
Fotó: Gergely Imre
9,4 millió lejes beruházás révén bővítik a gyergyószentmiklósiaknak ivóvizet biztosító Békény-patakon a meglévő befogó gátat. A vízellátás biztonsága érdekében fontos, hogy nagyobb tárolási kapacitása legyen a gyűjtőtónak.
2023. február 16., 17:292023. február 16., 17:29
A fejlesztésről Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyó Területi Szervezetének elnöke osztott meg információkat. Megkeresésünkre elmondta, hogy már a korábbi városvezetéssel elkezdték a vízellátás javítására és annak korszerűsítésére vonatkozó beruházásokat, a városi hálózat kiépítése most is zajlik.
Ehhez az Anghel Saligny országos fejlesztési program révén sikerült forrást szerezni – tette hozzá.
A fejlesztés részleteiről Zólya Lászlót, a gyergyószentmiklósi Hő-, Víz- és Csatornaszolgáltató Közmű (HVCSK) igazgatóját kérdeztük. Mint megtudtuk,
azaz most szűk tíz órára elegendő vízmennyiség a gát kapacitása – ezért van szükség a bővítésre. Az előtanulmány olyan bővítésről szól, amely 7000–7100 köbméterre növelné a létesítmény kapacitását, vagyis egy napi víztartalékot lenne képes tárolni. Erre a kormány az Anghel Saligny-program révén 9,4 millió lejt irányzott elő.
– tette hozzá Zólya László.
Fotó: Gergely Imre
A fejlesztés másik lényeges előnye lesz (a kapacitás növekedésén kívül), hogy egy új műszaki megoldással olyan automatizált zsiliprendszert építenek be, amely nem engedné befolyni a tóba a Békény vizét olyankor, amikor esőzés vagy nagyobb hóolvadás miatt zavarossá válik a víz.
Ez azért is hasznos, mert a zavaros víz ülepítése, tisztítása költséges és vegyszerigényes.
Hogy ezt meg lehessen oldani, a Békényt elvezetik a tóból (jelenleg a gyűjtőtavon folyik át a patak), amely így a tó mellett folyna tovább, és szállítaná a zavaros vizet, és csak akkor táplálná a tavat, amikor megfelelő tisztaságú lesz – ismertette Zólya.
Most a következő lépés a szükséges engedélyek beszerzése, majd jöhet a közbeszerzés a műszaki terv elkészítésére és a kivitelezésre.
Lemondott igazságügyi miniszteri jelöltségéről Melléthei-Barna Márton, aki ezt Facebook-oldalán jelentette be csütörtökön.
Maros megyében 1990 óta először írtak ki népszavazást, hogy lemondassanak egy polgármestert. A mezőszengyeliek június 14-én döntenek arról, hogy maradjon a jelenlegi községvezető vagy mennie kell.
Az ügyvivő egészségügyi miniszter csütörtöki nyilatkozatának előzménye, hogy hantavírus-járvány tört ki egy Európához közeledő óceánjáró hajón.
Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter szerint a helyreállítási és a kohéziós alapból megvalósuló beruházások miatt borítékolható, hogy Románia gazdasága növekedéssel zárja a 2026-os évet.
A kihívások éve lesz az idei – állítja a Maros Megyei Tanács elnöke, aki szerint az 1,18 milliárd lejes összköltségvetés fókuszában a megkezdett uniós pályázatok lezárása áll, miközben az állami források szűkössége miatt prioritásokat kellett felállítani.
A romániai üzemanyagárak jelenleg 16 százalékkal alacsonyabbak az európai átlagnál – nyilatkozta csütörtökön az Agerpresnek a Versenytanács elnöke.
Megnyílt a 11. Csíkszeredai Könyvvásár: a nyitónapon a gyerekeket Varró Dániel humoros gondolatai, a felnőtt közönséget pedig az olvasásról, figyelemről és kultúráról szóló ünnepi beszédek szólították meg.
Újra elkezdődik péntektől a tilosban parkoló járművek elszállítása Marosvásárhelyen, miután a városháza autója visszakapta a rendszámát a rendőrségtől.
Erősödött csütörtökön a román deviza az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,27 banival (0,05 százalékkal) 5,2661 lejre csökkent a szerdai 5,2688 lejről.
Baleset történt csütörtök délután a székelyudvarhelyi Hunyadi János utcában – jelezte olvasónk. A baleset során senki nem sérült meg. A környékbeli utcákban torlódás alakult ki.
szóljon hozzá!