
Fotó: Barabás Hajnal
Tudományos előadások, kerekasztal-beszélgetések adják az idei VI. Csíkszeredai Kórháznapok alapját, amely a szakmai munka, tanulás mellett teret ad az informális kapcsolatok kialakulásának, fenntartásának is a különböző egészségügyi intézmények, illetve azok dolgozói között. A szakmai fórumot július 1–3. között tartják a Sapientia EMTE csíkszeredai épületében, valamint a Jakab Antal Tanulmányi Házban.
2022. július 01., 15:422022. július 01., 15:42
2022. július 01., 15:442022. július 01., 15:44
Ünnepélyes megnyitót tartottak a hatodik alkalommal megszervezett Csíkszeredai Kórháznapok első napján, pénteken a Sapientia EMTE csíkszeredai épületében. Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere felszólalásában kiemelte, ezt a rendezvényt a tudományos újdonságok megismerése és a kórház bemutatása mellett a találkozásokért, személyes kötetlen kapcsolatokért is szervezik évről évre.
„Kórházunkban befejezéshez közeledik az intervencionális kardiológiai központ kialakítása, előkészítés előtt áll az uroközpont beindítása, működik a Sapientia-központ, előreléptünk az oktatás, kutatás terén is, és működik már heliport is” – sorolta az elért eredményeket a kórház vezetője, hozzáfűzve, hogy azért dolgoznak, hogy szakembereik jelentős tényezői legyenek az egészségügyi rendszernek. „Ez a kettes besorolás eléréséhez elengedhetetlen. A magasabb besorolás nemcsak jelzi a minőséget, hanem kötelez is arra. Onkológiai, sebészeti, sztrók- és epilepszia-ellátásunk, műszerezettségünk, belgyógyászati szakjaink széles palettája, mind azt jelzi, hogy a kórházunk által nyújtott ellátás megérett a következő lépésre” – fogalmazott Konrád Judit.
A konferencia fővédnöke Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára, akinek gondolatait Tóth László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja tolmácsolta az egybegyűlteknek. „Zsebők Zoltán Kossuth-díjas magyar orvos annak idején a következő gondolatot fogalmazta meg a szakmájáról: az orvos tevékenységében van olyan tényező, amit nem lehet tanulni, nincsen neve, csak hatása, ezért a gyógyítás nem csupán tudomány, hanem művészet is. Hasonlóan, már-már csodálattal tekintek az orvoslásra, az orvostudomány fejlődésére, a gyógyítás művészetére. Hiszem, hogy kizárólag olyan emberek képesek végigjárni e pálya rögös útjait, akik szakmájukban nemcsak elhívatottak, hanem megszállottak is, akik nem ismernek lehetetlent a törékeny emberi életek megmentésében” – fogalmazott az államtitkár. Hozzátette, a koronavírus-járvány felerősítette azt a tényt, hogy az egészségügy folyamatos fejlesztésre szorul. „Éppen ezért,
– hangsúlyozta.
A megnyitón továbbá beszédet mondott Hajdu Gábor RMDSZ-es parlamenti képviselő, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, Petres Sándor, Hargita megye prefektusa, valamint Farkas Csaba, a Sapientia EMTE rektorhelyettese. A megnyitó végén áldást Csapai Árpád egyetemi lelkész mondott. Az elkövetkező három napon szakmai előadások, kerekasztal-beszélgetések zajlanak belföldi és anyaországi szakemberek, orvosok, egészségügyi dolgozók részvételével az egyetem épületében, illetve a Jakab Antal Tanulmányi Házban.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!