
A megyei tanácsnak van saját területe a sürgősségi kórház szomszédságában
Fotó: Sándor Csilla
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szomszédságába, a Nagy Laji-dombjára építenének új egységet, ahová a megyei kórház csíksomlyói tüdőgyógyászati és fertőző betegségek osztályát költöztetnék. Az anyagi forrásokat kormányzati támogatásból, annak hiányában pedig hitelből biztosítaná Hargita Megye Tanácsa.
2017. november 06., 13:012017. november 06., 13:01
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház csíksomlyói tüdőgyógyászati és fertőző betegségek osztálya elköltöztetésének szükségességéről három éve született döntés a megyei önkormányzat részéről.
– jelezte érdeklődésünkre Borboly Csaba. A megyei önkormányzat elnöke ugyanakkor fontosnak tartotta megjegyezni, a megyei sürgősségi kórház nagymértékben fejlődött az elmúlt években. „Az intézménynek ma már egyértelmű a regionális szolgáltatói jellege, hiszen több megye betegeit látja el. Továbbá szeretnénk a magasabb, kettes besorolást is elérni, hiszen több új szakterületen nyújt a kórház ma már szolgáltatásokat. Többéves tudatos munkánk kezd beérni” – fogalmazott Borboly.
Megtudtuk,
azonban kiderült, hogy az az épület több szempontból, például földrengés-biztonsági szempontból sem felelt meg a két osztály működési feltételeinek. Ezért felvetődött egy új helyszín beazonosításának szükségessége, ahol megépülne az intézmény új épülete.
A megyei önkormányzat az utóbbi időben megpróbált egy megfelelő helyszínt találni, amely városszerkezeti szempontból is megfelel, illetve a jelenlegi sürgősségi kórházhoz is közel van a közművesítési hálózat szempontjából. A megyei tanácsnak van saját területe a sürgősségi kórház szomszédságában, a Nagy Laji-dombján, így oda esett a választás. A helyszín véglegesítéséhez azonban szükség van a csíkszeredai önkormányzat által kibocsájtandó pozitív jellegű területrendezési bizonylatra. Ennek a bizonylatnak a kibocsátására vonatkozó kérésünket már leadtuk. A válasz függvényében tud a megyei tanács további lépéseket tenni" – számolt be Borboly Csaba.
A megyei tanács elnöke elmondta,
Az elképzelések szerint az épület alagsorában biztosítva lennének a két osztály járóbeteg-rendelő részlegei is, valamint egy speciális röntgengépnek is egy külön helyiség. A földszinten a fertőző és járványtani osztály, az első emeleten pedig a tüdőgyógyászat osztály kapna helyet, megfelelő váró- és kezelőfelületekkel, étkezdével és felvonókkal ellátva.
– húzta alá Borboly.
Hitelből finanszíroznák
Az új épület becsült értéke megközelíti a három millió eurót, azaz 13,7 millió lejt, ez az összeg azonban nem tartalmazza a belső felszerelések, eszközök vásárlását. Jelenleg a tervek elkészítéséhez szükséges előzetes összeget fogadta el Hargita Megye Tanácsa, ennek alapján készül el a beruházás munkálatszükségleti pénzügyi összesítője – jelezte a megyei tanács elnöke.
„Azért mertük vállalni, mert a kórház egy erőteljes betegellátási teljesítés esetén, a hitel felét ki tudná termelni, a másik fele meg talán megegyezne azzal az összeggel, amit most havonta fizetünk bérleti díjként a somlyói épületért. Tehát forrást tudunk biztosítani. Természetesen kormányzati támogatással mindez könnyebb lenne, ezért kérjük és igényeljük a támogatást a kormánytól is. A megyei kórházunkra az utóbbi öt évben jelentős támogatás nem érkezett onnan, mindent a megyei tanács forrásaiból építünk és fejlesztünk, szemben sok más megyével, ahol a kormányzati pénz, tehát az országos költségvetési pénz mértéke jelentős” – vázolta Borboly Csaba. Megjegyezte, jelenleg az első fontos kérdés, hogy a csíkszeredai önkormányzat kiadja-e vagy sem a területrendezési bizonylatot.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
szóljon hozzá!