
Minden eddiginél nagyobb katonai parádéval készülnek idén december elsején Csíkszeredában. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Minden eddiginél nagyobb szabású ünnepséggel készülnek a hatóságok a román nemzeti ünnepre Csíkszeredában: idén először katonai repülőgépeket és helikoptereket is „felvonultatnak”.
2022. november 25., 15:372022. november 25., 15:37
2022. november 25., 15:392022. november 25., 15:39
A harci arzenálnak akár erőfitogtatásként is felfogható bemutatójára azonban csak jó idő esetén kerülhet sor, amennyiben a csíki köd megengedi. Az Agerpres hírügynökség beszámolója szerint a nagyszabású december elsejei rendezvényről Nicolae-Gabriel Oros, a 61-es számú hegyivadász alakulat parancsnoka számolt be.
Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ezek jelenléte a román nemzeti ünnepen nagyban függ az időjárástól. Arról is beszámolt, hogy a város központjában idén mintegy 200 katona vonul fel, de mellettük csendőrök, rendőrök, tűzoltók és a börtön alkalmazottai is jelen lesznek a díszszemlén.
A hírügynökség szerint akárcsak más években, az ünnepség idén is az Ismeretlen katona szobránál kezdődik, ahol a tisztelgés után elhangzik majd a román himnusz, illetve vallási szertartásra és koszorúzásra kerül sor.
Petres Sándor prefektus a december elsejei ünnepségek kapcsán elmondta, hogy több Hargita megyei településen román népzenei műsor lesz, november 29-én például Csíkszeredában is így emlékeznek a Nagy-Egyesülésre.
December elsején Hargita megye valamennyi románlakta településén lesz koszorúzás, többek között Vaslábon, Gyergyóvárhegyen, Gyergyótölgyesen, Salamáson, Galócáson, Bélboron és Maroshévízen is, közölte a prefektusi hivatal.
Halálos baleset történt csütörtökön Szeben és Fehér megye határán, Szerdahely kijáratánál. A rendőrség szerint egy férfi autójával egy fának ütközött.
Nem mindennapi balesetet szenvedett csütörtök délben egy fiatal, marosvásárhelyi sofőr Predealon: autójával egy üdülőtelepi panzió tetejére csúszott rá az útról.
Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint csütörtökön mintegy 62 ezer óvodás és iskolás tanítása szünetelt vagy online formában zajlott a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt.
Radu Miruță védelmi miniszter csütörtökön kijelentette, a Spartan típusú katonai repülőgéppel egy párizsi út költsége hozzávetőleg 30 ezer euró. Közlése szerint ez az összeg töredéke annak, amennyibe egy ugyanilyen út került Iohannis idején.
A pitești-i ítélőtábla csütörtökön jogerősen négy év letöltendő börtönbüntetésre ítélte Daniel Chițoiu volt minisztert gondatlanságból elkövetett emberölés miatt, a 2019 decemberében okozott halálos közúti baleset ügyében.
Az országos pirotechnikai ellenőrző akcióhoz csatlakozva a Hargita megyei rendőrség az elmúlt időszakban 1300 kilogrammnyi petárdát és tűzijátékot foglalt le, amelyből 885 kilogrammnyit Borszéken találtak.
Csütörtöki sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan energiaügyi miniszter közölte: már tavaly szeptembertől tárgyalnak az energiaszolgáltatókkal a gázárplafon kivezetésének módozatairól, hogy 2026. március 31. után se emelkedjenek hirtelen a lakossági gázszámlák.
A rossz időjárásra való tekintettel a hatóságok egy sor ajánlást fogalmaztak meg a lakosság számára.
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA) több mint nyolcmillió lejre szabott ki bírságokat az utóbbi egy hónapban végzett országos ellenőrzések nyomán.
Büntetőeljárás indult a salamási rendőrség épületében keletkezett tűz körülményeinek tisztázására. Bár a lángok jelentős kárt tettek a tetőzetben, az archívum és a technikai eszközök épségben maradtak. A rendőrök a községházán kaptak ideiglenesen helyet.
2 hozzászólás