
Megérkezett. Itt az ötödik hullám
Fotó: Veres Nándor
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter szerint is elkezdődött Romániában a Covid-19-világjárvány ötödik hulláma. Koronavírusos gyerek jelenleg sem a Maros Megyei Klinikai Kórházban, sem pedig a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban nincs, a csíkszeredaiban viszont van három.
2022. január 11., 08:522022. január 11., 08:52
2022. január 11., 09:512022. január 11., 09:51
A Stratégiai Kommunikációs Csoport (GCS) hétfői tájékoztatása szerint 4104 új koronavírusos megbetegedést igazoltak Romániában, több mint 30 ezer teszt eredményének feldolgozása nyomán. Az Agerpres hírügynökség azt írta, hogy Alexandru Rafila egészségügyi miniszter szerint Romániában elkezdődött a Covid-19-világjárvány ötödik hulláma, és jelenleg az omikronváltozat szórványos terjedése tapasztalható, de a becslések szerint
Arról is beszámolt, hogy az omikronvírustörzs által okozott fertőzésnek van két tipikus tünete a többi, általános Covid-tünet mellett, éspedig „a kevésbé intenzív, inkább egyfajta viszketésnek érzékelt torokfájás és az éjszakai heves izzadás”. A többi tünet az aszténia, izomfájdalmak, láz, néha emésztési zavarok. Rámutatott, hogy
Ezek egyike a teszteléshez való hozzáférés megkönnyítése a tesztelési pontok számának növelésével a jelenlegi néhány százról néhány ezerre. „Van egy másik dolog is: e hónap végétől innovatív antivirális szerek állnak majd rendelkezésünkre, amelyeket azonban csak olyan betegeknek fogunk beadni, akiknél fennáll a betegség súlyos formáinak kockázata” – magyarázta a miniszter a hírügynökség tájékoztatása szerint.
Eddig országszerte 295 fertőzöttnél mutatták ki az omikronvariánst. Az Országos Egészségügyi Intézet (INSP) szerint a fertőzöttek közül tizenegyen korábban az Egyesült Királyságban, Olaszországban, Franciaországban, Tanzániában, Bulgáriában, az Egyesült Államokban és Ausztriában jártak.
A Maros Megyei Klinikai Kórházban jelenleg nincs gyerek beutalva a Covid-részlegre, két felnőtt viszont feltételezetten omikronvariánssal fertőződött meg Maros megyében. Gáll Boglárkától, a kórház sajtófelelősétől megtudtuk, a kórházban végzett PCR-tesztből csak az derül ki, hogy pozitív vagy negatív a teszteredmény. A gyanús eseteknél még egy tesztet elvégeznek, amelyet a bukaresti Matei Balș Intézetbe küldenek, és ez alapján derül ki, hogy valaki omikronnal fertőződött meg vagy sem.
– közölte a sajtófelelős. A Maros megyei Prefektusi Hivatal közlése szerint hétfőn nyolcvan új koronavírusos esetet jegyeztek a megyében, és szintén nyolcvan beteget kórházakban kezelnek.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban hétfőn három gyermek volt beutalva a gyermekosztály elkülönített részlegére, ezek közepes és könnyű esetek – tudtuk meg Kiss Edittől, a kórház sajtófelelősétől. Kérdésünkre, hogy van-e omikronnal fertőzött eset, azt a választ kaptuk, hogy ezt ott sem vizsgálják teszteléskor. Az ilyen vizsgálatokat a közegészségügyi igazgatóság kéri csak egyes esetekben.
A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban sincs jelenleg a gyermekosztályon koronavírusos beteg, és omikronos esetekről sincs tudomásuk – közölte a kórház sajtófelelőse, Zörgő Noémi.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!