
A megyei tanácsnak van saját területe a sürgősségi kórház szomszédságában
Fotó: Sándor Csilla
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szomszédságába, a Nagy Laji-dombjára építenének új egységet, ahová a megyei kórház csíksomlyói tüdőgyógyászati és fertőző betegségek osztályát költöztetnék. Az anyagi forrásokat kormányzati támogatásból, annak hiányában pedig hitelből biztosítaná Hargita Megye Tanácsa.
2017. november 06., 13:012017. november 06., 13:01
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház csíksomlyói tüdőgyógyászati és fertőző betegségek osztálya elköltöztetésének szükségességéről három éve született döntés a megyei önkormányzat részéről.
– jelezte érdeklődésünkre Borboly Csaba. A megyei önkormányzat elnöke ugyanakkor fontosnak tartotta megjegyezni, a megyei sürgősségi kórház nagymértékben fejlődött az elmúlt években. „Az intézménynek ma már egyértelmű a regionális szolgáltatói jellege, hiszen több megye betegeit látja el. Továbbá szeretnénk a magasabb, kettes besorolást is elérni, hiszen több új szakterületen nyújt a kórház ma már szolgáltatásokat. Többéves tudatos munkánk kezd beérni” – fogalmazott Borboly.
Megtudtuk,
azonban kiderült, hogy az az épület több szempontból, például földrengés-biztonsági szempontból sem felelt meg a két osztály működési feltételeinek. Ezért felvetődött egy új helyszín beazonosításának szükségessége, ahol megépülne az intézmény új épülete.
A megyei önkormányzat az utóbbi időben megpróbált egy megfelelő helyszínt találni, amely városszerkezeti szempontból is megfelel, illetve a jelenlegi sürgősségi kórházhoz is közel van a közművesítési hálózat szempontjából. A megyei tanácsnak van saját területe a sürgősségi kórház szomszédságában, a Nagy Laji-dombján, így oda esett a választás. A helyszín véglegesítéséhez azonban szükség van a csíkszeredai önkormányzat által kibocsájtandó pozitív jellegű területrendezési bizonylatra. Ennek a bizonylatnak a kibocsátására vonatkozó kérésünket már leadtuk. A válasz függvényében tud a megyei tanács további lépéseket tenni" – számolt be Borboly Csaba.
A megyei tanács elnöke elmondta,
Az elképzelések szerint az épület alagsorában biztosítva lennének a két osztály járóbeteg-rendelő részlegei is, valamint egy speciális röntgengépnek is egy külön helyiség. A földszinten a fertőző és járványtani osztály, az első emeleten pedig a tüdőgyógyászat osztály kapna helyet, megfelelő váró- és kezelőfelületekkel, étkezdével és felvonókkal ellátva.
– húzta alá Borboly.
Hitelből finanszíroznák
Az új épület becsült értéke megközelíti a három millió eurót, azaz 13,7 millió lejt, ez az összeg azonban nem tartalmazza a belső felszerelések, eszközök vásárlását. Jelenleg a tervek elkészítéséhez szükséges előzetes összeget fogadta el Hargita Megye Tanácsa, ennek alapján készül el a beruházás munkálatszükségleti pénzügyi összesítője – jelezte a megyei tanács elnöke.
„Azért mertük vállalni, mert a kórház egy erőteljes betegellátási teljesítés esetén, a hitel felét ki tudná termelni, a másik fele meg talán megegyezne azzal az összeggel, amit most havonta fizetünk bérleti díjként a somlyói épületért. Tehát forrást tudunk biztosítani. Természetesen kormányzati támogatással mindez könnyebb lenne, ezért kérjük és igényeljük a támogatást a kormánytól is. A megyei kórházunkra az utóbbi öt évben jelentős támogatás nem érkezett onnan, mindent a megyei tanács forrásaiból építünk és fejlesztünk, szemben sok más megyével, ahol a kormányzati pénz, tehát az országos költségvetési pénz mértéke jelentős” – vázolta Borboly Csaba. Megjegyezte, jelenleg az első fontos kérdés, hogy a csíkszeredai önkormányzat kiadja-e vagy sem a területrendezési bizonylatot.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!