Gazdasági nacionalizmus Közép-Kelet Európában: magyarosítás, románosítás? címmel tartottak előadást
Fotó: Tuchiluș Alex
Román-magyar viszonylatban vizsgált gazdasági kihívásokról és külföldi befektetések sorsfordító hatásáról beszélgettek a szakértők csütörtökön Tusványoson: Sorin Pâslaru úgy véli, Románia tanulhat Magyarország példájából, ugyanakkor Polacsek Csaba szerint a magyar vállalkozóknak több bátorságra lenne szüksége az igazi sikerhez.
2024. július 25., 14:482024. július 25., 14:48
2024. július 25., 14:542024. július 25., 14:54
Az Erdély Caféban megrendezett beszélgetésen Sorin Pâslaru, a Ziarul Financiar főszerkesztője, Pásztor Szabolcs, az Oeconomus vezetője és Polacsek Csaba, a PwC partnere Daradics Kinga, az eMAG Magyarország vezérigazgatójának moderálásában vitatták meg a legfontosabb gazdasági kérdéseket.
Ahogy az elején elhangzott, az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) szerint az európai uniós nemzetközi befektetések az utolsó években csökkenő tendenciát mutattak, mindeközben
A szakértők szerint az anyaországban az autóipar különösen erős, és az utóbbi időben a kínai és dél-koreai befektetések is növekedtek, ellensúlyozva a német tőkebefektetéseket.
Sorin Pâslaru, a Ziarul Financiar főszerkesztője
Fotó: Tuchiluș Alex
Romániában is virágzik az autóipar, de az energetikai szektorban is érkeznek befektetők. Sorin Pislaru szerint itt a mezőgazdaságban is van fejlődés, nagyon erős tartalékai vannak a források terén és kifejezetten nagy a fogyasztói piac.
A beszélgetésen kitértek arra is, hogy
„A helyieket, akik a piacot jól ismerik, azokat rakni megfelelő vezető pozícióba, mert ők tudják hozzáadni az értéktöbbletet, a kapcsolatrendszert és előrébb menni. Ha itt már komfortosak vagyunk, akkor menjünk eggyel tovább” – fogalmazott Polacsek Csaba.
Pásztor Szabolcs, az Oeconomus vezetője
Fotó: Tuchiluș Alex
Ugyanakkor a kompetenciák is „összeadhatóak”, így tehát
„Akinek van tőkéje, az vezeti a játékot” – summázott Sorin Pâslaru az előadás végén, amelyen mindannyian egybehangzóan állították: a lokális partnerek szerepe és a folyamatos, lépcsőzetes terjeszkedés kulcsfontosságú elemei a sikernek.
Daradics Kinga, az EMAG Magyarország vezérigazgatója
Fotó: Tuchiluș Alex
Polacsek Péter később csatlakozott az Erdély Caféban szervezett beszélgetéshez
Fotó: Tuchiluș Alex
Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.
Elgázolt borztetemről kaptunk fotókat, amely a felújítás alatt levő 137-es megyei út Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közti szakaszán hever.
A legfelsőbb bíróság pénteken helyt adott az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat felfüggesztéséről szóló ítélet elleni fellebbezéseknek.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy változást idézzen elő Románia jelenlegi és jövőbeli politikájában.
Újabb hatvan napig hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei önkormányzat tisztségéből felfüggesztett és korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított alelnöke. Barti panasszal élt a döntés ellen, de ezt elutasították.
Ingyenesen tesz elérhetővé tíz filmet tíz napon át a Filmio, a magyar filmek streaming platformja a magyar film napja alkalmából – közölte a Nemzeti Filmintézet pénteken az MTI-vel.
Tanárnak lenni Romániában nem kis kihívás, ideje átgondolni, mitől van az, hogy az a pedagógus, aki kiválóan teljesít a katedrán, nem tud jó eredménnyel versenyvizsgázni. Jövőtől ezen változtatna a tanügyminiszter.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye jubileumi eseménysorozatának részeként április 30-án, szerdán megtartják a fogyatékkal élők napját, melynek programjai több csíksomlyói helyszínen zajlanak majd.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!