
Az egyesített szerelvényt a Szent István-mozdony húzza. Archív
Fotó: Kovács Attila
Ebben az évben is három zarándokvonattal érkeznek Magyarországról a csíksomlyói pünkösdi búcsú részvevői. A Boldogasszony Zarándokvonat, illetve a Csíksomlyó Expressz és a Székely Gyors egyesített szerelvényei összesen mintegy 2000 utast szállítanak.
2019. június 07., 10:042019. június 07., 10:04
A Székely Gyors és Csíksomlyó Expressz egyesített zarándokvonatokat idén is, akárcsak az elmúlt évben, a Szent István tiszteletére feldíszített mozdony húzza. A mozdonyon piros alapon Szent István király lovas szobra látható, valamint a szarkofág kőfaragvány motívuma.
A sárga és fehér alapszíneken az egykori koronázóváros, Székesfehérvár címere és neve, valamint a „Szent István városa” felirat jelenik meg. A „Jósággal közeledsz a jóhoz” idézet Szent István fiához írott intelmei közül való.
Egyesített szerelvény
A Csíksomlyó Expressz Szombathelyről indult el csütörtök késő este, Budapesten, a Keleti pályaudvaron csatlakozott hozzá a Székely Gyors, majd a tizenhat vasúti kocsival közlekedő össznemzeti zarándokvonat Erdély felé haladt tovább. Nagyvárad, Kolozsvár, Kalotaszeg, Dés, Gyergyószentmiklós érintésével péntek este érkezik Székelyföldre az egyesített szerelvény, utasait a felcsíki és alcsíki településeken szállásolják el.
Archív
Fotó: Kovács Attila
Szombaton 9.17 és 9.40 óra között a zarándokvonatok két irányból Csíkszeredába érkeznek, utasaik részt vesznek a csíksomlyói pünkösdi búcsún, majd másnap Gyimesbükkbe, az ezeréves határhoz tart az egyesített szerelvény, amely hétfőn hagyja el Székelyföldet.

Tizenkét éve már, hogy második székelyföldi pünkösdi zarándokhely lett a Gyimesek vidéke, turisták ezrei látogatnak el az ezeréves határhoz a csíksomlyói, pünkösdszombati búcsú előtt vagy után.
Nyolcadik alkalommal indult el a csíksomlyói búcsúra a Boldogasszony Zarándokvonat, amely Nagyvárad, Kolozsvár, Marosvásárhely érintésével csütörtök este érkezett meg Gyergyószentmiklósra. Utasai pénteken Gyimesbükkbe, az ezeréves határhoz látogatnak. A szerelvény szombaton reggel 7.43 órakor fut be a csíkszeredai vasútállomásra, a zarándokok innen indulnak a csíksomlyói búcsúra. Pünkösd vasárnapján Gyergyószentmiklós főterén szabadtéri szentmise zárja a zarándoklatot.
Húszezer lejre bírságolták azt a bolgár turistát, akit szerdán megharapott egy medve a Transzfogarasi úton.
Demeter András István lemondott kulturális miniszter pénteken közölte, hogy a felmentéséről szóló elnöki rendelet közzétételéig változatlan eltökéltséggel látja el feladatait.
A marosvásárhelyi tanácsosok megnyirbálták a városvezetés által benyújtott hitelösszeget, az eredeti százötvenmillió lejes kölcsön helyett csak nyolcvannyolcmillió lejes keretet fogadtak el. A tervezett beruházásokat is módosították.
A hosszú hétvégén az ország nagy részén légköri instabilitásra, átmeneti esőkre és időnként megélénkülő szélre lehet számítani – nyilatkozta pénteken az Agerpresnek az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) ügyeletes meteorológusa, Oana Catrina.
Sulyok Tamás köztársasági elnök az Európa Tanács alkotmányjogi tanácsadó testületétől kérte a fennálló alkotmányos kérdések értékelését és a testület szakértői közreműködését – közölte a Sándor-palota pénteken az MTI-vel.
Gyergyószentmiklós önkormányzata átfogó közigazgatási és városüzemeltetési átszervezést visz véghez. Amellett, hogy a kötelező létszámcsökkentést végrehajtják, a hatékonyabb működést, lakosságot jobban kiszolgáló hivatalt ígérnek.
Elfogadták a csíkszeredai Fodor Sándor park körüli út-és járdahálózat felújítására a megvalósíthatósági tanulmányt az önkormányzati képviselők májusi ülésén pénteken egyéb határozatok mellett. A beruházás értékét közel 7 millió lejre becsülték.
Az ország nagy részét érintő viharos szélre adott ki pénteken elsőfokú (sárga) riasztásokat az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Ismét meghosszabbította a Brassó Megyei Törvényszék Barti Tihamér, a Hargita megyei tanács tisztségéből felfüggesztett alelnöke, valamint Kurkó András, a Hargita Megyei Közpénzügyi Adminisztráció volt igazgatóhelyettese hatósági felügyeletét.
szóljon hozzá!