
20 000 lejt a napelemek, további 10 000-et pedig a szükséges akkumulátorok beszerzésére biztosít majd támogatásként a Zöld ház program
Fotó: Pixabay
Várhatóan jövő hónap végén vagy szeptember elején indítja el az Országos Környezetvédelmi Alap az idei Zöld ház programot, amelyben az eddigi 20 000 lej helyett akár 30 000 lejes támogatást is megpályázhat egy háztartás. A napelemrendszerek mellett idén akkumulátorok beszerzését is támogatják az állami programban.
2024. július 29., 07:542024. július 29., 07:54
A pályázók számára kedvező változásokkal indul hamarosan a lakossági napelemrendszerek beszerzését és telepítését támogató Zöld ház program 2024-es kiadása. A legfontosabb újdonság az, hogy az eddigi 20 000 lejes értékhatár 30 000 lejre nő, azaz
Idén ugyanis – és ez a másik újdonság – a napelemek mellett a fotovoltaikus rendszerekhez szükséges akkumulátorok beszerzését is támogatják az állami programban, ezért is nőtt meg 10 000 lejjel az egyénileg megpályázható támogatás értéke.
Fotó: Pixabay
A program 2024-es kiadására 2 milliárd lejt különítettek el, ami a legnagyobb összeg, amit az Országos Környezetvédelmi Alap (AFM) valaha is egy program finanszírozására szánt.
A 2 milliárd lejes keretösszeg már szerepel a költségvetésben, tehát a rendelkezésükre áll, így 2025-ig nem lesznek pénzügyi problémák a programban – nyilatkozta Laurențiu Neculaescu, az AFM elnöke a DC News portálnak.
A program finanszírozási útmutatóját már kidolgozta a környezetvédelmi alap és elküldték azt a környezetvédelmi minisztériumnak, a szaktárca várhatóan jövő hét elején bocsátja közvitára a szabályozást, majd augusztus végén, szeptember elején nyitják meg a jelentkezést a programban.
A környezetvédelmi alap elnöke ugyanakkor a Zöld ház program múlt évi sikeres pályázói számára is szolgált egy jó hírrel:
Így a program tavalyi résztvevőire nem vonatkozik ez a követelmény, tehát megkaphatják az áramtermelő-fogyasztó tanúsítványt.
A módosításra azért volt szükség, mert a környezetvédelmi alap csak a tanúsítvány beszerzése után fizeti ki az időközben már beüzemelt napelemrendszerekre biztosított támogatást, ám mivel a tavalyi programban még nem támogatták az akkumulátorok beszerzését, a nyertes pályázók nem kaphatták volna meg a tanúsítványt, és így a támogatást sem.
A Zöld ház programban egyébként már nem a pályázók kapják meg a támogatást.
utóbbiak pedig – sikeres pályázás esetén – kiválaszthatják az AFM által jóváhagyott szakcégek közül azt, amelyet megbíznak a kivitelezéssel. A finanszírozást is a cég kapja meg, miután teljesítette a megbízást.
Fotó: Pixabay.com
A környezetvédelmi alap azért, hogy megelőzze a rendszer túlterhelését, országszerte nem egyidőben, hanem régiónként, három napos szakaszokban nyitotta meg a támogatási kérelmek fogadását tavaly.
Ezt jelentkezési sorrendben ítélik oda a kérelmezőknek, és mivel tavaly három perc alatt kimerült a Székelyföldet is magában foglaló központi régióra szánt pénzkeret, várhatóan idén is kulcsfontosságú lesz a gyorsaság a támogatás igénylésekor.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
szóljon hozzá!