
Fotó: Barabás Hajnal
Tudományos előadások, kerekasztal-beszélgetések adják az idei VI. Csíkszeredai Kórháznapok alapját, amely a szakmai munka, tanulás mellett teret ad az informális kapcsolatok kialakulásának, fenntartásának is a különböző egészségügyi intézmények, illetve azok dolgozói között. A szakmai fórumot július 1–3. között tartják a Sapientia EMTE csíkszeredai épületében, valamint a Jakab Antal Tanulmányi Házban.
2022. július 01., 15:422022. július 01., 15:42
2022. július 01., 15:442022. július 01., 15:44
Ünnepélyes megnyitót tartottak a hatodik alkalommal megszervezett Csíkszeredai Kórháznapok első napján, pénteken a Sapientia EMTE csíkszeredai épületében. Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere felszólalásában kiemelte, ezt a rendezvényt a tudományos újdonságok megismerése és a kórház bemutatása mellett a találkozásokért, személyes kötetlen kapcsolatokért is szervezik évről évre.
„Kórházunkban befejezéshez közeledik az intervencionális kardiológiai központ kialakítása, előkészítés előtt áll az uroközpont beindítása, működik a Sapientia-központ, előreléptünk az oktatás, kutatás terén is, és működik már heliport is” – sorolta az elért eredményeket a kórház vezetője, hozzáfűzve, hogy azért dolgoznak, hogy szakembereik jelentős tényezői legyenek az egészségügyi rendszernek. „Ez a kettes besorolás eléréséhez elengedhetetlen. A magasabb besorolás nemcsak jelzi a minőséget, hanem kötelez is arra. Onkológiai, sebészeti, sztrók- és epilepszia-ellátásunk, műszerezettségünk, belgyógyászati szakjaink széles palettája, mind azt jelzi, hogy a kórházunk által nyújtott ellátás megérett a következő lépésre” – fogalmazott Konrád Judit.
A konferencia fővédnöke Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára, akinek gondolatait Tóth László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja tolmácsolta az egybegyűlteknek. „Zsebők Zoltán Kossuth-díjas magyar orvos annak idején a következő gondolatot fogalmazta meg a szakmájáról: az orvos tevékenységében van olyan tényező, amit nem lehet tanulni, nincsen neve, csak hatása, ezért a gyógyítás nem csupán tudomány, hanem művészet is. Hasonlóan, már-már csodálattal tekintek az orvoslásra, az orvostudomány fejlődésére, a gyógyítás művészetére. Hiszem, hogy kizárólag olyan emberek képesek végigjárni e pálya rögös útjait, akik szakmájukban nemcsak elhívatottak, hanem megszállottak is, akik nem ismernek lehetetlent a törékeny emberi életek megmentésében” – fogalmazott az államtitkár. Hozzátette, a koronavírus-járvány felerősítette azt a tényt, hogy az egészségügy folyamatos fejlesztésre szorul. „Éppen ezért,
– hangsúlyozta.
A megnyitón továbbá beszédet mondott Hajdu Gábor RMDSZ-es parlamenti képviselő, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, Petres Sándor, Hargita megye prefektusa, valamint Farkas Csaba, a Sapientia EMTE rektorhelyettese. A megnyitó végén áldást Csapai Árpád egyetemi lelkész mondott. Az elkövetkező három napon szakmai előadások, kerekasztal-beszélgetések zajlanak belföldi és anyaországi szakemberek, orvosok, egészségügyi dolgozók részvételével az egyetem épületében, illetve a Jakab Antal Tanulmányi Házban.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
szóljon hozzá!