
Mindenképp folytatja a megkezdett beruházásokat az új polgármester, ugyanakkor saját elképzelései is vannak
Fotó: Csató Andrea
Harminc év után költözött haza Magyarországról Etéd község új polgármestere, Lőrinczi Pál, aki függetlenként nyert, ám egyelőre nem jelent gondot együttműködnie a tizenegy tagú RMDSZ-es és két tagú szociáldemokrata párti önkormányzati képviselővel.
2025. január 25., 21:002025. január 25., 21:00
Községbeli ismerőseinek biztatására döntötte el tavaly Lőrinczi Pál, hogy polgármesterjelöltként részt vesz a helyhatósági választásokon. Elmondása szerint gondolkodott azon, hogy pártszínekben pályázzon a tisztségért, de erre már nem volt lehetősége, hiszen bejelentésééig már megtörténtek a jelöltállítások. Így függetlenként vágott neki a megmérettetésnek, amelyet egy szoros verseny után sikerrel vett.
Segesváron látta meg a napvilágot 1967-ben Lőrinczi Pál, akinek szülei nem sokkal később hazaköltöztek Etédre, így már a községben kezdte meg az óvodát, ott is nevelkedett. Öt testvére van. A kötelező tíz osztályt Etéden végezte el, majd Székelyudvarhelyen és Csíkszeredában tanult. 1994-ben költözött ki Magyarországra, ahol harminc évet élt.
Ezt hallva adta magát a kérdés, hogy vajon tud-e románul az új polgármester, hiszen a hivatalos nyelv ismerete elengedhetetlen a feladata elvégzéséhez. Lőrinczi Pál megnyugtatott, hogy
Arról is beszélt lapunknak, hogy az eltelt harminc évben rendszeresen hazalátogatott: „nem igazán telt el úgy két hónap, hogy ne jártam volna haza.”
Az ismerősei biztatása mellett személyes indíttatása is volt arra, hogy polgármester legyen, hiszen folyamatosan azt tapasztalta, hogy nő a szociális segélyből élők száma, ugyanakkor meglátása szerint elmaradt a fejlődésben a község.
– szögezte le.
Azt is megtudtuk tőle, hogy egyelőre független polgármesterként is jól együtt tud dolgozni a 11 RMDSZ-es, illetve két PSD-s tanácsossal.
Mindenképp folytatni szeretné a megkezdett projekteket a községben, ezek közül a legfontosabbak a kőrispataki iskola, illetve az etédi óvoda hőszigetelése. Ezekre van nyertes pályázatuk is. Időközben azonban azt tapasztalták, hogy nagyon rossz állapotban van az említett épületek tetőszerkezete, amit mindenképp fel kell újítani, különben nem sokat ér a hőszigetelés. Jelenleg azon dolgoznak, hogy előteremtsék a felújításokhoz szükséges kétmillió lejt.
Fotó: Csató Andrea
A polgármester arról is beszélt, hogy a szárazabb időszakokban vízhiány nehezíti a lakók életét.
A projekt kivitelezésére az Anghel Saligny programban nyert pályázatot a község korábbi vezetősége. Jól halad annak projektnek a kivitelezése is, amely során nyolc hagyományos székely portát újítanak fel – több esetben már be is fejeződtek a munkálatok.
Szerinte ezt mihamarabb orvosolni kell, hiszen másképp kár aszfaltozni az utcákban. „Annak sok értelme nincs, hogy leaszfaltozzunk egy utat, s utána feltörjük, mert földbe kell helyezni a csöveket” – magyarázta.
Ezeken kívül több kisebb fejlesztésben is gondolkodik, például Etéd központját kellene úgy alakítani, hogy ne okozzon gondot a parkolás. Hozzátette, az elmúlt időszakban több falugyűlést is rendeztek és meghallgatták a lakók panaszait. Ezt fontosnak tartják, hiszen az emberekkel együttműködve szeretnék fejleszteni a községet.
A Richter-skála szerint 3,9-es erősségű földrengés történt vasárnap 17 óra 16 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Az üzemanyag-drágulás hatásait enyhítő intézkedések haladéktalan elfogadására szólította fel a miniszterelnököt és a pénzügyminisztert vasárnap Sorin Grindeanu.
Négy megyében másodfokú (narancssárga jelzésű), 12 megye folyóvizeire elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el vasárnap az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
Lassan elhagyja térségünket a hétvégi lehűlést okozó mediterrán ciklon, hétfőig azonban még marad a csapadékos időjárás: az ország nagy részén eső, a hegyvidéken pedig havazás várható. Ezt követően javulásnak indul az időjárás.
Krisztus, a béke királya, ma is azt kiáltja keresztjéről: tegyétek le a fegyvert, emlékezzetek, hogy testvérek vagytok – mondta XIV. Leó pápa a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi misén, amellyel megnyitotta a húsvéti nagyhetet.
Jelentős mennyiségű csapadék várható, a hegyekben pedig több centiméternyi hó fog esni, ugyanakkor több folyó is megáradhat a hétfőn délutánig érvényes riasztás szerint – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Hét ember sérült meg egy közlekedési balesetben szombaton késő este a Kolozs megyei Aranyosegerbegyen (Viișoara).
Beregszászon, Ungváron és Csíkszeredában vennék át legtöbben a szavazási levélcsomagjukat, a három külképviseleten több mint 27 ezren vennék át a levélszavazáshoz szükséges dokumentumokat – derül ki a Nemzeti Választási Iroda adataiból.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap sárga jelzésű riasztást adott ki jelentős mennyiségű csapadék, a hegyekben pedig havazás miatt, amely hétfő reggelig az ország közel felét – Hargita és Kovászna megyét is – érinti.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesületnek (KCSSKE) 36. alkalommal is sikerült megszervezni a Csoma-napokat Kovásznán. Az idei tematika a magyarság szimbólumai voltak.
2 hozzászólás