
Idén a járványügyi előírásoknak megfelelően tartják a megemlékezést március 15-én, Gyergyószentmiklóson. Archív
Fotó: Gergely Imre
Háromnapos rendezvénnyel emlékeznek idén az 1848–49-es forradalom és szabadságharc történéseire, hőseire Gyergyószentmiklóson. Egyházi, kulturális, történelmi, gasztronómiai programok egyaránt lesznek – ismertette kedden Fórika Sebestyén, az eseménysorozatot szervező Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ igazgatója.
2021. március 02., 13:342021. március 02., 13:34
2021. március 02., 14:072021. március 02., 14:07
Március 14-én, vasárnap kezdődik a tervezett ünnepség Gyergyószentmiklóson. A Szent Miklós-templomban a 10.30-kor kezdődő szentmise részeként megemlékeznek a forradalom és szabadságharc hőseiről. 11.30-tól a hangulatteremtés jegyében a polgármesteri hivatal erkélyén mondanak verseket, énekelnek a diákok. A húszperces műsor címe: Szabadság hangjai.
17 órától Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ Karancsi Sándor-termében a magyar történelmi zászlókkal kapcsolatos előadás és kiállítás lesz a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ szervezésében.
Mivel március 16-a a magyar zászló és címer napja, ennek apropóján Szekeres Attila István, az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület elnöke beszél többek között arról, hogy mit is jelentenek ezek a jelképek – összegezte Kolcsár Béla, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ megbízott igazgatója. 18 órától az unitárius imaházban Szabadság, szerelem címmel Székely Álmos történész tart előadást, felelevenítve a hősök házasságának egy-egy fontos mozzanatát.
A nagy érdeklődésre számot tartó rendezvény online lesz követhető többek között a gyergyószentmiklósi önkormányzat és a művelődési központ Facebook-oldalán.
– részletezte Fórika Sebestyén.
Március 16-án, kedden 19 órától lesz a Bekecs Néptáncszínház Reliktum című folklórműsora a Művelődési Ház színháztermében. Több korszak táncai, többek között gyergyóremetei, gyergyóalfalvi, orotvai táncok is lesznek az előadásban, amelyben őseink hagyatékait igyekeznek átmenteni a mai modern világba, és ezért időutazásra hívják a nézőket egy korábbi, idilli állapot bemutatásával.
Az előadásra a belépés díjtalan, de az érdeklődők a helyfoglaláshoz szükséges ingyenes jegyeket ki kell váltsák a jegypénztárban, tekintettel a korlátozott helyszámra és a járványügyi intézkedésekre.
Részlegesen leállt vasárnap délelőtt a Facebook, a közösségi oldal jelenleg csak a mobiltelefonos applikáción keresztül elérhető, asztali számítógépről és mobil böngészőből nem.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap másodfokú (narancssárga jelzésű) figyelmeztetést adott ki jelentős mennyiségű csapadékot hozó felhőszakadások, viharos szél, valamint közepes, helyenként nagyméretű jégeső veszélye miatt.
Motorkerékpárok hangja töltötte be Csíkszereda főterét szombat délután: mintegy százan gyűltek össze, hogy részt vegyenek a harmadik alkalommal megszervezett Szoknyás Guruláson.
Ha a Szent László-monda kerül szóba, akkor Gelencének mindenképp eszünkbe kell jutnia. Az orbaiszéki falu Árpád-kori temploma azonban más értékes freskókat is őriz, a közel hétszáz éves Alexandriai Szent Katalin-ciklust éppen most újítják fel.
Az Alaptörvény rendelkezései szerint július 20-tól ideiglenesen Forsthoffer Ágnes, az Országgyűlés elnöke látja el a köztársasági elnök jogköreit. Az Országgyűlésnek 30 napon belül új köztársasági elnököt kell választania – ismertette Magyar Péter.
Sulyok Tamás köztársasági elnök aláírta az alaptörvény tizenhetedik módosítását szombaton – közölte az államfő a Facebook-oldalán. A módosítás hatálybalépését követő napon a hivatalban lévő köztársasági elnök megbízatása megszűnik.
Egy hosszabb időszak után, amely alatt az üzemanyagok ára viszonylag stabil maradt, a piacvezető OMV Petrom is megemelte szombaton az árait, ám a többi nagy hálózattal ellentétben nemcsak a gázolajat, hanem a benzint is drágította.
Talán senki nem gondolta volna, hogy az áprilisi rendszerváltás egyik mellékes eredménye lesz a magyar parlamentarizmus feltámadása – írta Magyar Péter miniszterelnök szombaton a Facebook-oldalán.
Egy műszaki meghibásodás miatt a Bilea-vízesés és a Bilea-tó között közlekedő felvonó kabinjaiban rekedt szombaton több turista, de nincsenek veszélyben – közölte a Szeben megyei Salvamont vezetője, Dan Popescu.
Egy sofőr ittasan, egy másik pedig felfüggesztett jogosítvánnyal ült volán mögé szombatra virradóan Hargita megyében. A rendőrök mindkettőjüket feltartóztatták, és büntetőeljárás indult ellenük – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
szóljon hozzá!