
Prioritást élvez a kifutópálya felújítása
Fotó: Boda L. Gergely
„A Maros megyei tanács jogosult lenne a 77 millió lejes hitel felvételére a repülőtér kifutópályájának felújítására, azonban kimerült az idei állami hitelkeret. Maros megye eladósodottsági rátája nagyon alacsony, alig 6,97 százalék, miközben a helyi közpénzügyekről rendelkező 2006/273-as törvény 30 százalékos eladósodottságot tesz lehetővé” – kívánt pontosítani Péter Ferenc. Az önkormányzati elnök hangsúlyozni kívánta, hogy a megyei intézmény nem az eddig felvett kölcsönök nagyságrendje miatt esik el egy újabb hiteltől.
2017. március 19., 17:002017. március 19., 17:00
Péter megismételte, amit a napokban már elmondott: a tanács jogosult bankhitel felvételére, egy ilyen szerződés aláírására azonban jelenleg mégsincs lehetősége, mivel kimerült az állami hitelkeret. Az érvényben lévő jogszabályok alapján egy önkormányzat csak akkor vehet fel bankkölcsönt, ha ezt jóváhagyja a pénzügyminisztérium hitelfelvételekkel foglalkozó bizottsága. Ez a bizottság engedélyezi az önkormányzatok hitelfelvételét, illetve a hitel felhasználási feltételeit az éves keret függvényében.
– tette hozzá Péter Ferenc.
A bankhitel felvételére kiírt versenytárgyalás folyamatban van, három pénzintézmény részéről érkezett ajánlat a Maros megyei önkormányzathoz, ezek most az elbírálási időszakban vannak.
Költségvetési újratervezés
Amint megírtuk, az önkormányzat azt szeretné, hogy a beruházást ne kelljen halasztani a kölcsönre való várakozás miatt, ezért úgy döntött, hogy saját forrásokból valósítja meg a kifutópálya felújítását. „Ez viszont azt feltételezi, hogy csökkentenünk kellett a költségtételeket más fejezeteknél. A beruházási és egyéb költségek korlátozása nem egy örömteli dolog, de úgy ítéltük meg, hogy az idei év legfontosabb kihívása a reptér helyzetének megoldása” – fejtette ki Péter. Egyelőre még nem tudni, honnan és mennyit sikerül lefaragni a költségekből, illetve milyen nagyobb tételű beruházások megvalósítását kénytelenek későbbi időpontra halasztani. Mint ismert, a Transilvania Nemzetközi Repülőtérre addig nem térnek vissza a nagyobb gépeket használó járatok, amíg nem sikerül a meggyengült vidrátszegi kifutópályát teljesen felújítani. A reptér egyetlen „állandó kliense”, a Wizz Air az összes nemzetközi járatait a múlt év végén a kolozsvári repülőtérre irányította át.
Tisztában voltam azzal, hogy egy szürreális filmre vettem jegyet, amikor úgy döntöttem, hogy megnézem az A24 új horrorfilmjét, a Hátsó szobákat.
Vasárnap nyújtja be a parlamentnek Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök a szakértői kormány névsorát és programját. A tervek szerint a kabinet 18 tagból állna: 15 miniszter és három miniszterelnök-helyettes kapna helyet benne.
Országszerte 59 személyt őrizetbe vettek, 96-ot hatósági felügyelet alá, nyolcat pedig előzetes letartóztatásba helyeztek június 8. és 12. között az úgynevezett Jupiter művelet keretében.
Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz elnökének, a párt szombaton Budapesten megtartott 32. tisztújító kongresszusán. A küldöttek titkos szavazáson 737 érvényes voksból 729-cel erősítették meg tisztségében az egyetlen jelöltként induló pártelnököt.
A Fidesz szombati tisztújító kongresszusán Orbán Viktor elismerte, hogy a választási vereségért őt terheli a felelősség, ugyanakkor bírálta az új kormány politikáját, és arról beszélt, hogy az ország politikai és gazdasági káosz felé tart.
A bányászjárás áldozatai előtt tisztelgett szombaton Nicușor Dan államfő Bukarestben. Az elnök szerint az 1990-es események a román demokrácia egyik legsötétebb fejezetét jelentik.
Június 13-tól életbe léptek a közösségi együttélési normák megsértéséről szóló törvény módosításai, amelyek szigorúbb fellépést tesznek lehetővé a szomszédokat zavaró magatartásokkal szemben.
Negyvenhárom személyt evakuált a katasztrófavédelem szombat reggel egy temesvári négyemeletes tömbházból, miután az egyik földszinti lakásban robbanás történt, amelyet tűz követett.
Életének 86-ik évében elhunyt Nagy Antal csíkszeredai pedagógus, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori matematika- és fizikatanára.
Benyújtották az Országgyűlésnek a közmédia átalakítására vonatkozó törvényjavaslatot pénteken, a javaslat teljesen átszervezné a közmédia intézményrendszerét.
szóljon hozzá!