
A be nem zárt kapuk, bejárati ajtók tömbházakban vagy magánházakban is veszélyt jelentenek
Fotó: Barabás Ákos
Beszélgetésekkel, tájékoztató szórólapokkal hívják fel a figyelmet a lakásbetörésekre és ezek megelőzésének fontosságára a Hargita és Maros megyei rendőrök. Június 15-én volt a lakásbetörések megakadályozásának napja, ezért az elkövetkező időszakban az átlagosnál is nagyobb figyelmet szentelnek a megelőzésre, a lakosság tájékoztatására, figyelmeztetésére.
2022. június 18., 22:042022. június 18., 22:04
Immár négy éve szervezik meg Európa-szerte a lakásbetörések megelőzésének napját, amelyen a rendőrök és csendőrök közösen figyelmeztetik a lakosságot a megelőzés fontosságára. Bár országos szinten, így Maros és Hargita megyében is csökken a lakásokból való lopások száma, mégis van pár fontos információ, amelyet minden évben elismételnek a rendőrök.
A megelőzés fontosságát azért is hangsúlyozzak, mert elkezdődtek a szabadságolások és egyre több lakás marad rövidebb vagy hosszabb időre felügyelet nélkül. A rendőrök azt tanácsolják, hogy
Ha hosszabb ideig hiányzunk, kérjünk meg valakit, hogy a postaládából vegye ki a leveleket, számlákat, időnként szellőztessen, hogy lássák: mozgás van a lakásban. Érdemes emellett kis feliratot tenni a bejárathoz, kapuhoz, hogy „kamerával őrzött terület”, hiszen ez is elbizonytalaníthatja az esetleges betörőt.
Nemcsak amikor elutazunk, hanem folyamatosan érdemes pár dologra odafigyelni, hogy biztonságban legyen otthonunk, javaink. A rendőrök arra figyelmeztetnek, hogy a nappal vagy éjszaka nyitva hagyott földszinti ablakok veszélyesek lehetnek, de a be nem zárt bejárati ajtók is, legyen ez tömbházban vagy magánházban.
Egy kutya jelenléte is elbátortalaníthatja a tolvajt, de a bejáratok megfelelő megvilágítása, az udvarra szerelt mozgásérzékelő is akadály lehet egy behatoló előtt.
Míg 2018-ban Maros megyében 707 betörést jelentettek és vizsgáltak ki, 2019-ben 12 százalékkal csökkent a lakásból történt lopások száma, 2020-ban és 2021-ben pedig jóval kevesebb volt az ilyen bűncselekmény, 2021-ben például már csak 233 ilyen esetet kellett kivizsgáljanak a rendőrök. Hargita megyében 2019-ben 200, egy évvel később 201, míg tavaly 43 esetben jelentették, hogy lakásból loptak a betörők. A csökkenés a szakemberek szerint részben a járványidőszaknak és a megszorító intézkedéseknek köszönhető. Emellett az is hozzájárul a visszaeséshez, hogy egyre jobban őrzött lakások, otthonok vannak.
Szívecskéket formázó kezek, lobogó zászlók, könnyek, mosolyok, kézfogások, kiabálások, énekszó, himnusz, megörökített pillanatok – ezeket tapasztaltuk az összenemzeti zarándokvonat sepsiszentgyörgyi fogadásán.
Több százezer ember védelmét biztosítják idén is a csíksomlyói nyeregben a tűzoltók, mentők, csendőrök és rendőrök. Mutatjuk, hol juthatnak segítséghez a zarándokok, és mit tehetnek a rosszullétek megelőzése érdekében.
Újabb elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére.
Az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (ANPIS) átutalta az áprilisi gyermeknevelési pótlékok (gyerekpénz) kifizetéséhez szükséges összeget.
A heves esőzések és a patakokban felgyűlt hordalék miatt zavarossá vált a csapvíz Kovásznán, Barátoson, Pákén és Orbaiteleken. A szolgáltató ellenőrzi a vízminőséget, és arra kéri a lakókat, hogy a biztonság kedvéért egyelőre ne fogyasszanak belőle.
Romjaiból építették újjá a gyimesbükki Bethlen–Rákóczi-várat az ezeréves határon. A látványos épület péntek déli átadóünnepségének – amelyet a 30-as számú őrház előtt tartottak – az időjárás is kedvezett.
A Colectiv-ügyben elítélt katonai tűzoltók egyikét, Antonina Radut, aki négy évvel ezelőtt, az ítélet kihirdetése előtt elszökött Romániából, bebörtönözték egy moldovai börtönben, ahol a román bíróságok által kiszabottnál enyhébb büntetést fog letölteni.
Hantavírusgyanús esetet jelentettek Krassó-Szörény megyéből – közölte pénteken az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Robbanás történt a Mol tiszaújvárosi üzemében, egy ember életét vesztette, több súlyos sérült van – írja az MTI Magyar Péter miniszterelnök péntek délelőtti Facebook-bejelentésére hivatkozva.
Az elnöki hivatal pénteken bejelentette, hogy a PSD, a PNL, az USR és az RMDSZ aláírt egy megállapodást, amelyben vállalják, hogy a parlamenti ülésszak végéig elfogadják az új közalkalmazotti bértörvényt.
szóljon hozzá!