
A megyei tanácsnak van saját területe a sürgősségi kórház szomszédságában
Fotó: Sándor Csilla
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szomszédságába, a Nagy Laji-dombjára építenének új egységet, ahová a megyei kórház csíksomlyói tüdőgyógyászati és fertőző betegségek osztályát költöztetnék. Az anyagi forrásokat kormányzati támogatásból, annak hiányában pedig hitelből biztosítaná Hargita Megye Tanácsa.
2017. november 06., 13:012017. november 06., 13:01
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház csíksomlyói tüdőgyógyászati és fertőző betegségek osztálya elköltöztetésének szükségességéről három éve született döntés a megyei önkormányzat részéről.
– jelezte érdeklődésünkre Borboly Csaba. A megyei önkormányzat elnöke ugyanakkor fontosnak tartotta megjegyezni, a megyei sürgősségi kórház nagymértékben fejlődött az elmúlt években. „Az intézménynek ma már egyértelmű a regionális szolgáltatói jellege, hiszen több megye betegeit látja el. Továbbá szeretnénk a magasabb, kettes besorolást is elérni, hiszen több új szakterületen nyújt a kórház ma már szolgáltatásokat. Többéves tudatos munkánk kezd beérni” – fogalmazott Borboly.
Megtudtuk,
azonban kiderült, hogy az az épület több szempontból, például földrengés-biztonsági szempontból sem felelt meg a két osztály működési feltételeinek. Ezért felvetődött egy új helyszín beazonosításának szükségessége, ahol megépülne az intézmény új épülete.
A megyei önkormányzat az utóbbi időben megpróbált egy megfelelő helyszínt találni, amely városszerkezeti szempontból is megfelel, illetve a jelenlegi sürgősségi kórházhoz is közel van a közművesítési hálózat szempontjából. A megyei tanácsnak van saját területe a sürgősségi kórház szomszédságában, a Nagy Laji-dombján, így oda esett a választás. A helyszín véglegesítéséhez azonban szükség van a csíkszeredai önkormányzat által kibocsájtandó pozitív jellegű területrendezési bizonylatra. Ennek a bizonylatnak a kibocsátására vonatkozó kérésünket már leadtuk. A válasz függvényében tud a megyei tanács további lépéseket tenni" – számolt be Borboly Csaba.
A megyei tanács elnöke elmondta,
Az elképzelések szerint az épület alagsorában biztosítva lennének a két osztály járóbeteg-rendelő részlegei is, valamint egy speciális röntgengépnek is egy külön helyiség. A földszinten a fertőző és járványtani osztály, az első emeleten pedig a tüdőgyógyászat osztály kapna helyet, megfelelő váró- és kezelőfelületekkel, étkezdével és felvonókkal ellátva.
– húzta alá Borboly.
Hitelből finanszíroznák
Az új épület becsült értéke megközelíti a három millió eurót, azaz 13,7 millió lejt, ez az összeg azonban nem tartalmazza a belső felszerelések, eszközök vásárlását. Jelenleg a tervek elkészítéséhez szükséges előzetes összeget fogadta el Hargita Megye Tanácsa, ennek alapján készül el a beruházás munkálatszükségleti pénzügyi összesítője – jelezte a megyei tanács elnöke.
„Azért mertük vállalni, mert a kórház egy erőteljes betegellátási teljesítés esetén, a hitel felét ki tudná termelni, a másik fele meg talán megegyezne azzal az összeggel, amit most havonta fizetünk bérleti díjként a somlyói épületért. Tehát forrást tudunk biztosítani. Természetesen kormányzati támogatással mindez könnyebb lenne, ezért kérjük és igényeljük a támogatást a kormánytól is. A megyei kórházunkra az utóbbi öt évben jelentős támogatás nem érkezett onnan, mindent a megyei tanács forrásaiból építünk és fejlesztünk, szemben sok más megyével, ahol a kormányzati pénz, tehát az országos költségvetési pénz mértéke jelentős” – vázolta Borboly Csaba. Megjegyezte, jelenleg az első fontos kérdés, hogy a csíkszeredai önkormányzat kiadja-e vagy sem a területrendezési bizonylatot.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!