
Képünk illusztráció
Fotó: Agerpres/Silviu Matei
Jól vannak az intézményes karanténban lévő Hargita megyeiek, nincsenek megbetegedésre utaló tüneteik, de a minden kétséget kizáró teszteredményekre még várnak a hatóságok. Hargita megyében péntek délutánig nem volt egyetlen igazolt koronavírusos megbetegedés sem. Minden hatóság azt kéri a lakosságtól, hogy kerüljék a társas érintkezéseket, maradjanak otthon, csak a legszükségesebb esetben hagyják el lakhelyüket.
2020. március 20., 19:052020. március 20., 19:05
2020. március 20., 20:122020. március 20., 20:12
Hargita megyében nem változott az intézményes karanténban lévők száma az elmúlt napokban, továbbra is 20 személy van elkülönítve a megyében kijelölt karanténközpontokban – tudtuk meg Adrian Pănescutól, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivőjétől.
Tőlük már elhelyezésükkor mintát vettek, de a teszteredmények még nem érkeztek meg Kolozsvárról. Ennek az az oka, hogy a járványügyi központokban elsőként azokat a mintákat vizsgálják meg, amelyek a megbetegedés tüneteit hordozó páciensektől származnak – mondta el Adrian Pănescu.
Az első Hargita megyei mintavételek óta hat nap telt el, remélik, az elkövetkező napokban megérkeznek az eredmények is. A megyei egészségügyi igazgatóság minden nap egyenként kiértékeli a karanténban lévők egészségi állapotát, és erről jelentést tesz az egészségügyi minisztériumnak.
Néhány esetben a járványtanász szakorvosok mintát vettek olyanoktól is, akik külföldről, de nem az Olaszországhoz hasonló veszélyeztetett területekről tértek haza, viszont megfázásos tüneteik voltak. Őket a kórházi, fertőző betegségek részlegén helyezték el, ott tartják megfigyelés alatt – tájékoztatott a prefektusi hivatal szóvivője.
Lakhelyi elkülönítésben 1224-en vannak Hargita megyében, jelentős részük különböző európai országokból tért haza az elmúlt időszakban. Az elszigetelésre vonatkozó előírásokat két esetben szegték meg a külföldről hazatértek, egyikük az otthonát hagyta el, de erről bejelentést kaptak a hatóságok és a rendőrség. Az egészségügyi igazgatóság 20 ezer lejes bírságot rótt ki a törvényszegőre. A másik eset a súlyosabb, ott ugyanis
– ismertette Adrian Pănescu az elmúlt napokban történt eseteket. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy szigorították a büntető törvénykönyvi előírást, amelynek értelmében többéves börtönbüntetést is kaphat az, aki megszegi a fertőző betegségek elleni küzdelemre vonatkozó szabályozásokat, és esetleg megfertőz másokat.
A 112-es sürgősségi hívószámra nem érkezett sok indokolatlan hívás az elmúlt napokban, de többen is érdeklődtek olyan információkról, amelyek nyilvánosak és megtalálhatók az egészségügyi minisztérium honlapján, és amelyekről az e célra létrehozott 0800 800 358-as zöld számon lehet érdeklődni. Ugyanakkor több külföldön tartózkodó is érdeklődött arról, hogy milyen külföldi országhatárok nincsenek lezárva. Adrian Pănescu ez ügyben a külügyminisztérium honlapját ajánlja, ahol naprakész információkat találnak az érintettek.
A péntek délutáni hivatalos adatok szerint az előző naphoz képest 31 új koronavírusos megbetegedést igazoltak Romániában, ezzel 308-ra nőtt az esetek száma. 31 korábbi beteget gyógyultnak nyilvánítottak. Országszerte 4044-en vannak intézményes karanténban, lakhelyi elkülönítésben pedig 45 432-en.
Hargita megyében minden hatóság arra kéri a lakosságot, hogy kerüljék a társas érintkezéseket, maradjanak otthon, csak a legszükségesebb esetben hagyják el lakhelyüket. Ilyen eset az, ha munkába kell menniük vagy orvoshoz, esetleg bevásárolni. „Tudjuk, hogy nem könnyű folyamatosan otthon ülni, de csak így tudjuk megvédeni magunkat, családunkat” – mondta a prefektusi hivatal szóvivője, arra kérve a lakosságot, ne üljenek ki a parkokba, és a sétákat is hanyagolják.
Az egészségügyi hatóságok szerte a világon azért hangsúlyozzák kétségbeesetten a társas érintkezések mellőzésének a fontosságát, mert egy fertőzött átlagosan öt napig hordozza tünetmentesen a kórokozót – de ez az időszak akár 14 napig is terjedhet –, és ezalatt tovább fertőzhet a környezetében.
Vörös és sárga térségek
Pénteken újabb két országgal bővült azon térségek listája (sárga zónák), ahol meghaladja az ötszázat a koronavírusos megbetegedések száma, így az onnan hazatérők kéthetes lakhelyi elkülönítésre kerülnek. Írország és Izrael került fel a sárga zónának minősülő országok listájára az Amerikai Egyesült Államok, Ausztrália, Ausztria, Belgium, Brazília, Kanada, Csehország, Dél-Korea nagy része, Dánia, Franciaország, Hollandia, Japán, Kína (kivéve Hubei tartományt, ami vörös zónának minősül) Malajzia, Nagy-Britannia, Németország, Norvégia, Portugália, Spanyolország, Svájc és Svédország mellé. Intézményes karanténba azok kerülnek, akik a vörös zónának minősített térségekből, azaz Olaszországból, a kínai Hubei tartományból, Dél-Korea Daegu városából, illetve Cheongdo megyéjéből vagy Iránból térnek haza.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
1 hozzászólás