
Hargita megyében többnyire almát, illetve szilvát termő gyümölcsösök tulajdonosai folyamodtak támogatásért. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
A rövid határidő ellenére, és dacára annak, hogy új támogatási formáról van szó, Hargita megyében viszonylag sok gyümölcstermesztő igényelte az állam által a gyümölcstermesztőknek szánt új juttatást. A jogosultak várhatóan a hónap végéig már kézhez is kapják a támogatást.
2022. szeptember 06., 13:522022. szeptember 06., 13:52
2022. szeptember 06., 15:032022. szeptember 06., 15:03
Péntekig nyújthatták be a támogatási kérelmeiket a mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökséghez (APIA) azok a gazdák, akik élni szerettek volna a gyümölcstermesztők számára első alkalommal biztosított állami támogatás lehetőségével. A juttatást természetes és jogi személyek egyaránt igényelhették, akár kis gyümölcsösökre is, hiszen a támogatási program feltételei szerint a kérelmezőknek legkevesebb 10 áras gyümölcsössel kell rendelkeznie (a felső határ 200 hektár).
Ezeknek a gyümölcsöskerteknek az összterülete mintegy 194 hektár, az igényelt támogatások összértéke pedig nagyjából 170 ezer lej – tudtuk meg Haschi Andrástól. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője elmondta, többnyire almát, illetve szilvát termő gyümölcsösök tulajdonosai folyamodtak támogatásért, a csíki térségben pedig jórészt bogyós gyümölcsöket – főként fekete ribizlit – termő földek tulajdonosai igényelték a támogatást.
A megyei APIA adatai szerint udvarhelyszéki a támogatásigénylő gazdák többsége, de ez nem is meglepő, Haschi András is elmondta korábban, hogy a gyümölcsösök többsége ebben a térségben található, a megye többi részén jórészt csak elenyésző számú bogyósgyümölcs-termesztő tevékenykedik. A megyei ügynökség adatai szerint
Udvarhelyszékről 149 támogatásigénylés érkezett be az intézményhez, a kertek tulajdonosai közel 172 hektárnyi gyümölcsösre kértek támogatást, valamivel több mint 150 ezer lej összértékben.
Csíkszékről 17 gazda, valamivel kevesebb mint 17 hektárnyi, gyümölcsöt adó területre nyújtott be támogatási kérelmet az ügynökséghez, ők közel 15 ezer lejnyi támogatásra jogosultak.
Gyergyószentmiklós térségéből 4 gazda kérte a juttatást 5,52 hektárnyi területre – ők összesen 4830 lejre számíthatnak.
A maroshévízi zónából nem érkezett igénylés a megyei APIA-hoz.
Egyébként a juttatás hektáronkénti értéke viszonylag alacsony – 875 lej –, de ezért mindössze néhány feltételnek kell eleget tegyenek az igénylők. A támogatást csak a már termő gyümölcsösök tulajdonosai kaphatják meg, és gyümölcsösüknek, bogyós gyümölcsöt termő ültetvényüknek vagy szőlőskertjüknek szerepelnie kell a megyei APIA nyilvántartásában.
Hargita megyében mintegy ezer földparcellán termesztenek különböző gyümölcsöket, ezek összterülete 543 hektár.
Körülbelül 250 tonnás sziklát robbantottak fel szerda délelőtt a Maros völgyében, ugyanis az veszélyt jelentett a 15-ös országúton áthaladókra.
Világpolitikai kitekintésben kiszámíthatatlan a jövő – jelentette ki Lázár János magyar építési és közlekedési miniszter szerdán Sepsiszentgyörgyön. A Lázárinfó a szokásos formában zajlott: a miniszter vállalta, hogy válaszol minden neki feltett kérdésre.
Majdnem húsz éve kezdték el, azóta közösségteremtő hagyománnyá nőtte ki magát. A sepsiszentgyörgyi Gyermekek Palotájában hétszáz koszorút készítettek adventre.
Orbán Viktor munkalátogatás keretében fogadta Budapesten Ilie Bolojant, Románia miniszterelnökét. A tárgyalás legfontosabb témája a magyar-román energetikai kapcsolatok megerősítése volt.
A vallásturizmus szereplői második alkalommal találkoznak csütörtökön Gyergyószentmiklóson a Keresztény Gyergyó vallásturisztikai konferencián.
A román haditengerészet katonai búvárai megsemmisítettek szerdán egy tengeri drónt, amelyik veszélyeztette a Fekete-tengeri hajózást – közölte szerdán a védelmi minisztérium.
A jövendőbeli védelmi miniszter személyéről a koalíciós megállapodás értelmében a Mentsétek meg Romániát Szövetségnek (USR) kell döntenie – jelentette ki szerdán Nicușor Dan államfő.
A képviselőház szerdán elfogadta azt a törvénytervezetet, amely szabályozza a Románia közútjain közlekedő gépjárművek vezetési jogát azon személyek esetében, akik nem az Európai Unió valamely tagállama által kiállított jogosítvánnyal rendelkeznek.
A szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) ügyészei szerda reggel 33 Kolozs, Beszterce-Naszód és Maros megyei helyszínen, köztük két börtönben tartottak házkutatásokat egy hatalmas kábítószerkereskedő hálózat felszámolására.
Kedd este 64 éves korában elhunyt Adrian Pleșca, becenevén Artanu, a Timpuri Noi együttes alapítója és a Partizan együttes énekese.
szóljon hozzá!