
Jelenleg tizennyolc tagja van a NYÖP tánckarának
Fotó: Pál Árpád
Jó lenne még nyolcvanévesen is úgy verni a csizmát és iregni-forogni a sóvidéki, korondi párosban, a petki menyecskésben, mint ahogyan azt vasárnap este láthattuk a 30. évfordulóját ünneplő székelyudvarhelyi NYÖP-tánckar tagjaitól.
2017. november 07., 10:412017. november 07., 10:41
Telt házas ünneplést tartott a volt Stúdió mozi termében a székelyudvarhelyi Nyugdíjasok Önsegélyző Pénztárának tánckara:
Fotó: Pál Árpád
Elismeréssel adóztak az egykori, illetve jelenlegi tánckedvelőknek és oktatóknak, akik miután munkakönyvükbe beírták, hogy „nyugdíjas”, népünk kultúráját színpadon is szolgálják – mondta a NYÖP kultúrfelelőse, Balázs Árpád. A köszöntést a Páll Gyula Kórus kezdte, majd a Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskola diákjai népdalos összeállítással mondtak hálát a nagyikkal immár tizenhat éve közös programokért.
Fotó: Pál Árpád
Ezt követően Nagy Aranka elevenítette fel a táncos évtizedeket. 1981-ben Finta Béla elnök és Páll Gyula Molnos Zoltán titkár anyagi segítségével kórust, valamint színjátszó és táncformációt hozott létre a lelkes nyugdíjasokkal. Kacsó András táncoktató tanítványai közül előbb Bencze Ilona tanárnő, később Demény Gáspár csatlakozott a klubhoz. 1987 októberében Bencze Ilona vezetésével, öt párral alakult a csoport. Közülük Nagy Kornélia és Bardócz Jolán ízelítőt nyújtott a gálán az első táncrendből. Eddig ötvennégy tagja volt a tánckarnak – nevük felkerült az emléklapra.
Fotó: Pál Árpád
2008-ig Bencze Ilona vezetésével folyamatosan új táncokat tanultak: udvarhelyszékit, sóvidékit, almásit, vágásit. A román, szász és cigány táncot Simon Anna tanított be. 1992-től 1998-ig tizenkét pár ropta, közülük Simó Lajos még ma is. Demény Gáspár 2007-ig táncolt és tanította a vegyes, valamint a női tánccsoportot.
Fotó: Pál Árpád
A műsorban emlékképpen a néhai oktató által tanított táncrendekkel szerepeltek: a petki menyecskéssel, valamint a sóvidéki seprűssel és öregessel. Bíró Erzsébet, Simon Edit, Tóthi Imre szólót énekelt. A Demény-forgatókönyv alapján özvegye, Teréz segítségével Tóthi Imre tanította be A korondi csorgókútnál című produkciót. Az oktató 2002 óta vezeti a tánckart. Időközben „sok jó barát kihullt a sorból”, és szeretettel fogadták a belépőket.
A nyolc-tíz zenész közül ma csak Zerkula György húzza a talpalávalót. Sok meghívásnak tettek eleget, kiállítás-megnyitókon, fesztiválokon, szüreti, farsangi mulatságokon, a környéken és külföldön. Legnagyobb elismerésüket 2010-ben az Udvarhelyszék közművelődési életében kifejtett kimagasló tevékenységért kapták a Hargita Megyei Hagyományőrzési Központtól.
Fotó: Pál Árpád
Elismerések
A rendezvény végén Bitai Magdolna elnök minden jelenkori táncosnak emléklapot, jelvényt és virágot adott át. Megemlékeztek néhai tagról, köztük az alapítóról, aki néhány nappal az ünnep előtt csatlakozott az égi tánckarhoz. Azokat, akik a csoportból nyugalomba vonultak, de részt vettek az ünnepségen, szintén megajándékozták. Az önkormányzat képviseletében Orbán Balázs tanácsos kívánt további táncos évtizedeket.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
szóljon hozzá!