
Hideg van és lavinaveszélyt is jelenthet az olvadó hóréteg
Fotó: Haáz Vince
Rendkívüli hidegre és lavinaveszélyre figyelmeztet a Kelemen-havasokban Kovács Zoltán Róbert, a Maros megyei hegyimentő szolgálat vezetője.
2022. április 04., 13:382022. április 04., 13:38
Ha a városban és a város környékén meleg idő van, akkor sokan úgy képzelik, hogy a hegyen is meleg van, holott ezer méter fölött 50 és 100 centiméter közötti vastagságú a hóréteg, de 1500 méter fölött már a másfél-két méter vastagságot is eléri.
Kovács Zoltán Róbert elmagyarázta, melyek a veszélyei a hórétegnek: a lavinaveszély mindenekelőtt, hiszen az olvadás a hó alatt már elkezdődött, a hóréteg már nem tapad a talajhoz vagy a sziklához, ezért könnyen elindulhat, és maga alá temetheti a túrázót. A Kelemen-havasokban 3. fokú a lavinaveszély – hangsúlyozta a hegyimentő, aki a kihűlés és a fizikai kifáradás veszélyére is figyelmeztetett.
– mondta.
„A hegyimentő csapatok nem tudnak 10–15 perc alatt kiérni, legalább egy-két óra, amire megérkezik a segítség, és ezalatt teljesen kihűlhet a szervezet, ha nincs megfelelő öltözék. Ezért is nagyon fontos a meleg ruha, a téli felszerelés” – figyelmeztet Kovács, hozzátéve, hogy az elmúlt hétvégén ilyen esetekhez többször is riasztották őket, szerencsére egyszer sem történt tragédia. Ha valaki csak a város vagy a falvak környékén, alacsony terepen sétál, elég a tavaszi viselet, ám ha magasabb helyre indul, akkor komolyabban fel kell készülni – hangsúlyozta a hegyimentő.
Teljesen megbénult a forgalom az 1-es országúton, a Prahova-völgyi Bușteni-ben csütörtök este, miután egy kamion nekiütközött egy rendőrautónak, vezetője pedig elbarikádozta magát a fülkében, és nem volt hajlandó kiszállni.
Javultak a hazai magyar diákok románérettségi-eredményei: míg 2024-ben országosan 68,1 százalékuk szerzett átmenőjegyet, tavaly 79,42, idén pedig már 88,15 százalékuk teljesítette sikeresen a vizsgát.
A Duna vízhozama csütörtökön elérte az elmúlt 23 év legalacsonyabb szintjét Románia határánál.
Családja, pályatársai, barátai és tisztelői vettek végső búcsút csütörtökön Szilágyi Tibor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművésztől a Farkasréti temetőben Budapesten.
A legfőbb ügyészség vádat emelt csütörtökön Diana Șoșoacă EP-képviselő ellen négy rendbéli jogellenes fogvatartás miatt, miután 2021 decemberében bezárt az irodájába egy olasz újságírónőt és televíziós stábját, akik interjút akartak készíteni vele.
Megrongálódott egy ingatlan kerítése, két közlekedési tábla, valamint egy gázvezeték a csütörtök reggel Lemhénynél történt balesetben – közölte a rendőrség.
Jóváhagyta Gyergyószentmiklós önkormányzata a Csíky-kert rendbetétléről szóló finanszírozási szerződést, és döntött a Virág negyed északi részének rendezéséhez szükséges telekkönyvi módosításról is.
A bukaresti nyugdíjpénztárnál és további 29 helyszínen egy nyugdíjcsalással kapcsolatos ügyben szerdán végrehajtott házkutatások nyomán hét személyt őrizetbe vettek, további 13-at hatósági felügyelet alá helyeztek – közölte csütörtökön rendőrség.
Ráduly János néprajzkutatótól, írótól, költőtől, műfordítótól, rovásírás-kutatótól, népmesegyűjtőtől búcsúzik közösségi oldalán Kibéd község önkormányzata.
szóljon hozzá!