
Fotó: Barabás Hajnal
Tudományos előadások, kerekasztal-beszélgetések adják az idei VI. Csíkszeredai Kórháznapok alapját, amely a szakmai munka, tanulás mellett teret ad az informális kapcsolatok kialakulásának, fenntartásának is a különböző egészségügyi intézmények, illetve azok dolgozói között. A szakmai fórumot július 1–3. között tartják a Sapientia EMTE csíkszeredai épületében, valamint a Jakab Antal Tanulmányi Házban.
2022. július 01., 15:422022. július 01., 15:42
2022. július 01., 15:442022. július 01., 15:44
Ünnepélyes megnyitót tartottak a hatodik alkalommal megszervezett Csíkszeredai Kórháznapok első napján, pénteken a Sapientia EMTE csíkszeredai épületében. Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere felszólalásában kiemelte, ezt a rendezvényt a tudományos újdonságok megismerése és a kórház bemutatása mellett a találkozásokért, személyes kötetlen kapcsolatokért is szervezik évről évre.
„Kórházunkban befejezéshez közeledik az intervencionális kardiológiai központ kialakítása, előkészítés előtt áll az uroközpont beindítása, működik a Sapientia-központ, előreléptünk az oktatás, kutatás terén is, és működik már heliport is” – sorolta az elért eredményeket a kórház vezetője, hozzáfűzve, hogy azért dolgoznak, hogy szakembereik jelentős tényezői legyenek az egészségügyi rendszernek. „Ez a kettes besorolás eléréséhez elengedhetetlen. A magasabb besorolás nemcsak jelzi a minőséget, hanem kötelez is arra. Onkológiai, sebészeti, sztrók- és epilepszia-ellátásunk, műszerezettségünk, belgyógyászati szakjaink széles palettája, mind azt jelzi, hogy a kórházunk által nyújtott ellátás megérett a következő lépésre” – fogalmazott Konrád Judit.
A konferencia fővédnöke Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára, akinek gondolatait Tóth László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja tolmácsolta az egybegyűlteknek. „Zsebők Zoltán Kossuth-díjas magyar orvos annak idején a következő gondolatot fogalmazta meg a szakmájáról: az orvos tevékenységében van olyan tényező, amit nem lehet tanulni, nincsen neve, csak hatása, ezért a gyógyítás nem csupán tudomány, hanem művészet is. Hasonlóan, már-már csodálattal tekintek az orvoslásra, az orvostudomány fejlődésére, a gyógyítás művészetére. Hiszem, hogy kizárólag olyan emberek képesek végigjárni e pálya rögös útjait, akik szakmájukban nemcsak elhívatottak, hanem megszállottak is, akik nem ismernek lehetetlent a törékeny emberi életek megmentésében” – fogalmazott az államtitkár. Hozzátette, a koronavírus-járvány felerősítette azt a tényt, hogy az egészségügy folyamatos fejlesztésre szorul. „Éppen ezért,
– hangsúlyozta.
A megnyitón továbbá beszédet mondott Hajdu Gábor RMDSZ-es parlamenti képviselő, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, Petres Sándor, Hargita megye prefektusa, valamint Farkas Csaba, a Sapientia EMTE rektorhelyettese. A megnyitó végén áldást Csapai Árpád egyetemi lelkész mondott. Az elkövetkező három napon szakmai előadások, kerekasztal-beszélgetések zajlanak belföldi és anyaországi szakemberek, orvosok, egészségügyi dolgozók részvételével az egyetem épületében, illetve a Jakab Antal Tanulmányi Házban.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
szóljon hozzá!