Július 28-án tartják az országos mentőnapot Romániában, ennek alkalmából pedig minden megyében különböző programokat szerveznek. Idén a legösszetettebb eseményt a Hargita Megyei Mentőszolgálat állította össze, ugyanis szerdán indították el a BLS-maratonukat, amely keretében alapszintű újraélesztést oktatnak a megye 31 településén.
2021. július 28., 13:592021. július 28., 13:59
2021. július 28., 14:452021. július 28., 14:45
Fotó: Veres Nándor
Július 28-án tartják az országos mentőnapot Romániában, ennek alkalmából pedig minden megyében különböző programokat szerveznek. Idén a legösszetettebb eseményt a Hargita Megyei Mentőszolgálat állította össze, ugyanis szerdán indították el a BLS-maratonukat, amely keretében alapszintű újraélesztést oktatnak a megye 31 településén.
2021. július 28., 13:592021. július 28., 13:59
2021. július 28., 14:452021. július 28., 14:45
Fotó: Veres Nándor
A Hargita megyei mentős nap nyitómozzanataként egy díjátadót tartottak Csíkszeredában, amely során a mentőszolgálat munkatársait, illetve a járványhelyzet alatt őket segítő intézményeket, magáncégeket méltatták. Emellett statisztikai adatokat is ismertettek, amelyekből többek között kiderült, hogy
Mint Péter Szilárd, a megyei mentőszolgálat vezérigazgatója elmondta, a nap különlegessége abban rejlik, hogy az ország összes mentőse egyszerre ünnepelheti a hivatását, azt, hogy nap mint nap az emberekért tevékenykednek.
– emelte ki Péter Szilárd.
A Szabadság téren felsorakozott közel tíz mentőautó fény-és hangjelzései pontban tíz órakor szólaltak meg az országos ünnepléshez kapcsolódva, ezt követően pedig elindították a Hargita Megyei Mentőszolgálat és az Erdély Mentőcsoport Csíkszéki Fiókja által közösen szervezett képzéssorozatot, amelynek első állomása értelemszerűen Csíkszereda volt. Először egy rövid elméleti felkészítőn tudhattak meg többet az érdeklődők a témáról.
Fotó: Veres Nándor
Ezen egyebek mellett elhangzott, hogy
A gyors közbelépés fontosságát is hangsúlyozták, mivel a túlélési esély 49–75 százalékkal javul, ha az első három-öt percben beavatkozunk. Részletesen ismertették továbbá, miként tudjuk megállapítani, hogy szívmegállásról van szó, illetve hogyan kell helyesen végezni az újraélesztés műveleteit. Ezután a gyakorlati rész következett, amely során a jelenlévők bábukon próbálhatták ki az újraélesztés menetét.
Fotó: Veres Nándor
Augusztus 27-ig további 30 településen tartanak elméleti és gyakorlati képzéseket a mentőszolgálat munkatársai. A városokban és néhány nagyobb vidéki településen öt (10–15 óra között), a kisebbekben pedig három órán át (10–13 óra között) lesznek jelen, és minden helyszínen több csoportot fogadnak óránként. Ezért arra kérik az érdeklődőket, hogy ha akkor érkeznek majd, amikor egy előadás már elkezdődött, várják meg a következő csoportot.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Medve jelenléte miatt figyelmeztették Felsőboldogfalva lakóit vasárnap délután. Az egyik helyi lakos autóból le is fotózta a településre betévedő nagyvadat.
Romániának egy állandó energetikai és logisztikai válságkezelő központra, egy országos energiabiztonsági diszpécserszolgáltra lenne szüksége, nem eseti válságülésekre, hogy ne érje felkészületlenül egy esetleges „olajvihar” – véli az AEI elnöke.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a szavazatok 34 százalékával nyerne, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat; a Szociáldemokrata Párt (PSD) támogatottsága 23, a Nemzeti Liberális Párté (PNL) 21 százalékos.
Tarr Zoltán, a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter a fehéregyházi látogatás után beszélt a Székelyhonnak az erdélyi fogadtatásról, valamint arról, hogyan alakul át átláthatóbbá a határon túli magyar támogatások rendszere.
Tavaly a kiadásaikat jövedelmükből fedező romániai háztartások alig 29,4 százaléka engedhetett meg magának egy egyhetes üdülést az otthonától távol, szemben a 2024-ben jegyzett 26,6 százalékkal.
Megnyitották vasárnap a fehéregyházi Petőfi Sándor Emlékhely új állandó kiállítását. Ekkor jártak először hivatalos látogatáson Erdélyben az új magyar kormány képviselői: Tarr Zoltán miniszter, valamint Kalla Zsuzsa államtitkár-helyettes.
Egy tucat halálos baleset volt tavaly a Maros és Hargita megyén is áthaladó 15-ös országúton, így a közlekedésügyi rendőrök vasárnap is razziáznak ezen az útszakaszon.
Két személygépkocsi ütközött össze vasárnap délután a Kovászna megyei Hídvég településen, a helyszín közelében fogalomkorlátozásra kell számítani.
Alkoholos befolyásoltság alatt vezetett több sofőrt a hétvégén Hargita megyében, a rendőrség bűncselekmény elkövetése miatt indított eljárás ellenük.
Az ukrajnai háború kezdetétől 33 esetben sértették meg orosz drónok Románia légterét – közölte vasárnap a védelmi minisztérium.
szóljon hozzá!