
Fotó: Boda L. Gergely
Vannak olyan városrészek Marosvásárhelyen, amelyek „kiöregedő” lakónegyedeknek számítanak, kevés fiatal családdal, gyerekkel. Ilyen a Kárpátok sétánya is, ahol a Napsugár óvoda tárt karokkal várja a gyerekeket, azaz várná, ha lenne, akiket.
2017. május 11., 18:102017. május 11., 18:10
Nyílt napot tartottak csütörtökön, mi is ellátogattunk a magyar tagozat egyik csoportjának tágas termébe.
Fehér Ildikó óvónő kedvesen fogadott, akárcsak a szülőket, akik gyerekeikkel együtt látogattak el az intézménybe, közös tevékenységen vettek részt, és megismerhették az ősszel kiscsoportot kezdő óvó nénit.
azaz a hatéveseket előkészítő osztályba kell íratni, így az óvodákból iskolába kerülnek, míg régen még ott maradtak ezek a gyerekek is nagycsoportosként – magyarázta Fehér Ildikó, aki 1992-ben kezdett el pedagógusként dolgozni, és 2012-től címzetes óvónő a Napsugárban.
Fehér Ildikó lesz az ősszel kezdő kiscsoport óvónője a Napsugár óvodában
Fotó: Boda L. Gergely
Jelenleg három magyar csoport van az intézményben, és húsznál kevesebb gyerek jár mindegyikbe. Négy román, illetve egy német csoportja is van az óvodának, az utóbbiba román és magyar kicsik is járnak. Fehér Ildikó fontosnak tartja, hogy a kicsikkel előbb anyanyelvükön foglalkozzanak, ugyanis ezután sokkal könnyebben tanulnak meg más nyelveket.
A környező falvakból is hoznak be gyerekeket, így lehetőségük nyílik a városban felnövő gyerekeknek a falusi életbe is belekóstolni, ugyanis néha közösen ellátogatnak falura, lovaglást szerveznek a kicsiknek. A pedagógus szerint
Fotó: Boda L. Gergely
A felújított intézménynek saját konyhája van, a speciális étkezést igénylő esetekre is odafigyelnek. Azokat a kicsiket is felveszik, akik még nem töltötték be a három évet, s ez nagy segítség azoknak a szülőknek, akik dolgoznak, de nincs lehetőségük bébiszitterre vagy bölcsőde sincs a közelükben.
A Szentjánosbogár is várja a kicsiket
Szintén csütörtök délelőtt a Maros Megyei Óvónők Pedagógiai Köre a kövesdombi Szentjánosbogár napköziotthonos óvodában outdoor, azaz kinti tevékenységeket mutatott be. Oktató játékokat szerveztek a kicsiknek az óvoda udvarán, majd a pedagógusok közösen kiértékelték és megbeszélték azokat. A pedagógiai kör szakmai tapasztalatcseréi jó lehetőséget teremtenek arra, hogy az óvónők megismerkedjenek az újdonságokkal, megbeszéljék azokat, tanuljanak egymástól – mondta el a Szentjánosbogár óvoda óvónője, Pápai Ilona Emese a délelőtti tevékenység után. A kövesdombi intézmény is várja a beiratkozókat május 22-től kezdődően, és igyekeznek homogén csoportokat indítani. Jelenleg három magyar és hat román csoportja van az adminisztrációs szempontból a Liviu Rebreanu Általános Iskolához tartozó óvodának.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselőházi frakcióvezetője, Gabriel Andronache szerint Ilie Bolojan ismét miniszterelnöknek jelölhető, mert ezt nem tiltja az alkotmánybíróság.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szerdán közölte, hogy 2023 és 2026 között összesen 15 hantavírus-fertőzéses esetet jegyeztek Romániában, ezek közül egyet idén.
Marosvásárhelyen, Szovátán és Székelyudvarhelyen új beruházásként épülhetnek fiataloknak szánt lakások, illetve előrelépés várható a sepsiszentgyörgyi, csíkszeredai, kézdivásárhelyi, kovásznai és malomfalvi ifjúsági lakások terén is – közölte az RMDSZ.
A Bolojan-kormány bukása a fokozódó gazdasági bizonytalanság miatt máris érezteti hatását a román energiapiacon – figyelmeztetett csütörtökön közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.
Megszűnik a TV2 Tények című hírműsora – erősítette meg a csatorna elnök-vezérigazgatója a 444-nek. Vaszily Miklós a portálon csütörtökön megjelent cikkben a csatorna struktúrájának átszervezéséről is beszélt – szemlézte az anyagot az MTI.
Az összes párt az embereinek elhelyezésére használta az állami vállalatok vezetői tisztségeit, ezen azonban a következő években változtatni kell – jelentette ki szerdán este Ilie Bolojan.
Az idénymunkák újraindulásával enyhén csökkent a munkanélküliség Hargita megyében. A sokévi átlagnál kisebb viszont az állásajánlatok száma is.
Székelyföld-szerte nyárias meleg volt tegnap délután, Csíkszeredában is 25,2 Celsius-fokig melegedett fel napközben a levegő hőmérséklete.
A csíkszeredai sétálóutca lehetőségeinek hangsúlyosabb kihasználásához közel négy évvel ezelőtt ötletversennyel igyekezett jó elképzeléseket gyűjteni a városháza. Korodi Attila polgármester szerint utána történt elmozdulás, de még van mit tenni.
szóljon hozzá!