem gyűlt össze annyi gyerek Mikulás napján Székelyudvarhelyen, mint csütörtök este: a város központi részén rengeteg apróság figyelte lélegzetvisszafojtva, hogy a Mikulás hogyan ereszkedik le a Ferences templom tornyáról.
Hosszú ideje tartó belső feszültségek eszkalálódtak a székelyudvarhelyi kórházban az utóbbi hetekben, napokban bekövetkezett lemondáshullámmal. Az intézmény vezetőjétől válságtervet kért az igazgatótanács, a polgármester gyors megoldást ígér.
Jó minőségű játékelemekkel felszerelt játszóteret építettek és parkosított közteret alakítottak ki a Székelykeresztúrhoz tartozó Fiatfalván, amelyet csütörtökön – az avatóünnepség után – vehetett birtokba a helyi közösség.
A bodzafordulói bíróság elrendelte egy 40 éves nagypataki férfi őrizetbe vételét, miután az kedden reggel a polgármesteri hivatal egyik munkatársának ütlegelésével fejezte ki elégedetlenségét.
A Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság legutóbbi jelentése a mezőgazdaságot ért károkat is összegzi. Ebből kiderül, Háromszéken idén a medvék és a vetési varjak jelentették a legnagyobb gondot.
A régi szülészet eladott részének visszavásárlásáról döntött a Kovászna városi tanács múlt heti ülésén. Konkrét elképzelés nincs még a jövőjéről, de számos munka vár rá.
Építkezési törmelékeket, gumiabroncsokat, vegyszeres palackokat és még sok más lakossági hulladékot fog befogadni a csíkszeredai hulladékudvar, amelynek kivitelezési szerződését csütörtökön írta alá a városvezetés. Várhatóan jövőben elindítják.
szóljon hozzá!