
Fotó: Barabás Hajnal
Tudományos előadások, kerekasztal-beszélgetések adják az idei VI. Csíkszeredai Kórháznapok alapját, amely a szakmai munka, tanulás mellett teret ad az informális kapcsolatok kialakulásának, fenntartásának is a különböző egészségügyi intézmények, illetve azok dolgozói között. A szakmai fórumot július 1–3. között tartják a Sapientia EMTE csíkszeredai épületében, valamint a Jakab Antal Tanulmányi Házban.
2022. július 01., 15:422022. július 01., 15:42
2022. július 01., 15:442022. július 01., 15:44
Ünnepélyes megnyitót tartottak a hatodik alkalommal megszervezett Csíkszeredai Kórháznapok első napján, pénteken a Sapientia EMTE csíkszeredai épületében. Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere felszólalásában kiemelte, ezt a rendezvényt a tudományos újdonságok megismerése és a kórház bemutatása mellett a találkozásokért, személyes kötetlen kapcsolatokért is szervezik évről évre.
„Kórházunkban befejezéshez közeledik az intervencionális kardiológiai központ kialakítása, előkészítés előtt áll az uroközpont beindítása, működik a Sapientia-központ, előreléptünk az oktatás, kutatás terén is, és működik már heliport is” – sorolta az elért eredményeket a kórház vezetője, hozzáfűzve, hogy azért dolgoznak, hogy szakembereik jelentős tényezői legyenek az egészségügyi rendszernek. „Ez a kettes besorolás eléréséhez elengedhetetlen. A magasabb besorolás nemcsak jelzi a minőséget, hanem kötelez is arra. Onkológiai, sebészeti, sztrók- és epilepszia-ellátásunk, műszerezettségünk, belgyógyászati szakjaink széles palettája, mind azt jelzi, hogy a kórházunk által nyújtott ellátás megérett a következő lépésre” – fogalmazott Konrád Judit.
A konferencia fővédnöke Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára, akinek gondolatait Tóth László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja tolmácsolta az egybegyűlteknek. „Zsebők Zoltán Kossuth-díjas magyar orvos annak idején a következő gondolatot fogalmazta meg a szakmájáról: az orvos tevékenységében van olyan tényező, amit nem lehet tanulni, nincsen neve, csak hatása, ezért a gyógyítás nem csupán tudomány, hanem művészet is. Hasonlóan, már-már csodálattal tekintek az orvoslásra, az orvostudomány fejlődésére, a gyógyítás művészetére. Hiszem, hogy kizárólag olyan emberek képesek végigjárni e pálya rögös útjait, akik szakmájukban nemcsak elhívatottak, hanem megszállottak is, akik nem ismernek lehetetlent a törékeny emberi életek megmentésében” – fogalmazott az államtitkár. Hozzátette, a koronavírus-járvány felerősítette azt a tényt, hogy az egészségügy folyamatos fejlesztésre szorul. „Éppen ezért,
– hangsúlyozta.
A megnyitón továbbá beszédet mondott Hajdu Gábor RMDSZ-es parlamenti képviselő, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, Petres Sándor, Hargita megye prefektusa, valamint Farkas Csaba, a Sapientia EMTE rektorhelyettese. A megnyitó végén áldást Csapai Árpád egyetemi lelkész mondott. Az elkövetkező három napon szakmai előadások, kerekasztal-beszélgetések zajlanak belföldi és anyaországi szakemberek, orvosok, egészségügyi dolgozók részvételével az egyetem épületében, illetve a Jakab Antal Tanulmányi Házban.
Lemondott igazságügyi miniszteri jelöltségéről Melléthei-Barna Márton, aki ezt Facebook-oldalán jelentette be csütörtökön.
Maros megyében 1990 óta először írtak ki népszavazást, hogy lemondassanak egy polgármestert. A mezőszengyeliek június 14-én döntenek arról, hogy maradjon a jelenlegi községvezető vagy mennie kell.
Az ügyvivő egészségügyi miniszter csütörtöki nyilatkozatának előzménye, hogy hantavírus-járvány tört ki egy Európához közeledő óceánjáró hajón.
Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter szerint a helyreállítási és a kohéziós alapból megvalósuló beruházások miatt borítékolható, hogy Románia gazdasága növekedéssel zárja a 2026-os évet.
A kihívások éve lesz az idei – állítja a Maros Megyei Tanács elnöke, aki szerint az 1,18 milliárd lejes összköltségvetés fókuszában a megkezdett uniós pályázatok lezárása áll, miközben az állami források szűkössége miatt prioritásokat kellett felállítani.
A romániai üzemanyagárak jelenleg 16 százalékkal alacsonyabbak az európai átlagnál – nyilatkozta csütörtökön az Agerpresnek a Versenytanács elnöke.
Megnyílt a 11. Csíkszeredai Könyvvásár: a nyitónapon a gyerekeket Varró Dániel humoros gondolatai, a felnőtt közönséget pedig az olvasásról, figyelemről és kultúráról szóló ünnepi beszédek szólították meg.
Újra elkezdődik péntektől a tilosban parkoló járművek elszállítása Marosvásárhelyen, miután a városháza autója visszakapta a rendszámát a rendőrségtől.
Erősödött csütörtökön a román deviza az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,27 banival (0,05 százalékkal) 5,2661 lejre csökkent a szerdai 5,2688 lejről.
Baleset történt csütörtök délután a székelyudvarhelyi Hunyadi János utcában – jelezte olvasónk. A baleset során senki nem sérült meg. A környékbeli utcákban torlódás alakult ki.
szóljon hozzá!