
20 000 lejt a napelemek, további 10 000-et pedig a szükséges akkumulátorok beszerzésére biztosít majd támogatásként a Zöld ház program
Fotó: Pixabay
Várhatóan jövő hónap végén vagy szeptember elején indítja el az Országos Környezetvédelmi Alap az idei Zöld ház programot, amelyben az eddigi 20 000 lej helyett akár 30 000 lejes támogatást is megpályázhat egy háztartás. A napelemrendszerek mellett idén akkumulátorok beszerzését is támogatják az állami programban.
2024. július 29., 07:542024. július 29., 07:54
A pályázók számára kedvező változásokkal indul hamarosan a lakossági napelemrendszerek beszerzését és telepítését támogató Zöld ház program 2024-es kiadása. A legfontosabb újdonság az, hogy az eddigi 20 000 lejes értékhatár 30 000 lejre nő, azaz
Idén ugyanis – és ez a másik újdonság – a napelemek mellett a fotovoltaikus rendszerekhez szükséges akkumulátorok beszerzését is támogatják az állami programban, ezért is nőtt meg 10 000 lejjel az egyénileg megpályázható támogatás értéke.
Fotó: Pixabay
A program 2024-es kiadására 2 milliárd lejt különítettek el, ami a legnagyobb összeg, amit az Országos Környezetvédelmi Alap (AFM) valaha is egy program finanszírozására szánt.
A 2 milliárd lejes keretösszeg már szerepel a költségvetésben, tehát a rendelkezésükre áll, így 2025-ig nem lesznek pénzügyi problémák a programban – nyilatkozta Laurențiu Neculaescu, az AFM elnöke a DC News portálnak.
A program finanszírozási útmutatóját már kidolgozta a környezetvédelmi alap és elküldték azt a környezetvédelmi minisztériumnak, a szaktárca várhatóan jövő hét elején bocsátja közvitára a szabályozást, majd augusztus végén, szeptember elején nyitják meg a jelentkezést a programban.
A környezetvédelmi alap elnöke ugyanakkor a Zöld ház program múlt évi sikeres pályázói számára is szolgált egy jó hírrel:
Így a program tavalyi résztvevőire nem vonatkozik ez a követelmény, tehát megkaphatják az áramtermelő-fogyasztó tanúsítványt.
A módosításra azért volt szükség, mert a környezetvédelmi alap csak a tanúsítvány beszerzése után fizeti ki az időközben már beüzemelt napelemrendszerekre biztosított támogatást, ám mivel a tavalyi programban még nem támogatták az akkumulátorok beszerzését, a nyertes pályázók nem kaphatták volna meg a tanúsítványt, és így a támogatást sem.
A Zöld ház programban egyébként már nem a pályázók kapják meg a támogatást.
utóbbiak pedig – sikeres pályázás esetén – kiválaszthatják az AFM által jóváhagyott szakcégek közül azt, amelyet megbíznak a kivitelezéssel. A finanszírozást is a cég kapja meg, miután teljesítette a megbízást.
Fotó: Pixabay.com
A környezetvédelmi alap azért, hogy megelőzze a rendszer túlterhelését, országszerte nem egyidőben, hanem régiónként, három napos szakaszokban nyitotta meg a támogatási kérelmek fogadását tavaly.
Ezt jelentkezési sorrendben ítélik oda a kérelmezőknek, és mivel tavaly három perc alatt kimerült a Székelyföldet is magában foglaló központi régióra szánt pénzkeret, várhatóan idén is kulcsfontosságú lesz a gyorsaság a támogatás igénylésekor.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
szóljon hozzá!