
Hideg van és lavinaveszélyt is jelenthet az olvadó hóréteg
Fotó: Haáz Vince
Rendkívüli hidegre és lavinaveszélyre figyelmeztet a Kelemen-havasokban Kovács Zoltán Róbert, a Maros megyei hegyimentő szolgálat vezetője.
2022. április 04., 13:382022. április 04., 13:38
Ha a városban és a város környékén meleg idő van, akkor sokan úgy képzelik, hogy a hegyen is meleg van, holott ezer méter fölött 50 és 100 centiméter közötti vastagságú a hóréteg, de 1500 méter fölött már a másfél-két méter vastagságot is eléri.
Kovács Zoltán Róbert elmagyarázta, melyek a veszélyei a hórétegnek: a lavinaveszély mindenekelőtt, hiszen az olvadás a hó alatt már elkezdődött, a hóréteg már nem tapad a talajhoz vagy a sziklához, ezért könnyen elindulhat, és maga alá temetheti a túrázót. A Kelemen-havasokban 3. fokú a lavinaveszély – hangsúlyozta a hegyimentő, aki a kihűlés és a fizikai kifáradás veszélyére is figyelmeztetett.
– mondta.
„A hegyimentő csapatok nem tudnak 10–15 perc alatt kiérni, legalább egy-két óra, amire megérkezik a segítség, és ezalatt teljesen kihűlhet a szervezet, ha nincs megfelelő öltözék. Ezért is nagyon fontos a meleg ruha, a téli felszerelés” – figyelmeztet Kovács, hozzátéve, hogy az elmúlt hétvégén ilyen esetekhez többször is riasztották őket, szerencsére egyszer sem történt tragédia. Ha valaki csak a város vagy a falvak környékén, alacsony terepen sétál, elég a tavaszi viselet, ám ha magasabb helyre indul, akkor komolyabban fel kell készülni – hangsúlyozta a hegyimentő.
Nicușor Dan pénteken kijelentette, hogy egyes európai vezetőkkel is tárgyalt a romániai politikai válságról, és ismertette velük az általa legvalószínűbbnek tartott forgatókönyveket.
Az Alkotmánybíróság (Ab) tagjai pénteki döntésükkel kimondták, hogy Sulyok Tamás köztársasági elnöknek és az Ab elnökének is távoznia kell – közölte Magyar Péter kormányfő a Facebook-oldalán.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos vezetősége pénteken egyhangú szavazással úgy döntött, hogy Dominic Fritz marad a párt elnöke.
A drónincidensekről szóló egyeztetés a jövő héten a lengyelországi Gdañskban folytatódik, ahol Románia részt vesz az úgynevezett Helsinki-formátum ülésén – jelentette ki az EU-csúcs után pénteken Nicușor Dan.
A nyári vakációban hosszított nyitva tartással 10 és 21 óra között tart nyitva a Szécsenyi Sportpark hétfőtől kezdve – adták hírül a sportpark Facebook oldalán.
Összegyűjtötte a beteglátogatás legfontosabb szabályait a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház. A pénteken közzétett tájékoztatóban arra kérik a hozzátartozókat, hogy legyenek tekintettel a többi betegre és a személyzet munkájára is.
Nicușor Dan pénteken kijelentette, hogy Adrian Veștea miniszterelnökké jelölését tartotta a legnagyobb eséllyel megszavazható megoldásnak, miután a pártok egyike sem tudott parlamenti többséget javasolni.
Románia célja, hogy az Európai Unió következő többéves költségvetése minél nagyobb legyen, mert így az ország nettó uniós forrásbevétele is nagyobb lehet – jelentette ki pénteken Nicușor Dan a nyári EU-csúcs végén.
Dominic Fritzet nem összeférhetetlenséggel vagy bűncselekmény elkövetésével vádolják, hanem érdekellentéttel, és ez a szabálysértés nem vonja maga után a polgármesteri mandátum elvesztését – jelentette ki Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
A Marosvásárhelyi Ítélőtábla két hónap múlva hirdethet ítéletet azoknak a fellebbezéseknek az ügyében, amelyeket a Borboly Csaba és 12 másik személy elleni büntetőper vádlottjai nyújtottak be az elsőfokú ítélet kihirdetése után.
szóljon hozzá!