
A megyei tanácsnak van saját területe a sürgősségi kórház szomszédságában
Fotó: Sándor Csilla
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szomszédságába, a Nagy Laji-dombjára építenének új egységet, ahová a megyei kórház csíksomlyói tüdőgyógyászati és fertőző betegségek osztályát költöztetnék. Az anyagi forrásokat kormányzati támogatásból, annak hiányában pedig hitelből biztosítaná Hargita Megye Tanácsa.
2017. november 06., 13:012017. november 06., 13:01
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház csíksomlyói tüdőgyógyászati és fertőző betegségek osztálya elköltöztetésének szükségességéről három éve született döntés a megyei önkormányzat részéről.
– jelezte érdeklődésünkre Borboly Csaba. A megyei önkormányzat elnöke ugyanakkor fontosnak tartotta megjegyezni, a megyei sürgősségi kórház nagymértékben fejlődött az elmúlt években. „Az intézménynek ma már egyértelmű a regionális szolgáltatói jellege, hiszen több megye betegeit látja el. Továbbá szeretnénk a magasabb, kettes besorolást is elérni, hiszen több új szakterületen nyújt a kórház ma már szolgáltatásokat. Többéves tudatos munkánk kezd beérni” – fogalmazott Borboly.
Megtudtuk,
azonban kiderült, hogy az az épület több szempontból, például földrengés-biztonsági szempontból sem felelt meg a két osztály működési feltételeinek. Ezért felvetődött egy új helyszín beazonosításának szükségessége, ahol megépülne az intézmény új épülete.
A megyei önkormányzat az utóbbi időben megpróbált egy megfelelő helyszínt találni, amely városszerkezeti szempontból is megfelel, illetve a jelenlegi sürgősségi kórházhoz is közel van a közművesítési hálózat szempontjából. A megyei tanácsnak van saját területe a sürgősségi kórház szomszédságában, a Nagy Laji-dombján, így oda esett a választás. A helyszín véglegesítéséhez azonban szükség van a csíkszeredai önkormányzat által kibocsájtandó pozitív jellegű területrendezési bizonylatra. Ennek a bizonylatnak a kibocsátására vonatkozó kérésünket már leadtuk. A válasz függvényében tud a megyei tanács további lépéseket tenni" – számolt be Borboly Csaba.
A megyei tanács elnöke elmondta,
Az elképzelések szerint az épület alagsorában biztosítva lennének a két osztály járóbeteg-rendelő részlegei is, valamint egy speciális röntgengépnek is egy külön helyiség. A földszinten a fertőző és járványtani osztály, az első emeleten pedig a tüdőgyógyászat osztály kapna helyet, megfelelő váró- és kezelőfelületekkel, étkezdével és felvonókkal ellátva.
– húzta alá Borboly.
Hitelből finanszíroznák
Az új épület becsült értéke megközelíti a három millió eurót, azaz 13,7 millió lejt, ez az összeg azonban nem tartalmazza a belső felszerelések, eszközök vásárlását. Jelenleg a tervek elkészítéséhez szükséges előzetes összeget fogadta el Hargita Megye Tanácsa, ennek alapján készül el a beruházás munkálatszükségleti pénzügyi összesítője – jelezte a megyei tanács elnöke.
„Azért mertük vállalni, mert a kórház egy erőteljes betegellátási teljesítés esetén, a hitel felét ki tudná termelni, a másik fele meg talán megegyezne azzal az összeggel, amit most havonta fizetünk bérleti díjként a somlyói épületért. Tehát forrást tudunk biztosítani. Természetesen kormányzati támogatással mindez könnyebb lenne, ezért kérjük és igényeljük a támogatást a kormánytól is. A megyei kórházunkra az utóbbi öt évben jelentős támogatás nem érkezett onnan, mindent a megyei tanács forrásaiból építünk és fejlesztünk, szemben sok más megyével, ahol a kormányzati pénz, tehát az országos költségvetési pénz mértéke jelentős” – vázolta Borboly Csaba. Megjegyezte, jelenleg az első fontos kérdés, hogy a csíkszeredai önkormányzat kiadja-e vagy sem a területrendezési bizonylatot.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!