
Megérkezett. Itt az ötödik hullám
Fotó: Veres Nándor
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter szerint is elkezdődött Romániában a Covid-19-világjárvány ötödik hulláma. Koronavírusos gyerek jelenleg sem a Maros Megyei Klinikai Kórházban, sem pedig a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban nincs, a csíkszeredaiban viszont van három.
2022. január 11., 08:522022. január 11., 08:52
2022. január 11., 09:512022. január 11., 09:51
A Stratégiai Kommunikációs Csoport (GCS) hétfői tájékoztatása szerint 4104 új koronavírusos megbetegedést igazoltak Romániában, több mint 30 ezer teszt eredményének feldolgozása nyomán. Az Agerpres hírügynökség azt írta, hogy Alexandru Rafila egészségügyi miniszter szerint Romániában elkezdődött a Covid-19-világjárvány ötödik hulláma, és jelenleg az omikronváltozat szórványos terjedése tapasztalható, de a becslések szerint
Arról is beszámolt, hogy az omikronvírustörzs által okozott fertőzésnek van két tipikus tünete a többi, általános Covid-tünet mellett, éspedig „a kevésbé intenzív, inkább egyfajta viszketésnek érzékelt torokfájás és az éjszakai heves izzadás”. A többi tünet az aszténia, izomfájdalmak, láz, néha emésztési zavarok. Rámutatott, hogy
Ezek egyike a teszteléshez való hozzáférés megkönnyítése a tesztelési pontok számának növelésével a jelenlegi néhány százról néhány ezerre. „Van egy másik dolog is: e hónap végétől innovatív antivirális szerek állnak majd rendelkezésünkre, amelyeket azonban csak olyan betegeknek fogunk beadni, akiknél fennáll a betegség súlyos formáinak kockázata” – magyarázta a miniszter a hírügynökség tájékoztatása szerint.
Eddig országszerte 295 fertőzöttnél mutatták ki az omikronvariánst. Az Országos Egészségügyi Intézet (INSP) szerint a fertőzöttek közül tizenegyen korábban az Egyesült Királyságban, Olaszországban, Franciaországban, Tanzániában, Bulgáriában, az Egyesült Államokban és Ausztriában jártak.
A Maros Megyei Klinikai Kórházban jelenleg nincs gyerek beutalva a Covid-részlegre, két felnőtt viszont feltételezetten omikronvariánssal fertőződött meg Maros megyében. Gáll Boglárkától, a kórház sajtófelelősétől megtudtuk, a kórházban végzett PCR-tesztből csak az derül ki, hogy pozitív vagy negatív a teszteredmény. A gyanús eseteknél még egy tesztet elvégeznek, amelyet a bukaresti Matei Balș Intézetbe küldenek, és ez alapján derül ki, hogy valaki omikronnal fertőződött meg vagy sem.
– közölte a sajtófelelős. A Maros megyei Prefektusi Hivatal közlése szerint hétfőn nyolcvan új koronavírusos esetet jegyeztek a megyében, és szintén nyolcvan beteget kórházakban kezelnek.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban hétfőn három gyermek volt beutalva a gyermekosztály elkülönített részlegére, ezek közepes és könnyű esetek – tudtuk meg Kiss Edittől, a kórház sajtófelelősétől. Kérdésünkre, hogy van-e omikronnal fertőzött eset, azt a választ kaptuk, hogy ezt ott sem vizsgálják teszteléskor. Az ilyen vizsgálatokat a közegészségügyi igazgatóság kéri csak egyes esetekben.
A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban sincs jelenleg a gyermekosztályon koronavírusos beteg, és omikronos esetekről sincs tudomásuk – közölte a kórház sajtófelelőse, Zörgő Noémi.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
szóljon hozzá!