Hirdetés
Hirdetés

Hargita megyében néhány százalékkal több pedagógusnak sikerült a véglegesítő vizsgája mint Maros megyében

A véglegesítő vizsga az első állomás ahhoz, hogy valaki véglegesen elhelyezkedjen a tanügyben, ezt követi majd a második fokozati-, illetve az egyes fokozati vizsga •  Fotó: Haáz Vince

A véglegesítő vizsga az első állomás ahhoz, hogy valaki véglegesen elhelyezkedjen a tanügyben, ezt követi majd a második fokozati-, illetve az egyes fokozati vizsga

Fotó: Haáz Vince

Miután a nyolcadikosok és tizenkettedikesek is levizsgáztak, a pedagógusokon volt a sor, hogy országos megmérettetésen bizonyíthassanak ahhoz, hogy bekerüljenek vagy bent maradjanak a hazai tanügyi rendszerben. Több mint egy hete mérték fel azokat a pedagógusokat, akik véglegesítő vizsgára jelentkeztek, és szerdán vizsgáztak azok, akik most szeretnének rendes vagy helyettesítő állásra pályázni.

Hajnal Csilla

2021. július 23., 09:062021. július 23., 09:06

2021. július 23., 09:072021. július 23., 09:07

Romániában a pedagógusképzés befejeztével taníthat ugyan a végzett személy, de csak a sikeres véglegesítő vizsga után válik teljes jogú oktatóvá.

A véglegesítő vizsgára azok jelentkezhetnek, akik teljes munkaidőben tanító, szakképzett pedagógusként legalább két évet, részmunkaidős tanítóként pedig legkevesebb három évet oktattak.

A véglegesítő vizsga július 14-én zajlott, és szerdán közölték az eredményeket.

Az óvások elbírálása előtt 72,9 százalékos az átmenési arány országos szinten az idei tanügyi véglegesítő vizsgán, ez több mint 3,5 százalékos növekedést jelent a tavaly jegyzett 69,17 százalékhoz képest

– közölte az oktatási minisztérium. Az óvások benyújtása előtt 5782 pedagógusnak sikerült a véglegesítő vizsgája Romániában, ők 8-as és 10-es közötti átlagot értek el, ugyanis a sikeres vizsgához legalább 8-as osztályzat kell. Az írásbeli teszt pontszáma a végső média 70 százalékát teszi ki.

Hirdetés

Ez tehát az első állomás ahhoz, hogy valaki véglegesen elhelyezkedjen a tanügyben, ezt követi majd a második fokozati-, illetve az egyes fokozati vizsga. A minisztérium szervezi a véglegesítő vizsgát, ugyanis ez az alapképzés részét jelenti.

A kettes és egyes fokozat megszerzésével különböző képzésközpontok foglalkoznak, ugyanis azok már hosszabban tartó képzések részei.

Hargita enyhén lepipálta Maros megyét

Maros megyében a véglegesítőre jelentkezett pedagógusok 68,72 százaléka vette sikerrel az akadályt, azaz ért el 8-as és 10-es közötti jegyet. Ez közel tíz százalékkal nagyobb átmenési arány, mint az elmúlt évben a megyében.

Összesen 244 pedagógus jelentkezett a vizsgára, és ebből 167 ért el nyolcas és tízes közötti jegyet. Hárman kaptak tízest, tízen pedig 9,50-en felüli jegyet értek el a véglegesítő vizsgán Maros megyében.

Egy dolgozatot semmissé nyilvánítottak még a vizsgateremben – közölte a részleteket sajtóközleményében a Maros megyei tanfelügyelőség.

Hargita megyében a véglegesítőn részt vett pedagógusok 72,66 százalékának sikerült a vizsgája, azaz elérték a 8-as és 10-es közötti osztályzatot.

Összesen 128 pedagógus vizsgázott, közülük 93-nak sikerült a vizsgája, egy dolgozatot sem kellett megsemmisíteni csalás gyanúja miatt, öt jelentkező viszont még a vizsga előtt visszavonult személyes okokból.

Egy pedagógus ért el tízes osztályzatot, és akárcsak Maros megyében itt is tízen írtak 9,50-en felüli dolgozatot, és nem voltak ötös alatti jegyek

– derül ki a Hargita megyei tanfelügyelőség által közölt adatokból. A jóváhagyott menetrend szerint a fellebbezéseket csütörtökig lehetett benyújtani. A végleges eredményeket július 28-án teszik közzé a vizsgaközpontokban és a definitivat.edu.ro oldalon.

Rendes vagy helyettesítő állásra pályázók

Július 21-én azok a jelentkezők vizsgáztak, akik végleges vagy helyettesítő állásra pályáznak a tanügyben.

Hargita megyében összesen 687 jelentkező vizsgázott, közülük mindössze 124-en fejezték be idén a pedagógusképzést

– tájékoztatott a Hargita megyei tanfelügyelőség közleményében. Maros megyében 1112 pedagógus iratkozott fel a vizsgára, és közülük is mindössze 130 végzett idén.

A vizsgázók négy órán át írhattak, és más megyékben javítják dolgozataikat – tudtuk meg Illés Ildikótól, Maros megye helyettes főtanfelügyelőjétől.

Július 27-én teszik közzé az első eredményeket, amelyek alapján kiderül, hogy rendes állásra (legkevesebb hetes osztályzatot kell elérniük ehhez) vagy helyettesítő állásra (legkevesebb ötös osztályzattal), esetleg egyikre sem pályázhatnak a jelentkezők.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 07., péntek

Soha nem volt még ilyen meleg Budapesten

Több meleg- és egy szélrekord is megdőlt csütörtökön – közölte a HugaroMet Zrt. az előzetes adatok alapján Facebook-oldalán.

Soha nem volt még ilyen meleg Budapesten
Soha nem volt még ilyen meleg Budapesten
2026. augusztus 07., péntek

Soha nem volt még ilyen meleg Budapesten

Hirdetés
2026. augusztus 07., péntek

Nem kell félni, nem tűnik el a kecskesajt és juhtúró

Felkorbácsolta a kedélyeket az állategészségügyi hatóság belső levelezésének egy kiszivárgott része, amely a juh- és kecsketej, és az abból készült élelmiszerek forgalmazásának a szigorításáról szól. Mi az igazság, valóban eltűnnek ezek a piacról?

Nem kell félni, nem tűnik el a kecskesajt és juhtúró
2026. augusztus 06., csütörtök

Netflixen kaphatunk először betekintést a Grand Theft Auto VI játékmenetébe

Nem mindennapi bejelentéssel rukkolt elő csütörtök délután a Grand Theft Auto hatodik részét is fejlesztő Rockstar Games.

Netflixen kaphatunk először betekintést a Grand Theft Auto VI játékmenetébe
2026. augusztus 06., csütörtök

Villamosenergia-válság enyhítéséről szóló intézkedéseket fogadott el a kormány

A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyta a villamosenergia-ágazati kockázatokra való felkészülésről szóló országos tervet.

Villamosenergia-válság enyhítéséről szóló intézkedéseket fogadott el a kormány
Hirdetés
2026. augusztus 06., csütörtök

Bolojan szerint négy éve a közlekedési minisztériumnál van egy projekt, ami a Duna vízhozamának növelését segítené elő

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök csütörtökön kijelentette, hogy már négy éve a közlekedési minisztériumnál van egy olyan projekt, amely megakadályozhatta volna a Duna vízhozamának csökkenésével kapcsolatos problémákat Romániában.

Bolojan szerint négy éve a közlekedési minisztériumnál van egy projekt, ami a Duna vízhozamának növelését segítené elő
2026. augusztus 06., csütörtök

Elvégezték az első robotasszisztált urológiai műtétet Csíkszeredában

Újabb mérföldkőhöz érkezett a csíkszeredai kórház robotsebészeti programja, ugyanis az elmúlt két napban elvégezték az első robotasszisztált prosztataműtéteket a Nyugat-Európában is performánsnak számító Da Vinci robotsebészeti eszközzel.

Elvégezték az első robotasszisztált urológiai műtétet Csíkszeredában
2026. augusztus 06., csütörtök

Szent István ünneppel indul az idei Székelyföldi Lovas Ünnep

A jövő évi jubileumi, huszadik kiadás főpróbájának is tekintik az idei, 19. Székelyföldi Lovas Ünnepet, amelyet augusztus 20. és 23. között rendeznek meg. A gyergyószentmiklósi esemény a lovas élet, a hagyományőrzés és kikapcsolódás találkozóhelye.

Szent István ünneppel indul az idei Székelyföldi Lovas Ünnep
Hirdetés
2026. augusztus 06., csütörtök

Mentőhelikopterrel vitték kórházba, miután kiemelték a Marosból – frissítve

Kiemeltek egy embert a Marosból csütörtökön délután Kutyfalva községhez tartozó Marosorosziban, majd megkezdték az újraélesztését. A helyszínre mentőhelikoptert is riasztottak.

Mentőhelikopterrel vitték kórházba, miután kiemelték a Marosból – frissítve
2026. augusztus 06., csütörtök

3,4-es erősségű földrengés volt csütörtök délután

A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt csütörtökön 13 óra 22 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP). Ezt később 3,4-es erősségűre módosítotották.

3,4-es erősségű földrengés volt csütörtök délután
2026. augusztus 06., csütörtök

Kezdődhet Călin Georgescu és Horațiu Potra perének érdemi tárgyalása

A legfelsőbb bíróság csütörtökön elrendelte az érdemi tárgyalás megkezdését abban az perben, amelyben a korábbi államelnökjelöltet, Călin Georgescut és Horațiu Potra zsoldoscsoportját alkotmányos rend elleni cselekményekkel vádolják.

Kezdődhet Călin Georgescu és Horațiu Potra perének érdemi tárgyalása
Hirdetés