
Fotó: Pál Árpád
Kivonultak a juhnyájak a havasi legelőkre, és ezzel rendszeressé válnak a találkozások a természetjárók és a juhászkutyák között. Súlyos probléma ebből nem volt az utóbbi néhány évben, de a veszély létezik.
2024. május 21., 07:592024. május 21., 07:59
Több évvel ezelőtt fordult elő legutóbb olyan eset, hogy
– tudtuk meg Kastal Gergőtől, a Dancurás Hegyimentő Szolgálat vezetőjétől. Azonban ez nem azt jelenti, hogy ne lennének problémák, amikor a természetjárók, gyalogosan túrázók, vagy kerékpárosok a turistautak közelében legeltetett nyájak környezetébe kerülnek.
„Azt kell mondanom, ez jóval nagyobb rizikó, mint a medvetámadás, mert ez jóval gyakrabban fordul elő. Azonban azt semmiképpen nem mondanám, hogy a kutyák miatt inkább ne túrázzanak az emberek. Menjenek továbbra is, de van egy pár olyan dolog, amit mindenképpen érdemes tudni” – teszi hozzá Kastal.
A hegyimentő elsősorban azt ajánlja, hogy aki túrázni indul, az ne egyedül vágjon neki, hanem csoportban, legalább ketten-hárman haladjanak együtt. Ilyenkor a kutyák, ha rá is rontanak az emberre, kevésbé valószínű, hogy meg is harapják, nem mernek annyira agresszíven támadni.
– fogalmaz a gyergyószentmiklósi hegyimentő. Javasolja, hogy a túrázó vigyen magával petárdát, kutyariasztót, és azzal ijessze el a kutyákat.
Kastal elmondta, hogy az esztenák ellenőrzése a csendőrség feladata lenne, nekik kell megnézniük, hogy más előírások mellett a kutyákra vonatkozóak is be vannak-e tartva. Amikor ilyen problémát látnak, ők is szokták ezt jelezni a hatóságiaknak. Tapasztalatuk szerint egyébként
Azt azonban hozzátette, hogy egyes pásztorokkal is baj van, nem mindig hívják vissza időben a kutyákat. Az agresszívabb egyedeket pedig jobb lenne megkötve tartani, de ez nem mindig teljesül.
Fotó: Pál Árpád
A legfontosabb, hogy ne essen pánikba az, akit megharaptak a kutyák, és legyen képes segítséget hívni. A 112-es sürgősségi hívószámot, vagy az adott területen illetékes hegyimentőket kell hívni. Kastal Gergő javasolja azt is, hogy a megtámadott ember lehetőleg ne induljon el az eset színhelyétől távolabbra, hiszen mozgás közben jobban vérzik a seb.
A hegyimentők a helyszínre érkezésig is tudnak tanácsokkal segíteni, ami szintén fontos lehet, míg a szakszerű ellátás megtörténik.
A hegyimentőkéhez hasonlóak a gyergyószentmiklósi városháza illetékesének, Mezei Szabolcsnak is a tapasztalatai. A természetjáróknak van mitől félniük, amikor a nyájak közelébe viszi őket a turistaút. De emellett az is jellemző, hogy a pásztorok nem tartanak be más előírásokat sem. Például előfordul, hogy a száraz növényzetet is meggyújtják ilyenkor tavasszal, de legtöbb helyen nincs rendben tartva a források környezete, a legelők is elhanyagoltak és emiatt elgazosodnak. Ő is úgy látja, hogy volna mit javítani az esztenák ellenőrzésének módján.
Eugen Tomac kedden kijelentette, hogy nem az ő személyes kormányának, hanem Románia kormányának kér majd bizalmat a parlamenttől.
Călin Georgescu kedden felszólította a parlament „hazaszerető” tagjait, hogy kezdeményezzék Nicușor Dan államfő hivatalából való felfüggesztését, aki szerinte „önkényesen” és „kihívóan” bízta meg Eugen Tomacot kormányalakítással.
Az RMDSZ egyelőre nem tudja megígérni, hogy bizalmat szavaz a megalakulóban lévő kormánynak, és a további egyeztetések előtt megvárja a miniszterjelöltek végleges névsorát, valamint a kormányprogramot.
Nem nőtt, hanem csökkent hétfő óta az üzemanyagok ára Romániában, a dízel pedig több helyen még mindig olcsóbb, mint a benzin.
Japán sztrájkba kezdtek kedden a Sanitas szakszervezet tagjai az új bértörvénytervezet elleni tiltakozásként.
Összesen 207 helyszínen tart házkutatást kedden a rendőrség a Jupiter művelet keretében bűncselekményekkel gyanúsított személyeknél.
Kedden folytatódik az érettségi vizsga szóbeli szakasza a román nyelvi kommunikációs készségek felmérésével.
Új korszak kezdődhet a fapados légi közlekedésben: a Wizz Air bejelentette, hogy 2027-től Starlink-alapú internetkapcsolatot vezet be repülőgépein.
Medveriasztásra ébredtek a csíkszeredaiak kedd hajnalban, de már hétfő délután is egymást követték a Ro-Alert üzenetek Hargita megyében.
Izgalmas időszak előtt áll a videójáték-ipar, aminek a jövőjébe kaphattunk betekintést a nyári bemutató-események révén. Összeállításunkban a legnagyobb bejelentéseket szedtük össze.
1 hozzászólás