
Készenlétben a munkagépek
Fotó: Borbély Fanni
Két váltásban nyolc-nyolc emberrel, nyolc céljárművel és ezer tonna csúszásgátlóval áll készenlétben a nap 24 órájában a hóeltakarítással megbízott Eco-Csík Kft. Csíkszeredában ebben a téli idényben. Ezúttal is lesz mód a gépek internetes követésére.
2024. november 19., 13:582024. november 19., 13:58
2024. november 19., 13:592024. november 19., 13:59
„Már a múlt héten be kellett avatkozni hókotrókkal Hargitafürdőn, a hét eleje óta pedig a forgalmasabb helyszíneken a csúszásgátlók kiszórása is elkezdődött” – osztotta meg kedden Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere a téli útkarbantartásról tartott sajtótájékoztatón az Eco-Csík Kft. udvarán. Mint mondta, a város mintegy 286 kilométernyi úthálózatán kell biztosítani a hóeltakarítást, amely a tavalyihoz hasonló prioritási övezetekre van osztva. Az első prioritási övezethez 130 kilométernyi útszakasz tartozik, itt az első 12 órában kell eltakarítani a havat.
A polgármester ugyanakkor felhívta az emberek figyelmét, hogy ónos eső esetén, ha az ráfagy az utakra, járdákra, legyenek elővigyázatosabbak: ha nem szükséges, akkor ne menjenek ki az utakra, illetve ha nagyon muszáj kimenni, nagyon óvatosan kell közlekedni. Tavaly ugyanis volt egy kritikus nap, amikor reggel 6 és fél 7 óra körül elkezdett esni az eső, amelyet lehűlés követett, és
„Akkor számtalan baleset volt, főleg gyalogos övezetekben” – mesélte.

Nehezen indult a csütörtök reggel Csíkszeredában, ugyanis az ónos eső és a reggeli fagy következtében mindent jég borított be.
Hozzátette, mivel fennáll a veszélye annak, hogy ebben a gyenge téli időszakban a hirtelen melegedés és lehűlés következtében újra ónos eső esik, ami ráfagyhat az utakra, az a kérése mindenki felé, hogy
„Bármekkora gépi kapacitással rendelkezzünk, lehetetlen megoldani egyszerre, több óra kell, amíg a legforgalmasabb övezeteket végig lehet sózni” – jegyezte meg.
Bors Béla alpolgármester pedig a családi házak és a tömbházak lakóinak, valamint a cégeknek hívta fel a figyelmét arra, hogy tartsák rendben a portájuk előtti járdaszakaszt. Továbbá elmondta azt is, hogy adott esetben a tömbházak körül összegyűjtött havat a polgármesteri hivatal el tudja szállíttatni.
Fotó: Borbély Fanni
Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója pedig a technikai részleteket ismertette. Mint sorolta, összesen nyolc géppel állnak rendelkezésre:
négy hókotrógép a csíkszeredai utakon,
két kisebb gép a járdákon dolgozik,
és további két hókotrógép pedig Hargitafürdőn.
Ugyanakkor a megelőzésre is hangsúlyt fektetnek, így az időjárási előrejelzéseket követve preventív szórással kezdik a beavatkozásokat, hogy a csapadék ne tudjon ráfagyni az úttestre. „Készenlétben vagyunk két váltásban nyolc- nyolc kollégával naponta, valamint készleten van 400 tonna kavics és 600 tonna csúszásgátló só” – osztotta meg.
Idén is élőben lehet követni ezen a linken a hókotrógépeket.
Kinevezte az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnökét Ilie Bolojan kormányfő.
Néhány Hargita megyei útszakaszt töröltek a megye közvagyonából az A8-as autópálya építése miatt, ugyanis az autósztráda nyomvonala egybeesett egyes szakaszokon a megyei útakkal. Hétfőn ülésezett Hargita Megye Tanácsa.
Az önkormányzatok mozgástere szűkül, mivel az állam egyre több bevételt tart vissza központilag. Az osztalékadó, a szerencsejáték-adó és a kamatadó után idén már a személyi jövedelemadó (szja) egyharmada is Bukarestnél marad.
Több mint 114 600 diák vett részt hétfőn a próbaérettségi román nyelvből és irodalomból tartott írásbeli vizsgáján – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Jogosítvány nélkül, egy udvarról eltulajdonított autóval kaptak el egy 18 éves fiatalt Gyergyóújfaluban hétfő hajnalban.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) megtámadta az alkotmánybíróságon a 2026-os állami költségvetésről szóló törvénytervezetet. A testület csütörtökön tárgyalja a beadványt.
A kormánynak az üzemanyagpiacot érintő tervezett intézkedései nem fogják teljes mértékben ellensúlyozni a közel-keleti konfliktus okozta világpiaci zavarok hatásait, de fékezni fogják az áremelkedést – nyilatkozta hétfőn az energiaügyi miniszter.
A tél egyik legizgalmasabb eseménye tér vissza a Madarasi Hargita szívébe: március 28–29. között ismét megrendezésre kerül a Battle on Snow, amely évről évre a régió egyik leglátványosabb snowboard- és síversenyévé nőtte ki magát.
Sürgősségi rendeletet készül elfogadni a kormány kedden, amellyel válsághelyzetet hirdetnek ki a kőolaj, illetve a kőolajtermékek piacán, intézkedéseket határozva meg a gazdaság és a lakosság védelmére a válság idején.
szóljon hozzá!