Hirdetés
Hirdetés

Hargita megyei és magyarországi közös pályázatok uniós támogatásokért

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

Hargita megye számára is lehetőség van közvetlenül Brüsszelből európai uniós támogatások lehívására, ezekért magyarországi partnerekkel közösen is lehet pályázni – erről is tárgyalt csíkszeredai látogatásán Latorcai Csaba, a magyar kormány területfejlesztési minisztériumának parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes.

Kovács Attila

2023. november 16., 16:302023. november 16., 16:30

Tavasszal a román kormány illetékeseivel arról állapodtak meg, hogy a tapasztalatokat kölcsönösen megosztva segítik a helyi közösségeket abban, hogy hatékonyabban tudják lehívni az európai uniós forrásokat, legyenek azok az adott ország intézményrendszere által kezelt, vagy közvetlenül Brüsszelben megpályázható források – tért ki mostani látogatásának előzményeire Latorcai Csaba az alkalomból tartott csütörtöki sajtótájékoztatón.

Hozzátette, most a konkrétumok szintjén folytatódik az együttműködés, emlékeztetve arra is, hogy Magyarország a 2014–2020-as fejlesztési ciklust forrásvesztés nélkül zárja le, és a tagállamok közül élen jár a források időarányos lehívásában és felhasználásában.

Hirdetés

Ezeket a tapasztalatokat osztották meg Hargita megyében több önkormányzattal, polgármesterekkel, intézményvezetőkkel, másrészt azt szeretnék elősegíteni, hogy számos támogatás lehívására, amelyeket Brüsszel nem az uniós tagországok intézményrendszerén keresztül pályáztat, hanem az Európai Bizottságnál és különböző szerveinél nemzetközi együttműködésben vehetők igénybe,

Magyarországról és Romániából közös konzorciumokként tudjanak azonos célokból pályázatokat benyújtani.

Hargita megyében vannak ilyen célok, és ezek nagy része megtalálható Magyarországon is, így magyar partnereket tudnak bevonni ezekbe a pályázati együttműködésekbe, elősegítve azt, hogy ezek a források minél nagyobb mértékben jussanak Romániába és Magyarországra – mutatott rá az államtitkár.

Ez szerinte azért is fontos, mert várható, hogy az Európai Unióban csökkenteni fogják a kohéziós forrásokat a 2027-et követő fejlesztési időszakban, és ha ez így történik, akkor növekedni fog a közvetlen uniós források szerepe a fejlesztéspolitikában. Ezért

fel kell készíteni a helyi közösségeket, hogy hatékonyan, jó nemzetközi partnerségben tudjanak pályázatokat benyújtani.

Oktatás, a kultúra, és a turizmus

Mint elmondta, azonosítottak jó néhány projektet, amelyekkel közösen fognak pályázni Brüsszelben, és a magyar kormány részéről Hargita megye közösségeit kívánják segíteni abban is, hogy a különböző fejlesztési elképzeléseiket még hatékonyabban tudják projektekre váltani és ezeket megvalósítani, felkészülve a 2027-et követő fejlesztési időszakra.

Közös projektekre az oktatás, a kultúra, és a turizmus területén van lehetőség, de már vannak jó gyakorlatok a gazdasági szférában, elsősorban élelmiszeripari és feldolgozóipari együttműködések terén

– ezt a vidékfejlesztés és mezőgazdaság minden ágazatára szeretnék kiterjeszteni – hangzott el.

Borboly Csaba, a Hargita megyei önkormányzat elnöke arról beszélt, hogy az együttműködés során szakértői konzultációkat szerveznek, oktatási anyagokhoz való hozzáférést, a mentorálásban való együttműködést, szakmai továbbképzéseken való részvételt, partnerkeresést is biztosítanak. Emlékeztetett, hogy

Magyarország fél év múlva átveszi az Európai Unió elnökségét, és ilyen tekintetben számos javaslatot szeretnének tenni több témakörben.

Korodi Attila csíkszeredai polgármester a közvetlen brüsszeli pályázatok céljai között említette a gazdaságfejlesztést, amelyre a Regionális Operatív Program nem biztosít megfelelő támogatást, de a turisztikai célú fejlesztéseket is.

Megjegyezte, Csíkszereda rendelkezik fejlesztési stratégiával, és tudják, mit szeretnének elérni, de azt is látják, hogy a mostani uniós és kormányzati erőforrások, amelyekre pályázni lehet, a városfejlesztési stratégia mely részét fedik le, és mire nincsenek válaszok.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 14., szombat

Mobilszám-hamisítás: valóban az hív minket, akit a telefon mutat?

Az egyre hatékonyabb szolgáltatói védelem mellett is fontos, hogy tudatosak maradjunk, és felismerjük a csalások árulkodó jeleit – hívja fel a figyelmet a magyarországi Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) a mobilszámok hamisításával kapcsolatban.

Mobilszám-hamisítás: valóban az hív minket, akit a telefon mutat?
Hirdetés
2026. március 14., szombat

Magyarországról Székelyföldre jöttek megkergülni – videó

Hernádról egy kilencfős társaság érkezett szombaton Hargitafürdőre, hogy a helyi és környékbeli csapatokkal együtt megkergüljenek Székelyföld legvidámabb, téli szezont záró eseményén. Az idei Kerge Olimpiára hat „járművet” neveztek.

Magyarországról Székelyföldre jöttek megkergülni – videó
2026. március 14., szombat

Két nap is vonatra szálltak a rendőrök a héten az egész országban

A Román Rendőrség szállítási felügyelőségének munkatársai a hét elején a vasútállomásokon és személyszállító vonatokon végzett országos szintű ellenőrzéseken több mint 613 ezer lejre bírságoltak.

Két nap is vonatra szálltak a rendőrök a héten az egész országban
2026. március 14., szombat

Több tucatnyian hajtottak fel az autópályára lejárt műszaki vizsgás autóval

A március 2. és 8. közötti héten végzett ellenőrzések során 3079 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.

Több tucatnyian hajtottak fel az autópályára lejárt műszaki vizsgás autóval
Hirdetés
2026. március 14., szombat

Százfős sereget láthattak volna el fegyverrel és cigivel a pénteki hatalmas fogásból – videóval

Több mint száz pisztolyt, több mint 130 tárat és több tízezer cigarettát találtak egy Németországba tartó török teherautóban a román határrendészek.

Százfős sereget láthattak volna el fegyverrel és cigivel a pénteki hatalmas fogásból – videóval
2026. március 14., szombat

Megvan, hogy milyen szavazólapot kapunk levélben a magyarországi választásokra

Jóváhagyta az országos pártlistás szavazólapok mintáit a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) pénteki ülésén. Az NVB kétfajta szavazólapot hagyott jóvá: az egyik a magyarországi szavazásra, a másik a levélben szavazásra készül.

Megvan, hogy milyen szavazólapot kapunk levélben a magyarországi választásokra
2026. március 14., szombat

Tűz ütött ki egy lakóházban, két ember szorult a mentősök segítségére

Lakástűzhöz riasztották a tűzoltókat a Maroshévízhez közeli Nyágra (Neagra) településen. A mentőegység két személyt látott el a helyszínen, de egyikük sem igényelt kórházi ellátást.

Tűz ütött ki egy lakóházban, két ember szorult a mentősök segítségére
Hirdetés
2026. március 14., szombat

Egy lakás árát cserélte ki játékpénzre az „ingatlanügynök”

Előzetes letartóztatásba helyeztek egy férfit, aki a gyanú szerint ingatlanügynöknek adta ki magát, és egy tranzakció ürügyén, amikor az összeget ellenőrizték, 128 ezer eurónyi valódi pénzt cserélt ki játékpénzre.

Egy lakás árát cserélte ki játékpénzre az „ingatlanügynök”
2026. március 13., péntek

A könyvvásárra is kiterjedő együttműködést kötött a Sapientia és a csíkszeredai városháza

Együttműködési megállapodást írt alá pénteken Csíkszeredai Városháza és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem. A dokumentumot Sógor Enikő alpolgármester és Pap Levente dékán látta el kézjegyével.

A könyvvásárra is kiterjedő együttműködést kötött a Sapientia és a csíkszeredai városháza
2026. március 13., péntek

Nacsa Lőrinc: az erdélyi vállalkozók a legoptimistábbak, ezt érdemes mindenkinek eltanulnia

Lezárult az Erdélyi Mentorprogram negyedik évada, pénteken díjazták azokat az erdélyi vállalkozókat, akik részt vettek benne. A cél az volt, hogy az elmúlt egy évben a tapasztalt erdélyi magyar nagyvállakozók átadják a tudást a kezdő vállalkozóknak.

Nacsa Lőrinc: az erdélyi vállalkozók a legoptimistábbak, ezt érdemes mindenkinek eltanulnia
Hirdetés