
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Országos szinten Hargita megyében volt a legmagasabb a diákok részvétele a múlt heti próbaérettségin, Ilfov, Brassó és Temes megyékben volt a leggyengébb jelenlét, ugyanis az utóbbi megyékben van azon középiskolák többsége, ahol a járványügyi helyzet miatt nem lehetett megtartani a próbafelmérést – derül ki az oktatási minisztérium mérlegéből. Hétfőn pedig elkezdődött a nyolcadikosok próbavizsgája is a román írásbelivel.
2021. március 29., 22:012021. március 29., 22:01
Március 22–25. között szervezték meg a tizenkettedikesek próbaérettségijét országos szinten, azonban nem rendezhették meg a vizsgát azokon a településeken, ahol a fertőzöttségi szint hat ezrelék fölé került. Hétfőn a románnal kezdték, amelyen 112 153 diák vett részt országszerte, és 78 tanegység kimaradt belőle a járványügyi helyzet miatt.
Kedden a kötelező tantárgyból – matematika vagy történelem – írtak, és a Hargita megyei diákok részvétele volt a legmagasabb országos szinten ezen a próbafelmérésen – a végzősök 94 százaléka ment el az írásbeli tesztre. Ezen már 88 tanegység végzősei nem vehettek részt a járványhelyzet miatt, legtöbben Brassó, Ilfov és Temes megyében maradtak le, ahol 72 tanintézetben nem szervezhették meg emiatt a próbafelmérést.
Szerdán a választott tantárgyból írtak, és ezen a napon is Hargita megye áll az élen országos szinten a részvételi arányokat illetően, akárcsak kedden. Csütörtökön anyanyelvből mérték fel próba szintjén a végzősök tudását, a legtöbben Maros megyében, illetve Beszterce-Naszód, Fehér és Szilágy megyékben vettek részt a próbavizsgán. Temes és Brassó megyékben volt a legalacsonyabb a részvételi arány a járványhelyzet miatt – közölte az összesített adatokat a szaktárca.
Hétfőn elkezdődött a nyolcadikosok országos próbavizsgája is a román írásbelivel, kedden a matematikával folytatódik, szerdán pedig anyanyelvből vizsgáznak a magyar diákok.
28 sajátos eset volt, amelyből négy cukorbeteg gyerek, négy sajátos nevelési igényű, a többiek pedig diszlexiával vagy diszkalkuliával küzdő tanulók, akik egy órával többet írhattak, és külön termet biztosítottak számukra – számolt be Cristinel Glodeanu, megyei főtanfelügyelő-helyettes.
Maros megyében a 4118 beiratkozott diák közül 3566 tanuló jelent meg a hétfői próbafelmérésen, 27 tanuló karanténban volt, számukra májusban szervezik meg ismét a próbavizsgát. A marosvásárhelyi Bernády György Általános Iskola hét nyolcadikosa karanténban van, azonban a szülők 24 órával a vizsga előtt kérték a közegészségügyi igazgatóság engedélyét a karantén feloldására az írásbeli idejére, és a törvény értelmében feloldották a karantént számukra 8–12 óra között, a keddi vizsgára pedig hétfőn kell kérniük az engedélyt. Külön teremben vizsgázott az érintett hét diák – tájékoztatott a részletekről Kupán Edith iskolaigazgató.
Májusban szervezik meg azoknak a próbavizsgát, akik karantén miatt nem vehetnek részt a mostanin
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!