
Fotó: Barabás Hajnal
Tudományos előadások, kerekasztal-beszélgetések adják az idei VI. Csíkszeredai Kórháznapok alapját, amely a szakmai munka, tanulás mellett teret ad az informális kapcsolatok kialakulásának, fenntartásának is a különböző egészségügyi intézmények, illetve azok dolgozói között. A szakmai fórumot július 1–3. között tartják a Sapientia EMTE csíkszeredai épületében, valamint a Jakab Antal Tanulmányi Házban.
2022. július 01., 15:422022. július 01., 15:42
2022. július 01., 15:442022. július 01., 15:44
Ünnepélyes megnyitót tartottak a hatodik alkalommal megszervezett Csíkszeredai Kórháznapok első napján, pénteken a Sapientia EMTE csíkszeredai épületében. Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere felszólalásában kiemelte, ezt a rendezvényt a tudományos újdonságok megismerése és a kórház bemutatása mellett a találkozásokért, személyes kötetlen kapcsolatokért is szervezik évről évre.
„Kórházunkban befejezéshez közeledik az intervencionális kardiológiai központ kialakítása, előkészítés előtt áll az uroközpont beindítása, működik a Sapientia-központ, előreléptünk az oktatás, kutatás terén is, és működik már heliport is” – sorolta az elért eredményeket a kórház vezetője, hozzáfűzve, hogy azért dolgoznak, hogy szakembereik jelentős tényezői legyenek az egészségügyi rendszernek. „Ez a kettes besorolás eléréséhez elengedhetetlen. A magasabb besorolás nemcsak jelzi a minőséget, hanem kötelez is arra. Onkológiai, sebészeti, sztrók- és epilepszia-ellátásunk, műszerezettségünk, belgyógyászati szakjaink széles palettája, mind azt jelzi, hogy a kórházunk által nyújtott ellátás megérett a következő lépésre” – fogalmazott Konrád Judit.
A konferencia fővédnöke Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára, akinek gondolatait Tóth László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja tolmácsolta az egybegyűlteknek. „Zsebők Zoltán Kossuth-díjas magyar orvos annak idején a következő gondolatot fogalmazta meg a szakmájáról: az orvos tevékenységében van olyan tényező, amit nem lehet tanulni, nincsen neve, csak hatása, ezért a gyógyítás nem csupán tudomány, hanem művészet is. Hasonlóan, már-már csodálattal tekintek az orvoslásra, az orvostudomány fejlődésére, a gyógyítás művészetére. Hiszem, hogy kizárólag olyan emberek képesek végigjárni e pálya rögös útjait, akik szakmájukban nemcsak elhívatottak, hanem megszállottak is, akik nem ismernek lehetetlent a törékeny emberi életek megmentésében” – fogalmazott az államtitkár. Hozzátette, a koronavírus-járvány felerősítette azt a tényt, hogy az egészségügy folyamatos fejlesztésre szorul. „Éppen ezért,
– hangsúlyozta.
A megnyitón továbbá beszédet mondott Hajdu Gábor RMDSZ-es parlamenti képviselő, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, Petres Sándor, Hargita megye prefektusa, valamint Farkas Csaba, a Sapientia EMTE rektorhelyettese. A megnyitó végén áldást Csapai Árpád egyetemi lelkész mondott. Az elkövetkező három napon szakmai előadások, kerekasztal-beszélgetések zajlanak belföldi és anyaországi szakemberek, orvosok, egészségügyi dolgozók részvételével az egyetem épületében, illetve a Jakab Antal Tanulmányi Házban.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!