
Jelenleg tizennyolc tagja van a NYÖP tánckarának
Fotó: Pál Árpád
Jó lenne még nyolcvanévesen is úgy verni a csizmát és iregni-forogni a sóvidéki, korondi párosban, a petki menyecskésben, mint ahogyan azt vasárnap este láthattuk a 30. évfordulóját ünneplő székelyudvarhelyi NYÖP-tánckar tagjaitól.
2017. november 07., 10:412017. november 07., 10:41
Telt házas ünneplést tartott a volt Stúdió mozi termében a székelyudvarhelyi Nyugdíjasok Önsegélyző Pénztárának tánckara:
Fotó: Pál Árpád
Elismeréssel adóztak az egykori, illetve jelenlegi tánckedvelőknek és oktatóknak, akik miután munkakönyvükbe beírták, hogy „nyugdíjas”, népünk kultúráját színpadon is szolgálják – mondta a NYÖP kultúrfelelőse, Balázs Árpád. A köszöntést a Páll Gyula Kórus kezdte, majd a Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskola diákjai népdalos összeállítással mondtak hálát a nagyikkal immár tizenhat éve közös programokért.
Fotó: Pál Árpád
Ezt követően Nagy Aranka elevenítette fel a táncos évtizedeket. 1981-ben Finta Béla elnök és Páll Gyula Molnos Zoltán titkár anyagi segítségével kórust, valamint színjátszó és táncformációt hozott létre a lelkes nyugdíjasokkal. Kacsó András táncoktató tanítványai közül előbb Bencze Ilona tanárnő, később Demény Gáspár csatlakozott a klubhoz. 1987 októberében Bencze Ilona vezetésével, öt párral alakult a csoport. Közülük Nagy Kornélia és Bardócz Jolán ízelítőt nyújtott a gálán az első táncrendből. Eddig ötvennégy tagja volt a tánckarnak – nevük felkerült az emléklapra.
Fotó: Pál Árpád
2008-ig Bencze Ilona vezetésével folyamatosan új táncokat tanultak: udvarhelyszékit, sóvidékit, almásit, vágásit. A román, szász és cigány táncot Simon Anna tanított be. 1992-től 1998-ig tizenkét pár ropta, közülük Simó Lajos még ma is. Demény Gáspár 2007-ig táncolt és tanította a vegyes, valamint a női tánccsoportot.
Fotó: Pál Árpád
A műsorban emlékképpen a néhai oktató által tanított táncrendekkel szerepeltek: a petki menyecskéssel, valamint a sóvidéki seprűssel és öregessel. Bíró Erzsébet, Simon Edit, Tóthi Imre szólót énekelt. A Demény-forgatókönyv alapján özvegye, Teréz segítségével Tóthi Imre tanította be A korondi csorgókútnál című produkciót. Az oktató 2002 óta vezeti a tánckart. Időközben „sok jó barát kihullt a sorból”, és szeretettel fogadták a belépőket.
A nyolc-tíz zenész közül ma csak Zerkula György húzza a talpalávalót. Sok meghívásnak tettek eleget, kiállítás-megnyitókon, fesztiválokon, szüreti, farsangi mulatságokon, a környéken és külföldön. Legnagyobb elismerésüket 2010-ben az Udvarhelyszék közművelődési életében kifejtett kimagasló tevékenységért kapták a Hargita Megyei Hagyományőrzési Központtól.
Fotó: Pál Árpád
Elismerések
A rendezvény végén Bitai Magdolna elnök minden jelenkori táncosnak emléklapot, jelvényt és virágot adott át. Megemlékeztek néhai tagról, köztük az alapítóról, aki néhány nappal az ünnep előtt csatlakozott az égi tánckarhoz. Azokat, akik a csoportból nyugalomba vonultak, de részt vettek az ünnepségen, szintén megajándékozták. Az önkormányzat képviseletében Orbán Balázs tanácsos kívánt további táncos évtizedeket.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!