
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Országos szinten Hargita megyében volt a legmagasabb a diákok részvétele a múlt heti próbaérettségin, Ilfov, Brassó és Temes megyékben volt a leggyengébb jelenlét, ugyanis az utóbbi megyékben van azon középiskolák többsége, ahol a járványügyi helyzet miatt nem lehetett megtartani a próbafelmérést – derül ki az oktatási minisztérium mérlegéből. Hétfőn pedig elkezdődött a nyolcadikosok próbavizsgája is a román írásbelivel.
2021. március 29., 22:012021. március 29., 22:01
Március 22–25. között szervezték meg a tizenkettedikesek próbaérettségijét országos szinten, azonban nem rendezhették meg a vizsgát azokon a településeken, ahol a fertőzöttségi szint hat ezrelék fölé került. Hétfőn a románnal kezdték, amelyen 112 153 diák vett részt országszerte, és 78 tanegység kimaradt belőle a járványügyi helyzet miatt.
Kedden a kötelező tantárgyból – matematika vagy történelem – írtak, és a Hargita megyei diákok részvétele volt a legmagasabb országos szinten ezen a próbafelmérésen – a végzősök 94 százaléka ment el az írásbeli tesztre. Ezen már 88 tanegység végzősei nem vehettek részt a járványhelyzet miatt, legtöbben Brassó, Ilfov és Temes megyében maradtak le, ahol 72 tanintézetben nem szervezhették meg emiatt a próbafelmérést.
Szerdán a választott tantárgyból írtak, és ezen a napon is Hargita megye áll az élen országos szinten a részvételi arányokat illetően, akárcsak kedden. Csütörtökön anyanyelvből mérték fel próba szintjén a végzősök tudását, a legtöbben Maros megyében, illetve Beszterce-Naszód, Fehér és Szilágy megyékben vettek részt a próbavizsgán. Temes és Brassó megyékben volt a legalacsonyabb a részvételi arány a járványhelyzet miatt – közölte az összesített adatokat a szaktárca.
Hétfőn elkezdődött a nyolcadikosok országos próbavizsgája is a román írásbelivel, kedden a matematikával folytatódik, szerdán pedig anyanyelvből vizsgáznak a magyar diákok.
28 sajátos eset volt, amelyből négy cukorbeteg gyerek, négy sajátos nevelési igényű, a többiek pedig diszlexiával vagy diszkalkuliával küzdő tanulók, akik egy órával többet írhattak, és külön termet biztosítottak számukra – számolt be Cristinel Glodeanu, megyei főtanfelügyelő-helyettes.
Maros megyében a 4118 beiratkozott diák közül 3566 tanuló jelent meg a hétfői próbafelmérésen, 27 tanuló karanténban volt, számukra májusban szervezik meg ismét a próbavizsgát. A marosvásárhelyi Bernády György Általános Iskola hét nyolcadikosa karanténban van, azonban a szülők 24 órával a vizsga előtt kérték a közegészségügyi igazgatóság engedélyét a karantén feloldására az írásbeli idejére, és a törvény értelmében feloldották a karantént számukra 8–12 óra között, a keddi vizsgára pedig hétfőn kell kérniük az engedélyt. Külön teremben vizsgázott az érintett hét diák – tájékoztatott a részletekről Kupán Edith iskolaigazgató.
Májusban szervezik meg azoknak a próbavizsgát, akik karantén miatt nem vehetnek részt a mostanin
Újabb 30 nappal meghosszabbította hétfőn a legfelsőbb bíróság Gigi Ștefan és Teodor Niță, a konstancai területi ügyészség két volt ügyészének előzetes letartóztatását.
A rendkívüli hőség miatt országos szinten fokozza az ellenőrzéseket a Munkaügyi Felügyelet, elsősorban azokban az ágazatokban, ahol a munkavállalók a szabadban dolgoznak, és fokozottan ki vannak téve a magas hőmérsékletnek.
Átalakul Sepsiszentgyörgy tömegközlekedése és parkolási rendszere: péntektől három új járatot indítanak. Ráadásul szinte minden buszvonal módosul, bővülnek a buszmegállók, és több ponton változnak a parkolási szabályok is.
A rendkívüli szárazság és a Duna rekordalacsony vízállása miatt kialakult energiaválság következtében több nagy energiaigényű romániai vállalat – köztük az ország két autógyára – ideiglenesen leállította termelését.
Nincs olyan forgatókönyv, amely szerint a lakosság áram nélkül maradna, a háztartási fogyasztás fedezéséhez szükséges hazai termelés stabil – jelentette ki hétfőn Cristian Bușoi energiaügyi államtitkár.
Csütörtök-péntekig tovább melegszik az idő Románia legtöbb régiójában, ahol kánikulára és fokozott hőterhelésre kell számítani, utána azonban fokozatos lehűlés kezdődik, és nő a záporok, zivatarok valószínűsége.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt hétfőn 12 óra 34 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A meteorológiai szolgálat hétfői előrejelzése szerint péntek reggelig az egész országban kánikula és rendkívül magas hőmérsékletek várhatók.
Száznyolcvan kilogramm robbanóanyaggal mozdítottak el egy sziklát a Duna Bala-ágának közelében, hogy vizet tereljenek a csernavodai atomerőművet tápláló Öreg-Duna medrébe – jelentette be hétfőn Radu Miruță.
Vádat emelt a Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Ráduly István háromszéki prefektus ellen, miután több mint két és fél évig nyomozott a prefektúra villanyhálózatának felújítása, az épületen végzett munkálatok és egyes föld-visszaszolgáltatási ügyek miatt.
szóljon hozzá!