
A Magyar Állami Népi Együttes előadása zárja szombaton a székelyudvarhelyi Hagyományok Háza-napokat
Fotó: Dusa Gábor
Háromnapos programmal mutatkozik be Székelyudvarhelyen a budapesti Hagyományok Háza. A néphagyomány ápolásáért és továbbéltetéséért létrehozott magyarországi intézmény viszont nemcsak néhány napig, hanem hosszú távon is jelen lesz a városban, hiszen Székelyudvarhely ad majd otthon az egyik határon túli fiókjának.
2017. április 24., 09:452017. április 24., 09:45
A magyarországi Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma által több mint tizenöt évvel ezelőtt alapított Hagyományok Háza – melynek célja a Kárpát-medencei néphagyomány ápolása és továbbéltetése – számtalan tevékenységet folytat alapcéljai érdekében.
Ezekből kap ízelítőt a csütörtök esti táncházzal kezdődően szombat estig a székelyudvarhelyi közönség. Orendi István, az Udvarhely Néptáncműhely vezetője elmondta, már egy éve egyeztetnek a Hagyományok Háza-napokról, és szerencsés egybeesés, hogy időközben a magyarországi intézmény úgy döntött, határon túl is bővítené hálózatát, melynek egyik csomópontja Székelyudvarhely lenne.
– részletezte az együttműködésben rejlő lehetőségeket Orendi István.
A Hagyományok Háza ugyanakkor szakmailag és anyagilag is támogatná a hálózatot. Erdélyben négy településről, Kolozsvárról, Marosvásárhelyről, Csíkszeredából és Székelyudvarhelyről kerestek meg partnereket, Udvarhelyen Orendi Istvánt kérték fel az együttműködésre. Szerinte a város aktív táncházas életének köszönhető, hogy Székelyudvarhely volt az egyik választás, ugyanakkor számított az is, hogy itt ezerötszáz gyerek tanul néptáncot, illetve hogy több néptáncegyüttes és gazdag kézművesmozgalom is van.
hanem a meglévő tevékenységekre építenek, és azokat bővítik ki a Hagyományok Háza tevékenységeivel, mivel az intézmény központként fogja össze azokat, akik népzenével, néptánccal és népi kultúrával foglalkoznak – magyarázta Orendi, aki szerint Marosvásárhely mellett Székelyudvarhely lesz az erdélyi Hagyományok Háza-hálózat alappillére.
Fotó: Dusa Gábor
A tervek szerint az analóg gyűjtéseket digitalizálják, valamint feltérképezik a gyűjtés szempontjából még fehér foltoknak számító térségeket, és ott autentikus néptánc- és népdalgyűjtéseket szerveznek, valamint rendezvényeket és képzéseket.
– fogalmazott az Udvarhely Néptáncműhely igazgatója.
Ízelítő a programokból és képzésekből
A hétvégi rendezvényen számos programpont vár az érdeklődőkre, ugyanakkor módszertani bemutatónap is lesz a Művelődési Házban, három szekcióra osztva: mese, tánc, ének, valamint kézműves, illetve népzenei szekció.
Ezeken a helyek száma korlátozott, a részvétel regisztrációhoz kötött, az érdeklődők többek között Agócs Gergely néprajzkutatótól, Berta Alexandra népzenei szakelőadótól, Babinecz Sándor néptánc-szakelőadótól, Péter Szidónia kézműves szakelőadótól, Illés Vandától, a Hagyományok Háza népi iparművészeti osztályának vezetőjétől és Kelemen Lászlótól, a Hagyományok Háza főigazgatójától is tanulhatnak.
Péntek délelőtt a gyermekprogramon a Magyar Állami Népi Együttessel zenés-táncos barangolást tehetnek a Kárpát-medence folklórvilágában a hét-tizennégy évesek. Szombat este a Művelődési Ház nagyszínpadán a Megidézett Kárpátalja – Hágókon innen és túl című előadását mutatja be a Magyar Állami Népi Együttes. Regisztráció nélkül lehet részt venni a csütörtöki táncházon, amelyen este nyolctól a Kedves és a Kaszaj zenekar muzsikál, valamint a péntek esti rendhagyó zeneórán a G. Caféban, ahol este nyolctól Agócs Gergely és Berta Alexandra a pásztormuzsikába avatja be az érdeklődőket, majd kilenctől folkkocsmás hangulatot teremtenek az udvarhelyi népzenészképzés tanítványaival.
Felmelegszik az idő az egész országban, a nappali értékek egyes régiókban akár a 28 Celsius-fokot is elérhetik, míg az éjszakai minimumok több helyen is csak 12–13 fokig esnek vissza.
Két ittas sofőrt és egy bejegyzetlen gépjárművel közlekedőt is lefüleltek a rendőrök Gyergyó- és Udvarhelyszéken a hosszú hétvége folyamán.
Újabb történelmi mélypontra került hétfőn a román deviza az euróhoz képest: a Román Nemzeti Bank (BNR) 5,1998 lejes hivatalos árfolyamot állapított meg, ami 5,81 banis (1,1 százalékos) emelkedést jelent a csütörtöki 5,1417 lejhez képest.
A május 1-jei hosszú hétvégén több mint 37 ezer bírságot szabott ki a rendőrség, összesen mintegy 16,5 millió lej értékben.
Jelentős felmelegedéssel indul május első hete, az elmúlt napok szokatlanul hideg időjárását az átlagosnál melegebb napok követik. Az ország egyes részein a hőmérséklet a 30 fokot is elérheti, csapadékra pedig csak a hét második felében számíthatunk.
Jókora büntetést kapott az a sofőr, akit helikopterből figyeltek, amint figyelmen kívül hagyja a közlekedési szabályokat.
Nemzetközi hadgyakorlatot rendeznek az erdélyi Nagysinken május 7–23. között, amelyre vasárnaptól kezdődően több szövetséges országból érkezik haditechnika – közölte a román védelmi minisztérium (MApN).
Néhány százan gyűltek össze vasárnap este a bukaresti Győzelem (Victoriei) téren az Ilie Bolojan melletti szimpátiatüntetésen.
Körülbelül négyezren vettek részt vasárnap Nagyváradon az Ilie Bolojan miniszterelnök támogatására szervezett tüntetésen.
Csaknem duplájával haladta meg a megengedett sebességet egy autós az A1-es autópályán, ráadásul a jogosítványa is le volt járva. Az ellenőrzések során több szabálytalan sofőrt is lefüleltek a rendőrök, a kiszabott bírságok értéke 40 ezer lejre rúg.
szóljon hozzá!