
Fotó: Gergely Imre
Harmadik alkalommal szervezték meg Csiky Dénes turizmusföldrajzi vetélkedőt, amelyen Maros, Hargita és Kovászna megyei középiskolás csapatok mérték össze tudásukat a turizmus és földrajz témaköreiben. A döntőt csütörtökön tartották.
2025. május 08., 16:482025. május 08., 16:48
A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem gyergyószentmiklósi tagozata által szervezett vetélkedő célja túlmutat egy egyszerű tantárgyverseny keretein. Mint azt Horváth Alpár, a tagozat vezetője hangsúlyozta, a kezdeményezés a turizmusföldrajz népszerűsítését, valamint a kapcsolatépítést szolgálja a középiskolák és az egyetem között.
– fogalmazott Horváth.
Fotó: Gergely Imre
A Bálint-Bálint Lóránt egyetemi adjunktus által kezdeményezett és felügyelt verseny során a csapatoknak nemcsak elméleti ismereteikről kellett számot adniuk, hanem gyakorlati, marketinghez kapcsolódó feladatokat is meg kellett oldaniuk, mint például
Horváth Alpár értékelésében kiemelte a diákok kreativitását és lelkesedését.
– foglalta össze.
Fotó: Gergely Imre
A döntőbe hat csapat jutott be a 19 iskolás csapat részvételével korábban lezajlott online első fordulóból. A döntősök között ott volt a gyergyóalfalvi Sövér Elek Szakközépiskola és a székelyudvarhelyi Kós Károly Szakközépiskola két-két csapata, valamint a segesvári Mircea Eliade Gimnázium és a csíkdánfalvi Petőfi Sándor Szakközépiskola egy-egy csapata.
A dobogós helyezések a következőképpen alakultak:
I. hely: Segesvári Mircea Eliade Gimnázium; felkészítő tanár: Borbély Kiss László
II. hely: Gyergyóalfalvi Sövér Elek Szakközépiskola; felkészítő tanár: Borbély Bartis Gyöngyvér
III. hely: Székelyudvarhelyi Kós Károly Szakközépiskola; felkészítő tanár: Fazakas Kelemen Beáta
A hegyi- és búvármentőknek a nyár mindig intenzív időszak: ilyenkor többször kerül sor arra az emberileg, szakmailag, lelkileg nehéz feladatra, hogy élettelen testet emeljenek ki a vízből.
A termelők és a feldolgozók is nehéz időszakot élnek meg a tejiparban, az ágazatot sújtó válság okai összetettek, és általános megoldás sincs a helyzetre. Hargita megyében több ezerrel csökkent a tehénállomány – a hegyvidéken súlyosabbak a problémák.
Személyautó és kisbusz ütközött csütörtök este a Maros megyei Mezőcekeden. Az ütközés következtében mindkét jármű lesodródott az úttestről.
Egy hete eltűnt kamaszlányt keres a Maros megyei rendőrség.
A csütörtök délutáni viharkárok elhárításában Marosvásárhelyen is több helyszínen szükség volt a tűzoltók munkájára.
Román, illetve ukrajnai bűnözők informatikai és vagyon elleni bűncselekményeit vizsgálta ki egy nemzetközi nyomozócsoport, melynek három Maros megyei rendőr is tagja volt.
Nagy mennyiségű csapadék hullt rövid időintervallum leforgása alatt Csíkszeredában és környékén csütörtök délután. A nagy mennyiségű csapadékot nem mindenhol tudta elnyelni a vízelvezető rendszer. Fotókon mutatjuk a vihar utáni állapotokat.
Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő csütörtökön kijelentette, hogy az üzemanyagárak várhatóan a következő napokban csökkenni kezdenek, amint a vállalatok elkezdik eladni az alacsonyabb áron vásárolt készleteket.
Udvarhelyszék után Csíkszékre is lecsapott az vihar csütörtök délután. Rövid idő leforgása alatt nagy mennyiségű víz zúdult le, amit helyenként nem tudott elnyelni az esővíz-elvezető rendszer.
Az utóbbi hetekben több kiskorú is baleset áldozata lett, amelyek elkerülhetőek lettek volna. A rendőrség a kellő óvatosság és körültekintés fontosságát hangsúlyozza a szülők számára.
szóljon hozzá!