Hirdetés
Hirdetés

Hálózat van, gáz még nincs, további támogatás kell

Gázátadó állomás telepítésére van szükség, hogy működőképes legyen a rendszer •  Fotó: Pinti Attila

Gázátadó állomás telepítésére van szükség, hogy működőképes legyen a rendszer

Fotó: Pinti Attila

Noha az utóbbi évtizedek legnagyobb csíki földgázhálózatának építése tavaly megtörtént, a véglegesítéshez még hiányzik a gázátadó állomás felszerelése, ezt viszont csak újabb támogatással tudják biztosítani. Most erre várnak.

Kovács Attila

2024. augusztus 13., 13:092024. augusztus 13., 13:09

Nem sikerült még véglegesíteni a Csíkdánfalvát, Csíkmadarast, Csíkszenttamást és Csíkkarcfalvát kiszolgáló gázhálózatot, amelyet tavaly kevesebb mint nyolc hónap alatt épített ki a kivitelező. Noha a vezetékek mindenütt a földbe kerültek, a telekhatároknál a csatlakozásokat is elkészítették, és felszerelték a fogyasztásmérők dobozait, a hálózat még nem üzemkész. Ehhez elsősorban a gázátadó állomás telepítésére és csatlakoztatására van szükség a rendszer használatához.

Hirdetés

Mint Bőjte Csongor Ernő csíkdánfalvi polgármester, a projekt felelőse kérdésünkre elmondta, a Nagy Infrastruktúra Operatív Program (POIM) finanszírozása tavaly év végén lezárult. Ez ugyan tartalmazta a gázátadó, illetve a még hiányzó, szakaszos elzárásokra szolgáló csapok költségeit is, de

mivel a határidő rövidsége miatt ezeket nem tudták év végéig leszállítani, a szükséges pénzt más forrásokból kell biztosítani.

Az újabb finanszírozást a Környezetvédelmi Alaptól várják, erre már van ígéret, az ehhez szükséges kormányhatározatot pedig várhatóan nemsokára elfogadják – tudtuk meg.

Ha ez megtörténik, a kivitelező, amely nemsokára le is szállítja az elkészült berendezést, folytatja a munkát ennek felszerelésével és beüzemelésével.

Amennyiben a pénz rendelkezésre áll, a gázátadó állomás felszerelése és a teljes rendszer átadása, próbaüzeme ebben az évben megtörténhet.

Szükség van a működési engedély beszerzésére is, majd a hálózat üzemeltetésére kell szerződést kötni, a szolgáltatás csak ezek után kezdődhet el. A polgármester azt is elmondta,

a lakossági fogyasztók közül már sokan elvégeztették saját ingatlanaikban a belső szereléseket is a földgáz használata érdekében.

A négy község valamint Csíkszentdomokos, ahol a meglévő gázhálózaton korszerűsítésre van szükség, az Európai Beruházások és Projektek Minisztériuma által meghirdetett pályázati kiíráson a minél magasabb pontszám elérése, és megfelelő számú fogyasztó biztosítása érdekében társult, és el is nyerték a támogatást.

Az intelligens gázhálózat összesen 5 036 fogyasztó számára biztosítja majd a szolgáltatás elérését, ebből 3 837 új rácsatlakozás lesz.

Mivel az új fogyasztók közül 45 épület közintézmény, ez 313 háztartásnak felel meg. 86 kilométernyi vezetéket kellett építeni, és gázátadó állomást telepíteni Dánfalva és Madaras számára, Karcfalvát és Szenttamást a meglévő szentdomokosi átadó fogja kiszolgálni.

Az Európai Unió által biztosított 47,3 millió lej értékű támogatás mellett jelentős önrészre is szükség volt ahhoz, hogy a több mint 62 millió lej értékű beruházás költségeit biztosítsák, ezért a községek hitelhez folyamodtak, az áfát pedig a szaktárca fizette.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 15., hétfő

Két emberre támadt rá a medve Kászonaltízen

Mezőgazdasági munkát végző emberekre támadt rá a medve hétfőn a Kászonaltíz községhez tartozó Kászonújfaluban, mindkét személyt kórházba kellett szállítani. Az áldozatok állapota stabil.

Két emberre támadt rá a medve Kászonaltízen
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Betiltják a közösségi média használatát a 16 év alattiaknak Nagy-Britanniában

Megtiltja a brit kormány a közösségi média használatát a 16 évnél fiatalabb gyerekek számára.

Betiltják a közösségi média használatát a 16 év alattiaknak Nagy-Britanniában
2026. június 15., hétfő

Nyílt konfliktus Bíró Barna Botond és Borboly Csaba között

Hetek óta üzenget Hargita Megye Tanácsának korábbi elnöke utódjának, hétfőn azonban látványosan egymásnak esett Hargita Megye Tanácsának ülésén Bíró Barna Botond és Borboly Csaba a homoródfürdői ifjúsági tábor ügyében.

Nyílt konfliktus Bíró Barna Botond és Borboly Csaba között
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Ezek lesznek a legmelegebb napok a kéthetes előrejelzés szerint

Közzétette az Országos Meteorológiai Szolgálat a következő két hétre, a június 15–28. közötti időszakra vonatkozó időjárás-előrejelzését. Jöhet a nyár.

Ezek lesznek a legmelegebb napok a kéthetes előrejelzés szerint
2026. június 15., hétfő

Felmentették az augusztus 10-i tüntetés erőszakos feloszlatásával vádolt csendőrségi vezetőket

A bukaresti katonai törvényszék a csendőrségi vezetőket a vádak alól felmentő ítéletet hozott hétfőn a 2018. augusztus 10-i fővárosi tüntetés ügyében.

Felmentették az augusztus 10-i tüntetés erőszakos feloszlatásával vádolt csendőrségi vezetőket
2026. június 15., hétfő

Közzétették a gazdaságilag aktív népesség számát Romániában

A munkaképes korú, azaz a 15 és 64 év közötti lakosság foglalkoztatási aránya 62,6 százalékon stagnált az idei első negyedévben, míg a munkanélküliségi ráta 0,2 százalékponttal 6,5 százalékra nőtt 2025 utolsó három hónapjához képest.

Közzétették a gazdaságilag aktív népesség számát Romániában
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Alkoholszondás és drogtesztes ellenőrzések várhatók országszerte

Országos akcióhoz csatlakozva június 15. és 21. között fokozott közúti ellenőrzéseket végeznek a rendőrök, elsősorban az ittas vagy tudatmódosító szer alatt álló sofőrök kiszűrésére.

Alkoholszondás és drogtesztes ellenőrzések várhatók országszerte
2026. június 15., hétfő

Tengerbe fulladt egy férfi a legnépszerűbb romániai üdülőhelyen

Egy 56 éves férfi fulladt vasárnap a Fekete-tengerbe, Mamaia üdülőhelyen. Kiemelték a vízből és megpróbálták újraéleszteni, de eredménytelenül.

Tengerbe fulladt egy férfi a legnépszerűbb romániai üdülőhelyen
2026. június 15., hétfő

Az RMDSZ támogatásában is bízik a kijelölt kormányfő

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök mindenekelőtt párttársainak támogatására számít az új kormány megalakításakor, és nem abból indul ki, hogy két táborra szakad a Nemzeti Liberális Párt (PNL).

Az RMDSZ támogatásában is bízik a kijelölt kormányfő
Hirdetés