Hagyomány és közösségi erő: Hegedűs a háztetőn Csíkban

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Mit jelent a hagyomány, mi tart össze és meg egy közösséget, hogyan reagál a kisember, amikor a történelem vihara átvonul fölötte? A Hegedűs a háztetőn című musicallel búcsúztatja az óévet a Csíki Játékszín.

Péter Beáta

2022. december 20., 15:492022. december 20., 15:49

2022. december 20., 17:382022. december 20., 17:38

A Hegedűs a háztetőn című musicalt 1964-ben mutatták be a Broadway-en, és azóta szerte a világban játsszák. Sólem Aléchem novellái alapján Joseph Stein írta színpadra a musicalt, Jerry Bock zenéjével, Sheldon Harnick szövegkönyvével.

A történet Anatevkában, egy kis ukrán faluban játszódik az 1900-as évek elején az Orosz Birodalomban. A darab középpontjában Tevje, a tejesember, felesége, Goldé és öt lányuk élete áll, az, hogy hogyan próbál a családfő ragaszkodni a zsidó valláshoz, hagyományokhoz.

A Csíki Játékszínben nem először tűzték műsorra a Hegedűs a háztetőn-t. 16 évvel ezelőtt Parászka Miklós rendezésében játszották, Fülöp Zoltán emlékezetes Tevje-alakításával.

„Most ismét elővettük egy egészen más formában, felállításban és kivitelezésben” – mutatott rá Veress Albert, a Csíki Játékszín igazgatója a kedden tartott sajtótájékoztatón.

Az előadás rendezője Erwin Șimșenshon, koreográfusa Bodor Johanna, díszlet-jelmeztervezője Carmencita Brojboiu, zenei vezetője Bene Zoltán, a világítás tervezője Constantin Baciu.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Erwin Șimșenshon rendező, kulturális menedzser, a Konstancai Állami Színház igazgatója első alkalommal állít színpadra musicalt, és első alkalommal dolgozik magyar társulattal.

„Egy nagyszerű élmény, azon kihíváson is túl, hogy egy más nyelven kell színpadra állítsam a darabot. Szerencsére az összes színész jól ismeri a román nyelvet. De ezen a kihíváson túl, hogy előadást rendezzek egy olyan nyelven, amelyet nem ismerek, nagy öröm volt itt dolgozni, mivel ez az egyik legszilárdabb társulat, amelyikkel valaha dolgoztam. Egy nagyon erős társulat, erős egyéniségekkel, fantasztikusan jól felkészültek – ritkán találni a romániai színházakban ilyent.

Idézet
Komplex képességekkel rendelkeznek, olyanokkal, amelyekkel rendelkeznie kell egy színésznek: legyen jó prózai színész, legyen jó táncos, rendelkezzen zenei képességgel. Többnyire egy-két ilyen színész van a színházakban, itt viszont egy egész társulat.

Ilyen szempontból könnyű volt musicalt színpadra állítani. Ugyanakkor, lehetőségem volt olyan elkötelezett alkotókkal együtt dolgozni, akik mindenben támogattak: Bodor Johanna és Carmencita Brojboiu.”

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Mint mondta, egy álma vált valóra azáltal, hogy musicalt rendezhet.

„A Hegedűs a háztetőn musical nagyon személyes számomra, mindig meghatódom, amikor újraolvasom. Egy kisvárosban, egy kis közösségben nőttem fel, ahol nem volt már sok zsidó, de a gyerekkoromban még mindig volt egy összetartó zsidó közösség. De a darab nemcsak a zsidó közösségről szól, hanem a hagyományok erejéről, arról, hogy mi tart össze egy közösséget, melyek az értékek, és hogy mennyire lépünk ki a kánonokból, mennyire tudunk kilépni, mit jelent a haladás és mennyire befolyásolják egy közösség értékeit.

Idézet
Az egyik kérdés, amit feltettem itt a kollégáknak, hogy miért van jelen ez a történet nagyon erősen a magyar színházakban, sokkal jobban, mint a román színházakban. Az volt a válasz, hogy a magyar közösségek nagyon azonosulnak ezzel a történettel, a hagyományok, szokások megtartó ereje és az értékek miatt, amely egy közösségen belül vannak.

– mondta.

Bodor Johanna második alkalommal dolgozik a társulattal, az előző évadban a Csárdáskirálynő koreográfiát készítette itt.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

„Nagyon inspiráló ezzel a csapattal dolgozni. Romániában nőttem fel, a szüleim már hat éves koromban színházba vittek, és a színház iránti szeretetem megjelenik akkor is, amikor táncolok. Amikor koreográfusként kezdtem dolgozni, megígértem magamnak, hogy nem szeretnék soha olyan koreográfiákat, amelyek kiszámíthatóak, már látottak száz és száz előadásban, igyekszem mindig közel lenni az adott darabhoz, ahhoz a világhoz, amely a rendező képzeletében született meg. Megígértem magamnak, hogy így fogok dolgozni. Nem érdekel más, csak az, hogy tiszteljem a szakmámat olyan módon, hogy olyan minőség jelenjen meg a színpadon, amely a színészeket is megilleti, és amely hat a nézőre. Mert akkor azt jelenti, hogy valami jót tettünk.”

Carmencita Brojboiu három évvel ezelőtt a kolozsvári Hegedűs a háztetőn című előadás díszlet-jelmeztervezője volt, de a mostani előadás színpadképe különbözik attól. Első alkalommal dolgozik a Csíki Játékszín társulatával, és mint fogalmazott, ez a hely és az itteni emberek inspirálják őt. „Egy egységes teret szerettem volna megvalósítani, egy olyan közösségi teret, amely élő, mobilis tér, ugyanakkor nagyon emberi.”

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Márdirosz Ágnes, 35 évvel ezelőtt a sepsiszentgyörgyi előadásban vehetett részt diákként, a tánckart erősítette akkor. Most Goldé szerepében láthatjuk. „Amikor jöttünk castingra, az összes dal eszembe jutott, olyan erős nyomot hagyott annak idején bennem ez az előadás. Ugyanakkor meg kell említenem Bene Zoltánt, a zenei vezetőnket, sokat segített bennünket a próbafolyamat alatt.”

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Kányádi Szilárd, aki Tevjét alakítja majd az előadásban, elmondta, nagyon hálás ezért a szerepért. „Hihetetlen örömmel tölt el, hogy beállhatok azok sorába, akik a Tevjét eljátszhatták, és külön öröm számomra, hogy részese lehetek az alkotócsapatnak.

Idézet
Az egyik titka, amiért időszakosan és évről évre előveszik ezt a darabot, hogy a kisemberről szól, azokról a kisemberekről, akik élik a hétköznapjaikat, közben átvonul felettük a történelem. És ez hogyan hat rájuk, és ez nem tud érdektelen lenni a mindenkori közönség számára.
•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

A sajtótájékoztatón elhangzott, december 30-án óévbúcsúztató ünnepi előadásként tekintheti meg a közönség az előadást, és a jegyek máris elfogytak. Éppen ezért tartanak egy előbemutatót december 29-én, a jegyek ára 50 lej. Majd januárban bérletes és bérletszünetes előadásként lehet megtekinteni a musicalt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 03., csütörtök

Eldőlt: megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát

Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.

Eldőlt: megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát
2025. július 03., csütörtök

Csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapbérű közalkalmazottak részesülnek étkezési támogatásban

Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.

Csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapbérű közalkalmazottak részesülnek étkezési támogatásban
2025. július 03., csütörtök

Az eltűntek több mint fele kiskorú és lány – akadt olyan, aki már hetedjére szökött el

Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.

Az eltűntek több mint fele kiskorú és lány – akadt olyan, aki már hetedjére szökött el
2025. július 03., csütörtök

Egészségügyi miniszter: a fogyatékkal élők és a rákbetegek nem kell egészségbiztosítást fizessenek

Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.

Egészségügyi miniszter: a fogyatékkal élők és a rákbetegek nem kell egészségbiztosítást fizessenek
2025. július 03., csütörtök

Daniel David: a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások

Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.

Daniel David: a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások
2025. július 03., csütörtök

Majdnem megduplázták az egyévest – íme az új útdíjak és a büntetések

A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.

Majdnem megduplázták az egyévest – íme az új útdíjak és a büntetések
2025. július 03., csütörtök

Tánczos Barna magyarázatot fűzött a nagy állami pénzbehajtáshoz

Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.

Tánczos Barna magyarázatot fűzött a nagy állami pénzbehajtáshoz
2025. július 03., csütörtök

Nem kérték az alkotmánybírók a megajuttatást, de mit tegyenek, ha „esedékes”?

Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.

Nem kérték az alkotmánybírók a megajuttatást, de mit tegyenek, ha „esedékes”?
2025. július 03., csütörtök

Lehajtott az útról egy autó Libánfalva közelében – egy férfit a roncsok közül kellett kiszabadítani

Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.

Lehajtott az útról egy autó Libánfalva közelében – egy férfit a roncsok közül kellett kiszabadítani
2025. július 03., csütörtök

Áfa- és adóemelés: nyilvánosságra hozták a konkrét számokat

Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.

Áfa- és adóemelés: nyilvánosságra hozták a konkrét számokat