
20 000 lejt a napelemek, további 10 000-et pedig a szükséges akkumulátorok beszerzésére biztosít majd támogatásként a Zöld ház program
Fotó: Pixabay
Várhatóan jövő hónap végén vagy szeptember elején indítja el az Országos Környezetvédelmi Alap az idei Zöld ház programot, amelyben az eddigi 20 000 lej helyett akár 30 000 lejes támogatást is megpályázhat egy háztartás. A napelemrendszerek mellett idén akkumulátorok beszerzését is támogatják az állami programban.
2024. július 29., 07:542024. július 29., 07:54
A pályázók számára kedvező változásokkal indul hamarosan a lakossági napelemrendszerek beszerzését és telepítését támogató Zöld ház program 2024-es kiadása. A legfontosabb újdonság az, hogy az eddigi 20 000 lejes értékhatár 30 000 lejre nő, azaz
Idén ugyanis – és ez a másik újdonság – a napelemek mellett a fotovoltaikus rendszerekhez szükséges akkumulátorok beszerzését is támogatják az állami programban, ezért is nőtt meg 10 000 lejjel az egyénileg megpályázható támogatás értéke.
Fotó: Pixabay
A program 2024-es kiadására 2 milliárd lejt különítettek el, ami a legnagyobb összeg, amit az Országos Környezetvédelmi Alap (AFM) valaha is egy program finanszírozására szánt.
A 2 milliárd lejes keretösszeg már szerepel a költségvetésben, tehát a rendelkezésükre áll, így 2025-ig nem lesznek pénzügyi problémák a programban – nyilatkozta Laurențiu Neculaescu, az AFM elnöke a DC News portálnak.
A program finanszírozási útmutatóját már kidolgozta a környezetvédelmi alap és elküldték azt a környezetvédelmi minisztériumnak, a szaktárca várhatóan jövő hét elején bocsátja közvitára a szabályozást, majd augusztus végén, szeptember elején nyitják meg a jelentkezést a programban.
A környezetvédelmi alap elnöke ugyanakkor a Zöld ház program múlt évi sikeres pályázói számára is szolgált egy jó hírrel:
Így a program tavalyi résztvevőire nem vonatkozik ez a követelmény, tehát megkaphatják az áramtermelő-fogyasztó tanúsítványt.
A módosításra azért volt szükség, mert a környezetvédelmi alap csak a tanúsítvány beszerzése után fizeti ki az időközben már beüzemelt napelemrendszerekre biztosított támogatást, ám mivel a tavalyi programban még nem támogatták az akkumulátorok beszerzését, a nyertes pályázók nem kaphatták volna meg a tanúsítványt, és így a támogatást sem.
A Zöld ház programban egyébként már nem a pályázók kapják meg a támogatást.
utóbbiak pedig – sikeres pályázás esetén – kiválaszthatják az AFM által jóváhagyott szakcégek közül azt, amelyet megbíznak a kivitelezéssel. A finanszírozást is a cég kapja meg, miután teljesítette a megbízást.
Fotó: Pixabay.com
A környezetvédelmi alap azért, hogy megelőzze a rendszer túlterhelését, országszerte nem egyidőben, hanem régiónként, három napos szakaszokban nyitotta meg a támogatási kérelmek fogadását tavaly.
Ezt jelentkezési sorrendben ítélik oda a kérelmezőknek, és mivel tavaly három perc alatt kimerült a Székelyföldet is magában foglaló központi régióra szánt pénzkeret, várhatóan idén is kulcsfontosságú lesz a gyorsaság a támogatás igénylésekor.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!