
Várják az oltóanyagot a háziorvosok és pácienseik
Fotó: Haáz Vince
Maros megyében 27 ezer adag influenza elleni oltást igényelt a megyei egészségügyi igazgatóság, amelynek több mint fele meg is érkezett. A háziorvosok jövő héten kezdhetik a pácienseiket oltani.
2022. szeptember 22., 19:192022. szeptember 22., 19:19
A kis falvakban az idős emberek minden évben beoltatják magukat influenza ellen, így elkerülik a betegséget – mondta a Székelyhonnak Szalkay Márta gernyeszegi háziorvos, aki minden évben sok adag oltást igényel, az idén is több mint négyzáz adagot kért. „A krónikus betegeket, terhes asszonyokat, idős személyeket, a hatvan éven felülieket szoktam beoltani, a kisebb falvakban már várják is az idős emberek, mert nem szeretnének influenzásak lenni” – magyarázta a Székelyhonnak a Maros megyei háziorvos, hozzátéve, hogy nagyon várja az oltás érkezését ő is és a betegei is, és az igényelt 400 adag el is szokott fogyni.
Az őszies idő beálltával és a tanévkezdéssel egyre többen keresik fel a háziorvosukat. Amikor a tünetek covidos megbetegedésre utalnak, akkor az orvos teszteli a beteget. Gernyeszegen az orvosi rendelőben naponta 5-6 tesztet végez az orvos, bár elmondása szerint egyre kevesebb a covidos megbetegedés, viszont annál több az influenzás. Elmondta, ha csak enyhe hűlésről, megfázásról van szó, akkor azt elég otthon kezelni, sok folyadékot inni, pihenni.
– hangsúlyozta az orvos.
A háziorvosok annak ellenére, hogy időben kérték az influenza elleni oltást, mégis decemberre kapják meg a teljes adagot. „Már el kellett volna kezdeni beadni az oltást, nem csak a jövő héten, hiszen az ifluenzaszezon már itt van” – mondta Szalkay Márta.
Az áram- és földgáztermeléssel és -szállítással kapcsolatos, mintegy 3,5 milliárd dollár értékű beruházásokat jelentett be szombaton Bogdan Ivan energiaügyi miniszter.
Nemcsak az infrastruktúra korszerűsítése, hanem az egymásra és a páciensekre való odafigyelés is kulcsfontosságú – ennek jegyében vettek részt kommunikációs képzésen a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház asszisztensei és betegápolói.
Az idei év első három hónapjában 33 996 családon belüli erőszakos esethez riasztották a hatóságokat, ebből 17 113 városon, 16 883 vidéken történt – számolt be szombaton az Országos Rendőr-főkapitányság.
Reneszánszát éli a gyógynövények használata, egyre többen szedik, sőt termesztik és nemcsak tea, hanem tinktúra is készül belőlük – jelentette ki Pokornyi László, aki a Marosvásárhelyen és környékén megtermő gyógynövényekről írt könyvet.
Nagy mennyiségű kábítószert foglaltak le a hatóságok az elmúlt két hétben végrehajtott akcióik során.
Megkéselt egy fiatal férfi egy másikat Csíkkozmáson a napokban. Feltehetően italozás torkollott agresszióba a két fél között. Az áldozatot kórházban ápolják.
Négy ügynökségének átszervezésére készül a munkaügyi minisztérium. Florin Manole tárcavezető szerint a négy intézményből kettő lesz: az egyik az ellenőrzésekkel, a másik a kifizetések kezelésével foglalkozik majd.
Hónapokkal ezelőtt még szürreálisnak tűnt, hogy a 8 lej körüli benzinár fog „olcsónak” számítani, most mégis ez történik. A világpiaci helyzet és a kormányintézkedések következtében a tíz lejt alulról súroló benzinár visszajött a nyolc lejes tartományba.
Az 112-es hívószámra medvecsapdába rekedt bocsról érkezett bejelentés Nyárádkarácson községből. A rendőrség bűnügyi eljárást indított, orrvadászat gyanújával. A község polgármestere, Bodó Károly Gyula szerint az ügy árnyaltabb, mint elsőre látszik.
Bíróság elé állítanak a bukaresti ügyészek egy 20 éves fiatalembert és 14 éves barátnőjét, akiket azzal vádolnak, hogy megölték a lány anyját, majd a holttestet elásták egy erdőben.
szóljon hozzá!