
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Nincs hátráltató tényezője annak, hogy hétfőn a megszokott tanrend szerint kezdődhessen el a 2021–2022-es tanév Hargita megyében. Így a 423 oktatási intézmény mindegyikében fogadhatják a diákokat, digitális tanrend sehol nincs érvényben.
2021. szeptember 09., 13:442021. szeptember 09., 13:44
2021. szeptember 09., 14:122021. szeptember 09., 14:12
Szabó Zsolt Hargita megyei prefektus jelezte, összességében vizsgálták meg a tanintézmények helyzetét és azok működési feltételeit; a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal a megyei tanfelügyelőség segítségét kérte ebben a kérdésben.
Közegészségügyi működési engedélyt városi viszonylatban mindössze egy tanintézmény nem kapott még meg, míg vidéki viszonylatban ez a szám hét, ami azt jelenti, hogy az oktatási intézmények 98 százaléka megfelelt a követelményeknek. A tanintézmények fertőtlenítése szintén folyamatban van, jelenleg több mint kilencven százalékuk készen áll a használatra, hétfőig pedig a hátralevőkben is sor kerül a fertőtlenítésre.
„A tanintézmények környékén a közrendet több mint négyszáz hatósági személy fogja fenntartani, a tanfelügyelőség tájékoztatása szerint pedig a közvilágítás is mindenhol rendben van. Amióta betöltöm a megyei prefektusi pozíciót, több tanintézménybe is ellátogattam, így magam győződhettem meg arról, hogy nincsenek kiugró problémák” – közölte Szabó Zsolt. Hozzátette, a tanfelügyelőség tájékoztatása szerint
Kiderült, a jelenleg érvényben levő szabályozás szerint a jelenléti oktatás mindaddig fennmarad, amíg a településen tizennégy napos összevetésben az ezer főre számított koronavírus-esetek száma nem haladja meg a hatot. Jelenleg ez az arány a megyében 0,18 ezrelék.
„Jobb is lehetne az átoltottság, de nem köteleztünk senkit az oltás felvételére” – fűzte hozzá a prefektus. A diákok körében még nem ismert az átoltottsági arány. Hogy mi történik pozitív koronavírusos esetek felbukkanása kapcsán az iskolaközösségekkel, a prefektus így válaszolt:
Nyolcadik nap igényelhető a tesztelés, akik pedig negatív mintát mutatnak, azok visszatérhetnek az iskolapadokba.” A kormánybiztos hozzátette, a jelenlegi szabályozás nem tér ki arra, hogy milyen esetekben függesztődik fel a teljes oktatás a tanintézményben.
A képviselőház szerdai ülésén döntő házként elfogadta az alapélelmiszerek árréskorlátozását december 31-éig meghosszabbító jogszabálytervezetet.
A TAROM légitársaság adóssága megközelíti a 930 millió lejt és 105 millió lejjel meghaladja a teljes vagyonát, a tavalyi évet pedig 186 millió lejes veszteséggel zárta.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szerdán az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) az ország 14 megyéjében.
Erősödött szerdán a román deviza az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,42 banival (0,08 százalékkal) 5,2344 lejre csökkent a keddi 5,2386 lejről.
A kiskérődző-pestis miatt nem lehet Maros megyéből az uniós országokba exportálni a bárány- és juhhúst, nem lehet a megyéből kivinni az állatokat, és az áthaladó állatszállítókat is le kell fertőtleníteni. Ez utóbbit a rendőrség ellenőrzi.
Az Európai Unióban 2025-ben 0,1 százalékponttal, 6 százalékra emelkedett a munkanélküliségi ráta – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Viharokra figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán.
Idén áprilisban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, a halálozások száma az 1,8-szorosa volt az élve születésekének.
A Zsögödben észlelt medvékről is szó esett a csíkszeredai önkormányzati képviselők rendkívüli ülésén szerdán, a tanácsosok egy digitális fejlesztési projekt és a Szabadság téri tömbházak hőszigetelésének aktualizált költségvetését is jóváhagyták.
Szerdán folytatódik az érettségi vizsga szóbeli szakasza a nemzeti kisebbségekhez tartozó diákok anyanyelvi kommunikációs készségeinek a felmérésével.
szóljon hozzá!