
Jelenleg tizennyolc tagja van a NYÖP tánckarának
Fotó: Pál Árpád
Jó lenne még nyolcvanévesen is úgy verni a csizmát és iregni-forogni a sóvidéki, korondi párosban, a petki menyecskésben, mint ahogyan azt vasárnap este láthattuk a 30. évfordulóját ünneplő székelyudvarhelyi NYÖP-tánckar tagjaitól.
2017. november 07., 10:412017. november 07., 10:41
Telt házas ünneplést tartott a volt Stúdió mozi termében a székelyudvarhelyi Nyugdíjasok Önsegélyző Pénztárának tánckara:
Fotó: Pál Árpád
Elismeréssel adóztak az egykori, illetve jelenlegi tánckedvelőknek és oktatóknak, akik miután munkakönyvükbe beírták, hogy „nyugdíjas”, népünk kultúráját színpadon is szolgálják – mondta a NYÖP kultúrfelelőse, Balázs Árpád. A köszöntést a Páll Gyula Kórus kezdte, majd a Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskola diákjai népdalos összeállítással mondtak hálát a nagyikkal immár tizenhat éve közös programokért.
Fotó: Pál Árpád
Ezt követően Nagy Aranka elevenítette fel a táncos évtizedeket. 1981-ben Finta Béla elnök és Páll Gyula Molnos Zoltán titkár anyagi segítségével kórust, valamint színjátszó és táncformációt hozott létre a lelkes nyugdíjasokkal. Kacsó András táncoktató tanítványai közül előbb Bencze Ilona tanárnő, később Demény Gáspár csatlakozott a klubhoz. 1987 októberében Bencze Ilona vezetésével, öt párral alakult a csoport. Közülük Nagy Kornélia és Bardócz Jolán ízelítőt nyújtott a gálán az első táncrendből. Eddig ötvennégy tagja volt a tánckarnak – nevük felkerült az emléklapra.
Fotó: Pál Árpád
2008-ig Bencze Ilona vezetésével folyamatosan új táncokat tanultak: udvarhelyszékit, sóvidékit, almásit, vágásit. A román, szász és cigány táncot Simon Anna tanított be. 1992-től 1998-ig tizenkét pár ropta, közülük Simó Lajos még ma is. Demény Gáspár 2007-ig táncolt és tanította a vegyes, valamint a női tánccsoportot.
Fotó: Pál Árpád
A műsorban emlékképpen a néhai oktató által tanított táncrendekkel szerepeltek: a petki menyecskéssel, valamint a sóvidéki seprűssel és öregessel. Bíró Erzsébet, Simon Edit, Tóthi Imre szólót énekelt. A Demény-forgatókönyv alapján özvegye, Teréz segítségével Tóthi Imre tanította be A korondi csorgókútnál című produkciót. Az oktató 2002 óta vezeti a tánckart. Időközben „sok jó barát kihullt a sorból”, és szeretettel fogadták a belépőket.
A nyolc-tíz zenész közül ma csak Zerkula György húzza a talpalávalót. Sok meghívásnak tettek eleget, kiállítás-megnyitókon, fesztiválokon, szüreti, farsangi mulatságokon, a környéken és külföldön. Legnagyobb elismerésüket 2010-ben az Udvarhelyszék közművelődési életében kifejtett kimagasló tevékenységért kapták a Hargita Megyei Hagyományőrzési Központtól.
Fotó: Pál Árpád
Elismerések
A rendezvény végén Bitai Magdolna elnök minden jelenkori táncosnak emléklapot, jelvényt és virágot adott át. Megemlékeztek néhai tagról, köztük az alapítóról, aki néhány nappal az ünnep előtt csatlakozott az égi tánckarhoz. Azokat, akik a csoportból nyugalomba vonultak, de részt vettek az ünnepségen, szintén megajándékozták. Az önkormányzat képviseletében Orbán Balázs tanácsos kívánt további táncos évtizedeket.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!