Hirdetés
Hirdetés

Hargita, Maros, Kovászna – a három megye közül kettőben nőtt a munkanélküliség

•  Fotó: Farkas Antal

Fotó: Farkas Antal

A munkanélküliségről szóló legfrissebb adatok szerint a három székelyföldi megye közül kettőben nőtt az állástalanok aránya novemberre. A harmadik megyében minimális mértékben csökkent, de a munkanélküliek száma néhánnyal ott is több, mint egy hónappal korábban.

Széchely István

2024. december 03., 12:002024. december 03., 12:00

Majdnem 16 ezer munkanélkülit tartanak nyilván Hargita, Maros és Kovászna megyében a megyei munkaerő-elhelyező és szakképző ügynökségek legutóbbi adatai szerint.

Hargita: 5,06%

Az október végi helyzetet tükröző munkanélküliségi ráta a három megye közül Hargita megyében a legmagasabb, 5,06 százalékos. Noha az egy hónappal korábbi adatokhoz képest nem nőtt óriási mértékben a munkanélküliség, a statisztikák szerint 7 éve nem volt példa magasabb havi munkanélküliségi rátára a megyében. Az 5,06 százalékos arány 6076 állástalan személyt jelent, 341-gyel többet, mint egy hónappal korábban. A munkanélküliség 0,4 százalékkal nőtt a szeptember végi 4,66 százalékról.

A 6076 állástalan személy közül 1461-en részesülnek munkanélküli segélyben, a többség, 4615-en már nem kapják a juttatást.

A munkanélkülieknek több mint a kétharmada vidéken él, korcsoport szerinti megoszlás szerint a 40-49 éves korosztályba tartozók vannak a legtöbben, a nemek szerinti megoszlást tekintve pedig a férfiak tábora népesebb

– derül ki a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség adataiból.

•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

Maros: 2,87%

A három megye közül Maros megye az egyetlen, ahol október végére csökkent a munkanélküliségi ráta az egy hónappal korábbi adatokhoz képest. Igaz, a csökkenés csak minimális, 0,01 százalékos, ráadásul a munkanélküliek száma a szeptemberi adathoz képest 23-mal még nőtt is – utóbbira valószínűleg a munkaképes lakosság enyhe számbeli növekedése a magyarázat.

A Maros Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség legutóbbi statisztikája szerint 2,87 százalékos volt a megyében a munkanélküliségi ráta október végén. Ez 6008 állástalan személyt jelent.

Maros megye népessége majdnem kétszer akkora, mint Hargita megyéé, így a munkaképes lakossága is jóval nagyobb, ez a magyarázat arra, hogy a hatezer fős munkanélküliség ott jóval kisebb munkanélküliségi rátát eredményez, mint Hargita megyében.

A Maros megyei munkanélküliek körében kevesebben vannak azok, akik munkanélküli segélyben részesülnek: számuk 1389, a fennmaradó 5617 állástalan már nem kapja a juttatást.

Hirdetés

Kovászna: 4,90%

A szeptemberi adatokhoz képest Kovászna megyében is nőtt a munkanélküliség október végére, 4,67 százalékról 4,90-re, ami 0,23 százalékos növekedést jelent. 3877 munkanélküli szerepel a Kovászna Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség nyilvántartásában, 128-cal több, mint egy hónappal korábban.

A munkanélküli segélyben már nem részesülő állástalanok részaránya a három megye közül Kovászna megyében a legmagasabb: a 3877 munkanélküli közül 681-en jogosultak a juttatásra, 3196-an (82,4%) pedig már nem.

Az állástalan személyek lakóhely (vidék-város), korcsoport és nemek szerinti megoszlását tekintve nincsenek nagy különbségek a három megye között. Az egyetlen nagyobb eltérés a képzettség szerinti besorolásban látható az adatokban.

Mindhárom megyében magas az iskolázatlan vagy mindössze négyosztályos végzettséggel rendelkező állástalanok részaránya a munkanélküliek körében,

de Kovászna megyében (57,93%) ez az arány majdnem tíz százalékkal magasabb, mint Hargita (48,34%), valamint Maros (48,33%) megyében.

A cikk lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóállás.ro oldalon jelent meg először.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 06., péntek

Babatápszereket hívnak vissza méreganyag jelenlétének gyanúja miatt

Babatápszereket hívnak vissza a Bacillus cereus baktérium által termelt cereulid toxin jelenlétének gyanúja miatt – figyelmeztetett az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA).

Babatápszereket hívnak vissza méreganyag jelenlétének gyanúja miatt
Hirdetés
2026. február 06., péntek

Bevásárlókocsiban gurította el a tömbházból lopott kiskazánokat

Őrizetbe vettek csütörtökön a rendőrök egy 54 éves férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy hat kiskazánt lopott el egy épülő bukaresti tömbházból.

Bevásárlókocsiban gurította el a tömbházból lopott kiskazánokat
2026. február 06., péntek

Filmezték a sízők a pályára merészkedett bocsos anyamedvét – videóval

Kétbocsos anyamedve merészkedett egy brassópojánai sípályára fényes nappal, a hegyi csendőröknek kellett beavatkozniuk.

Filmezték a sízők a pályára merészkedett bocsos anyamedvét – videóval
2026. február 06., péntek

Volt bátorsága jogosítvány nélkül felborulni, de a vérvételtől már tartott

Oszlopnak ütközött, majd egy üzlet falának csapódott egy autó péntekre virradóan a Kolozs megyei Szászfenesen. Mint kiderült, a járművet vezető férfinek nincs jogosítványa.

Volt bátorsága jogosítvány nélkül felborulni, de a vérvételtől már tartott
Hirdetés
2026. február 06., péntek

Kezdődik a sívakációk időszaka, térképen mutatjuk a megyei elosztást

Február 9-én kezdődik és március 1-jéig tart a sívakációk időszaka.

Kezdődik a sívakációk időszaka, térképen mutatjuk a megyei elosztást
2026. február 06., péntek

Megkezdte az általános sztrájk előkészítését a Sanitas

Az egészségügyi és a szociális ellátórendszerben dolgozó Sanitas-tagok jó része az általános sztrájk megszervezésére szavazott, ezért a szakszervezet megkezdte a munkabeszüntetéssel járó tiltakozás előkészítését.

Megkezdte az általános sztrájk előkészítését a Sanitas
2026. február 05., csütörtök

Miniszteri ígéret: 2027 tavaszáig biztosan nem nő a földgáz ára

A lakossági földgáz ára biztosan nem emelkedik 2027. március 31-éig, mert a kormány április elsejétől a jelenlegi ársapka helyett többszintű árplafont vezet be, és várhatóan a jövő hét végéig kidolgozza az ehhez szükséges teljes jogszabályi keretet.

Miniszteri ígéret: 2027 tavaszáig biztosan nem nő a földgáz ára
Hirdetés
2026. február 05., csütörtök

Pénzügyminiszter: támogatni kell a kisnyugdíjasokat, de nem szabad megismételni a korábbi évek hibáit

A kormánynak meg kell találnia a költségvetési forrásokat a kisnyugdíjasok Szociáldemokrata Párt (PSD) által javasolt támogatására úgy, hogy közben ne boruljon fel a nehezen elért pénzügyi stabilitás – jelentette ki a pénzügyminiszter.

Pénzügyminiszter: támogatni kell a kisnyugdíjasokat, de nem szabad megismételni a korábbi évek hibáit
2026. február 05., csütörtök

Korábban utalják a gyermekpénzt, a gyermeknevelési és a beilleszkedési támogatást

A szokásosnál hamarabb utalják ebben a hónapban a jogosultaknak a gyermekpénzt, a gyermeknevelési, valamint a beilleszkedési támogatást. Az érintettek bankszámlájára már pénteken megérkezik a pénz.

Korábban utalják a gyermekpénzt, a gyermeknevelési és a beilleszkedési támogatást
2026. február 05., csütörtök

A mesterséges intelligenciától kértek jogi tanácsokat a saját zsebre dolgozó vasutasok

A ChatGPT-től kértek és kaptak jogi tanácsokat büntetés elkerülésére azok a román vasutasok, akiket hálókocsijegyekkel való üzérkedéssel vádol a bukaresti törvényszék ügyészsége.

A mesterséges intelligenciától kértek jogi tanácsokat a saját zsebre dolgozó vasutasok
Hirdetés