
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Az elmúlt három nap alatt négyszer riasztották a hatóságokat medve jelenléte miatt: három alkalommal Udvarhelyszéken, egy esetben pedig Balánbányán – derül ki a Hargita Megyei Csendőrfelügyelőség közleményéből.
2022. április 18., 12:502022. április 18., 12:50
Négyszer riasztották medve jelenléte miatt a csendőröket az elmúlt 72 órában, három esetben be is kellett avatkozniuk.
Szombaton este, röviddel negyed 9 után Székelyudvarhely Farkaslaka felőli bejáratánál észlelték medve jelenlétét, a csendőrség három munkatársa vonult a helyszínre, a nagyvadat rövid időn belül sikerült elüldözniük a helyszínről. Ugyanazon a napon néhány perccel később egy autóvezetőtől futott be hívás, aki a Décsfalva és Nagygalambfalva közötti útszakaszról jelentette a nagyvad jelenlétét. Mivel nem lakott területről volt szó, a csendőröknek nem kellett beavatkozniuk. Este 10-kor újabb vészhívás érkezett a csendőrséghez, ez alkalommal Balánbányáról. A hívás egy anyamedve és bocsa jelenlétéről számolt be: a vadakat a város 1918. december 1. utcájában látták. A csendőrök azonnal a helyszínre vonultak a hívást követően, ám a medvéket már nem találták ott. A negyedik hívásban egy személy a Székelyudvarhelyhez tartozó Szejkefürdőről jelezte medve jelenlétét. A csendőrök minden beavatkozást követően a környéken tartózkodtak egy ideig, megbizonyosodva arról, hogy elhárult a veszély.
Év eleje óta egyébként közel negyven hívás érkezett a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőséghez, amelyek medve jelenlétére vonatkoztak lakott területeken vagy azok közelében. A csendőrök továbbra is arra kérik az érintetteket, hogy ilyen helyzetekben azonnal hívják a 112-es egységes segélyhívószámot, ne próbálják maguk elkergetni az állatot, ne etessék, ne fotózzák, és tárolják körültekintően a háztartási hulladékot.
Csaknem 2500 szabálysértési bírságot róttak ki a múlt héten az autópálya-rendőrök a közlekedésbiztonsági ellenőrzéseik során, ezek közül a legtöbbet, 431-et, gyorshajtás miatt.
Az Országos Cégnyilvántartási Hivatal szombaton közzétett adatai szerint 2026 első két hónapjában 3853 vállalat függesztette fel a tevékenységét Romániában, 16,51 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában.
A múlt év végén 7418 olyan gyermeket tartottak nyilván Romániában, akinek mindkét szülője külföldön dolgozott. Számuk 656-tal csökkent végéhez képest – derül ki az országos gyermekjogvédelmi hatóság (ANPDCA) szombaton közzétett adataiból.
Napsütésben, borús időben, hidegben, a járványhelyzet miatt otthon ülve, maszkban, majd újból tömegesen – rövid videóban foglaltuk össze a húsvétvasárnapi csíkszeredai ételszenteléseket.
Autóknak, közlekedési táblának ütköztek és sáncban is kikötöttek autójukkal ittas sofőrök pénteken és szombat hajnalban Hargita megyében.
A Diakónia Alapítvány szervezésében április 18-án 16 órai kezdettel jótékonysági rendezvényt tartanak a zabolai Mikes kastélyban. A bevételt a KinderEd programba járó szegény gyermekek délutáni oktatására és napi meleg ebédjére fordítják.
Szabálysértésnek minősül a nem töltés alatt álló járművek parkolása az elektromos autók töltőpontjain – írja elő a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) közúti közlekedési törvényt módosító tervezete.
Ezen a hétvégén naponta több mint 5000 tűzoltó teljesít szolgálatot, akik csaknem 4000 járművel és más technikai eszközzel állnak készenlétben sürgősségi orvosi segítségnyújtásra és tűzoltásra.
Gondoskodnak a gólyákról Csomakőrösön: miután a tavaly egy gólyafészek kigyúlt a faluban, három fészektartó fémvázat is felszereltetett a kovásznai polgármesteri hivatal.
Az S&P Global Ratings megerősítette Románia hosszú és rövid lejáratú államadósság-besorolását a BBB mínusz/A-3 szinten, a kilátást pedig továbbra is negatívnak minősítette – derül ki a hitelminősítő közleményéből.
4 hozzászólás