
Képünk illusztráció
Fotó: Agerpres/Silviu Matei
Jól vannak az intézményes karanténban lévő Hargita megyeiek, nincsenek megbetegedésre utaló tüneteik, de a minden kétséget kizáró teszteredményekre még várnak a hatóságok. Hargita megyében péntek délutánig nem volt egyetlen igazolt koronavírusos megbetegedés sem. Minden hatóság azt kéri a lakosságtól, hogy kerüljék a társas érintkezéseket, maradjanak otthon, csak a legszükségesebb esetben hagyják el lakhelyüket.
2020. március 20., 19:052020. március 20., 19:05
2020. március 20., 20:122020. március 20., 20:12
Hargita megyében nem változott az intézményes karanténban lévők száma az elmúlt napokban, továbbra is 20 személy van elkülönítve a megyében kijelölt karanténközpontokban – tudtuk meg Adrian Pănescutól, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivőjétől.
Tőlük már elhelyezésükkor mintát vettek, de a teszteredmények még nem érkeztek meg Kolozsvárról. Ennek az az oka, hogy a járványügyi központokban elsőként azokat a mintákat vizsgálják meg, amelyek a megbetegedés tüneteit hordozó páciensektől származnak – mondta el Adrian Pănescu.
Az első Hargita megyei mintavételek óta hat nap telt el, remélik, az elkövetkező napokban megérkeznek az eredmények is. A megyei egészségügyi igazgatóság minden nap egyenként kiértékeli a karanténban lévők egészségi állapotát, és erről jelentést tesz az egészségügyi minisztériumnak.
Néhány esetben a járványtanász szakorvosok mintát vettek olyanoktól is, akik külföldről, de nem az Olaszországhoz hasonló veszélyeztetett területekről tértek haza, viszont megfázásos tüneteik voltak. Őket a kórházi, fertőző betegségek részlegén helyezték el, ott tartják megfigyelés alatt – tájékoztatott a prefektusi hivatal szóvivője.
Lakhelyi elkülönítésben 1224-en vannak Hargita megyében, jelentős részük különböző európai országokból tért haza az elmúlt időszakban. Az elszigetelésre vonatkozó előírásokat két esetben szegték meg a külföldről hazatértek, egyikük az otthonát hagyta el, de erről bejelentést kaptak a hatóságok és a rendőrség. Az egészségügyi igazgatóság 20 ezer lejes bírságot rótt ki a törvényszegőre. A másik eset a súlyosabb, ott ugyanis
– ismertette Adrian Pănescu az elmúlt napokban történt eseteket. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy szigorították a büntető törvénykönyvi előírást, amelynek értelmében többéves börtönbüntetést is kaphat az, aki megszegi a fertőző betegségek elleni küzdelemre vonatkozó szabályozásokat, és esetleg megfertőz másokat.
A 112-es sürgősségi hívószámra nem érkezett sok indokolatlan hívás az elmúlt napokban, de többen is érdeklődtek olyan információkról, amelyek nyilvánosak és megtalálhatók az egészségügyi minisztérium honlapján, és amelyekről az e célra létrehozott 0800 800 358-as zöld számon lehet érdeklődni. Ugyanakkor több külföldön tartózkodó is érdeklődött arról, hogy milyen külföldi országhatárok nincsenek lezárva. Adrian Pănescu ez ügyben a külügyminisztérium honlapját ajánlja, ahol naprakész információkat találnak az érintettek.
A péntek délutáni hivatalos adatok szerint az előző naphoz képest 31 új koronavírusos megbetegedést igazoltak Romániában, ezzel 308-ra nőtt az esetek száma. 31 korábbi beteget gyógyultnak nyilvánítottak. Országszerte 4044-en vannak intézményes karanténban, lakhelyi elkülönítésben pedig 45 432-en.
Hargita megyében minden hatóság arra kéri a lakosságot, hogy kerüljék a társas érintkezéseket, maradjanak otthon, csak a legszükségesebb esetben hagyják el lakhelyüket. Ilyen eset az, ha munkába kell menniük vagy orvoshoz, esetleg bevásárolni. „Tudjuk, hogy nem könnyű folyamatosan otthon ülni, de csak így tudjuk megvédeni magunkat, családunkat” – mondta a prefektusi hivatal szóvivője, arra kérve a lakosságot, ne üljenek ki a parkokba, és a sétákat is hanyagolják.
Az egészségügyi hatóságok szerte a világon azért hangsúlyozzák kétségbeesetten a társas érintkezések mellőzésének a fontosságát, mert egy fertőzött átlagosan öt napig hordozza tünetmentesen a kórokozót – de ez az időszak akár 14 napig is terjedhet –, és ezalatt tovább fertőzhet a környezetében.
Vörös és sárga térségek
Pénteken újabb két országgal bővült azon térségek listája (sárga zónák), ahol meghaladja az ötszázat a koronavírusos megbetegedések száma, így az onnan hazatérők kéthetes lakhelyi elkülönítésre kerülnek. Írország és Izrael került fel a sárga zónának minősülő országok listájára az Amerikai Egyesült Államok, Ausztrália, Ausztria, Belgium, Brazília, Kanada, Csehország, Dél-Korea nagy része, Dánia, Franciaország, Hollandia, Japán, Kína (kivéve Hubei tartományt, ami vörös zónának minősül) Malajzia, Nagy-Britannia, Németország, Norvégia, Portugália, Spanyolország, Svájc és Svédország mellé. Intézményes karanténba azok kerülnek, akik a vörös zónának minősített térségekből, azaz Olaszországból, a kínai Hubei tartományból, Dél-Korea Daegu városából, illetve Cheongdo megyéjéből vagy Iránból térnek haza.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás