
Fotó: Farkas Antal
A munkanélküliségről szóló legfrissebb adatok szerint a három székelyföldi megye közül kettőben nőtt az állástalanok aránya novemberre. A harmadik megyében minimális mértékben csökkent, de a munkanélküliek száma néhánnyal ott is több, mint egy hónappal korábban.
2024. december 03., 12:002024. december 03., 12:00
Majdnem 16 ezer munkanélkülit tartanak nyilván Hargita, Maros és Kovászna megyében a megyei munkaerő-elhelyező és szakképző ügynökségek legutóbbi adatai szerint.
Az október végi helyzetet tükröző munkanélküliségi ráta a három megye közül Hargita megyében a legmagasabb, 5,06 százalékos. Noha az egy hónappal korábbi adatokhoz képest nem nőtt óriási mértékben a munkanélküliség, a statisztikák szerint 7 éve nem volt példa magasabb havi munkanélküliségi rátára a megyében. Az 5,06 százalékos arány 6076 állástalan személyt jelent, 341-gyel többet, mint egy hónappal korábban. A munkanélküliség 0,4 százalékkal nőtt a szeptember végi 4,66 százalékról.
A 6076 állástalan személy közül 1461-en részesülnek munkanélküli segélyben, a többség, 4615-en már nem kapják a juttatást.
– derül ki a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség adataiból.
Fotó: Gecse Noémi
A három megye közül Maros megye az egyetlen, ahol október végére csökkent a munkanélküliségi ráta az egy hónappal korábbi adatokhoz képest. Igaz, a csökkenés csak minimális, 0,01 százalékos, ráadásul a munkanélküliek száma a szeptemberi adathoz képest 23-mal még nőtt is – utóbbira valószínűleg a munkaképes lakosság enyhe számbeli növekedése a magyarázat.
A Maros Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség legutóbbi statisztikája szerint 2,87 százalékos volt a megyében a munkanélküliségi ráta október végén. Ez 6008 állástalan személyt jelent.
A Maros megyei munkanélküliek körében kevesebben vannak azok, akik munkanélküli segélyben részesülnek: számuk 1389, a fennmaradó 5617 állástalan már nem kapja a juttatást.
A szeptemberi adatokhoz képest Kovászna megyében is nőtt a munkanélküliség október végére, 4,67 százalékról 4,90-re, ami 0,23 százalékos növekedést jelent. 3877 munkanélküli szerepel a Kovászna Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség nyilvántartásában, 128-cal több, mint egy hónappal korábban.
A munkanélküli segélyben már nem részesülő állástalanok részaránya a három megye közül Kovászna megyében a legmagasabb: a 3877 munkanélküli közül 681-en jogosultak a juttatásra, 3196-an (82,4%) pedig már nem.
Az állástalan személyek lakóhely (vidék-város), korcsoport és nemek szerinti megoszlását tekintve nincsenek nagy különbségek a három megye között. Az egyetlen nagyobb eltérés a képzettség szerinti besorolásban látható az adatokban.
de Kovászna megyében (57,93%) ez az arány majdnem tíz százalékkal magasabb, mint Hargita (48,34%), valamint Maros (48,33%) megyében.
A cikk lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóállás.ro oldalon jelent meg először.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás