
Jelenleg tizennyolc tagja van a NYÖP tánckarának
Fotó: Pál Árpád
Jó lenne még nyolcvanévesen is úgy verni a csizmát és iregni-forogni a sóvidéki, korondi párosban, a petki menyecskésben, mint ahogyan azt vasárnap este láthattuk a 30. évfordulóját ünneplő székelyudvarhelyi NYÖP-tánckar tagjaitól.
2017. november 07., 10:412017. november 07., 10:41
Telt házas ünneplést tartott a volt Stúdió mozi termében a székelyudvarhelyi Nyugdíjasok Önsegélyző Pénztárának tánckara:
Fotó: Pál Árpád
Elismeréssel adóztak az egykori, illetve jelenlegi tánckedvelőknek és oktatóknak, akik miután munkakönyvükbe beírták, hogy „nyugdíjas”, népünk kultúráját színpadon is szolgálják – mondta a NYÖP kultúrfelelőse, Balázs Árpád. A köszöntést a Páll Gyula Kórus kezdte, majd a Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskola diákjai népdalos összeállítással mondtak hálát a nagyikkal immár tizenhat éve közös programokért.
Fotó: Pál Árpád
Ezt követően Nagy Aranka elevenítette fel a táncos évtizedeket. 1981-ben Finta Béla elnök és Páll Gyula Molnos Zoltán titkár anyagi segítségével kórust, valamint színjátszó és táncformációt hozott létre a lelkes nyugdíjasokkal. Kacsó András táncoktató tanítványai közül előbb Bencze Ilona tanárnő, később Demény Gáspár csatlakozott a klubhoz. 1987 októberében Bencze Ilona vezetésével, öt párral alakult a csoport. Közülük Nagy Kornélia és Bardócz Jolán ízelítőt nyújtott a gálán az első táncrendből. Eddig ötvennégy tagja volt a tánckarnak – nevük felkerült az emléklapra.
Fotó: Pál Árpád
2008-ig Bencze Ilona vezetésével folyamatosan új táncokat tanultak: udvarhelyszékit, sóvidékit, almásit, vágásit. A román, szász és cigány táncot Simon Anna tanított be. 1992-től 1998-ig tizenkét pár ropta, közülük Simó Lajos még ma is. Demény Gáspár 2007-ig táncolt és tanította a vegyes, valamint a női tánccsoportot.
Fotó: Pál Árpád
A műsorban emlékképpen a néhai oktató által tanított táncrendekkel szerepeltek: a petki menyecskéssel, valamint a sóvidéki seprűssel és öregessel. Bíró Erzsébet, Simon Edit, Tóthi Imre szólót énekelt. A Demény-forgatókönyv alapján özvegye, Teréz segítségével Tóthi Imre tanította be A korondi csorgókútnál című produkciót. Az oktató 2002 óta vezeti a tánckart. Időközben „sok jó barát kihullt a sorból”, és szeretettel fogadták a belépőket.
A nyolc-tíz zenész közül ma csak Zerkula György húzza a talpalávalót. Sok meghívásnak tettek eleget, kiállítás-megnyitókon, fesztiválokon, szüreti, farsangi mulatságokon, a környéken és külföldön. Legnagyobb elismerésüket 2010-ben az Udvarhelyszék közművelődési életében kifejtett kimagasló tevékenységért kapták a Hargita Megyei Hagyományőrzési Központtól.
Fotó: Pál Árpád
Elismerések
A rendezvény végén Bitai Magdolna elnök minden jelenkori táncosnak emléklapot, jelvényt és virágot adott át. Megemlékeztek néhai tagról, köztük az alapítóról, aki néhány nappal az ünnep előtt csatlakozott az égi tánckarhoz. Azokat, akik a csoportból nyugalomba vonultak, de részt vettek az ünnepségen, szintén megajándékozták. Az önkormányzat képviseletében Orbán Balázs tanácsos kívánt további táncos évtizedeket.
A korrupcióellenes ügyészség által szervezett titkos akció pillanatai – így tálalja a román sajtó azokat a felvételeket, amelyeket közlésük szerint akkor rögzítettek, amikor a gyanúsított nő nagy összegű pénzt vett át.
Új kulturális fesztivál indul útjára Gyergyószentmiklóson és a Gyergyói-medencében: március 16–29. között jönnek a Gyergyói Bábos Hetek. Ennek keretében óriásbábok is megjelennének a város utcáin, a közösség kreativitását tükrözve.
Az áfanövelés miatt mélyebben kell a zsebükbe nyúlniuk a városlakóknak a hulladékszállításért, miután a helyi tanács csütörtöki ülésén jóváhagyta az új díjszabásokat. A drágulás mellett azonban pozitív hírekről is beszámolt a városvezetés.
A romániai polgárok továbbra is az egyházban és a hadseregben bíznak a legnagyobb mértékben, miközben a parlament a bizalmi rangsor utolsó helyén áll – derül ki az INSCOP Research közvélemény-kutatásának csütörtökön közzétett adataiból.
Csapadék várható és időnként a szél is megerősödik az ország nagy részén vasárnap estig. Hétvégétől aztán jelentősen lehűl az idő, vasárnapra virradóan mínusz 14–10 Celsius-fokis is visszaeshet a hőmérséklet. A fagyos idő jövő hét szerdáig kitart.
A romániai polgárok elsősorban a jövedelmek növekedését, új munkahelyek teremtését és az ukrajnai háború befejezését várják 2026-tól – derül ki az INSCOP Research barométer típusú közvélemény-kutatásának csütörtökön közzétett adataiból.
A CNSLR Frăția szakszervezeti szövetség szerint a betegszabadság első napjára járó juttatást megszüntető sürgősségi kormányrendelet sérti a munkavállalók jogait, ezért arra kérte az ombudsmant, hogy támadja meg a jogszabályt az alkotmánybíróságon.
Befolyással üzérkedés gyanújával őrizetbe vette csütörtökön a korrupcióellenes ügyészség A. G.-t, a PNL bukaresti I. kerületi szervezetének tagját. Őrizetbe került feltételezett bűntársa is, aki a gyanú szerint tábornoknak adta ki magát.
Cseke Attila fejlesztési miniszter szerint nincs vita a kormánykoalíción belül a közigazgatási reformról, amelyet azonnal elfogadtatnak, amint lezárul a gazdaságélénkítő csomag megvitatása – nyilatkozta a tárcavezető szerdán Odobești-ben.
Mit tehetünk, amikor a táblagép és a telefon lesz a gyerekünk legjobb barátja? Hogyan találhatjuk meg az egyensúlyt a digitális világ és a valódi gyerekkor között? – ezekre a kérdésekre keresi a választ Vida Ágnes pszichológus székelyföldi előadókörútján.
szóljon hozzá!