
Képünk illusztráció
Fotó: Agerpres/Silviu Matei
Jól vannak az intézményes karanténban lévő Hargita megyeiek, nincsenek megbetegedésre utaló tüneteik, de a minden kétséget kizáró teszteredményekre még várnak a hatóságok. Hargita megyében péntek délutánig nem volt egyetlen igazolt koronavírusos megbetegedés sem. Minden hatóság azt kéri a lakosságtól, hogy kerüljék a társas érintkezéseket, maradjanak otthon, csak a legszükségesebb esetben hagyják el lakhelyüket.
2020. március 20., 19:052020. március 20., 19:05
2020. március 20., 20:122020. március 20., 20:12
Hargita megyében nem változott az intézményes karanténban lévők száma az elmúlt napokban, továbbra is 20 személy van elkülönítve a megyében kijelölt karanténközpontokban – tudtuk meg Adrian Pănescutól, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivőjétől.
Tőlük már elhelyezésükkor mintát vettek, de a teszteredmények még nem érkeztek meg Kolozsvárról. Ennek az az oka, hogy a járványügyi központokban elsőként azokat a mintákat vizsgálják meg, amelyek a megbetegedés tüneteit hordozó páciensektől származnak – mondta el Adrian Pănescu.
Az első Hargita megyei mintavételek óta hat nap telt el, remélik, az elkövetkező napokban megérkeznek az eredmények is. A megyei egészségügyi igazgatóság minden nap egyenként kiértékeli a karanténban lévők egészségi állapotát, és erről jelentést tesz az egészségügyi minisztériumnak.
Néhány esetben a járványtanász szakorvosok mintát vettek olyanoktól is, akik külföldről, de nem az Olaszországhoz hasonló veszélyeztetett területekről tértek haza, viszont megfázásos tüneteik voltak. Őket a kórházi, fertőző betegségek részlegén helyezték el, ott tartják megfigyelés alatt – tájékoztatott a prefektusi hivatal szóvivője.
Lakhelyi elkülönítésben 1224-en vannak Hargita megyében, jelentős részük különböző európai országokból tért haza az elmúlt időszakban. Az elszigetelésre vonatkozó előírásokat két esetben szegték meg a külföldről hazatértek, egyikük az otthonát hagyta el, de erről bejelentést kaptak a hatóságok és a rendőrség. Az egészségügyi igazgatóság 20 ezer lejes bírságot rótt ki a törvényszegőre. A másik eset a súlyosabb, ott ugyanis
– ismertette Adrian Pănescu az elmúlt napokban történt eseteket. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy szigorították a büntető törvénykönyvi előírást, amelynek értelmében többéves börtönbüntetést is kaphat az, aki megszegi a fertőző betegségek elleni küzdelemre vonatkozó szabályozásokat, és esetleg megfertőz másokat.
A 112-es sürgősségi hívószámra nem érkezett sok indokolatlan hívás az elmúlt napokban, de többen is érdeklődtek olyan információkról, amelyek nyilvánosak és megtalálhatók az egészségügyi minisztérium honlapján, és amelyekről az e célra létrehozott 0800 800 358-as zöld számon lehet érdeklődni. Ugyanakkor több külföldön tartózkodó is érdeklődött arról, hogy milyen külföldi országhatárok nincsenek lezárva. Adrian Pănescu ez ügyben a külügyminisztérium honlapját ajánlja, ahol naprakész információkat találnak az érintettek.
A péntek délutáni hivatalos adatok szerint az előző naphoz képest 31 új koronavírusos megbetegedést igazoltak Romániában, ezzel 308-ra nőtt az esetek száma. 31 korábbi beteget gyógyultnak nyilvánítottak. Országszerte 4044-en vannak intézményes karanténban, lakhelyi elkülönítésben pedig 45 432-en.
Hargita megyében minden hatóság arra kéri a lakosságot, hogy kerüljék a társas érintkezéseket, maradjanak otthon, csak a legszükségesebb esetben hagyják el lakhelyüket. Ilyen eset az, ha munkába kell menniük vagy orvoshoz, esetleg bevásárolni. „Tudjuk, hogy nem könnyű folyamatosan otthon ülni, de csak így tudjuk megvédeni magunkat, családunkat” – mondta a prefektusi hivatal szóvivője, arra kérve a lakosságot, ne üljenek ki a parkokba, és a sétákat is hanyagolják.
Az egészségügyi hatóságok szerte a világon azért hangsúlyozzák kétségbeesetten a társas érintkezések mellőzésének a fontosságát, mert egy fertőzött átlagosan öt napig hordozza tünetmentesen a kórokozót – de ez az időszak akár 14 napig is terjedhet –, és ezalatt tovább fertőzhet a környezetében.
Vörös és sárga térségek
Pénteken újabb két országgal bővült azon térségek listája (sárga zónák), ahol meghaladja az ötszázat a koronavírusos megbetegedések száma, így az onnan hazatérők kéthetes lakhelyi elkülönítésre kerülnek. Írország és Izrael került fel a sárga zónának minősülő országok listájára az Amerikai Egyesült Államok, Ausztrália, Ausztria, Belgium, Brazília, Kanada, Csehország, Dél-Korea nagy része, Dánia, Franciaország, Hollandia, Japán, Kína (kivéve Hubei tartományt, ami vörös zónának minősül) Malajzia, Nagy-Britannia, Németország, Norvégia, Portugália, Spanyolország, Svájc és Svédország mellé. Intézményes karanténba azok kerülnek, akik a vörös zónának minősített térségekből, azaz Olaszországból, a kínai Hubei tartományból, Dél-Korea Daegu városából, illetve Cheongdo megyéjéből vagy Iránból térnek haza.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
1 hozzászólás