Hirdetés
Hirdetés

Ha a helyzet úgy hozza, érdemes akár az államot is beperelni

Alapfokon a Marosvásárhelyi Ítélőtábla hozott számukra kedvező döntést, amelyet a bukaresti legfelsőbb bíróság is megerősített •  Fotó: Portaljust.ro

Alapfokon a Marosvásárhelyi Ítélőtábla hozott számukra kedvező döntést, amelyet a bukaresti legfelsőbb bíróság is megerősített

Fotó: Portaljust.ro

Nem kapták meg az állami támogatást megtakarításaik után, ezért az igazságügyi szervekhez fordult jogorvoslatért néhány csíkszeredai, sikerrel. Kopacz-Madarász Kinga csíkszeredai ügyvédnek ugyanis sikerült pert nyernie két minisztériummal szemben.

Barabás Hajnal

2025. február 25., 11:492025. február 25., 11:49

2025. március 05., 14:392025. március 05., 14:39

Olyan eredményről osztott meg részleteket Kopacz-Madarász Kinga csíkszeredai ügyvéd, amelynek egyik legfontosabb mondanivalója, hogy

nem kell mindig belenyugodni a számunkra kedvezőtlen döntésekbe, hanem igenis van mód érvényt szerezni igazunknak a bíróságon, akár az állammal szemben is.

Bonyolult út vezetett a sikerhez

Az ügyvéd a kezdeteket ismertetve elmondta, csíkszéki ügyfelei megtakarítási szerződéseket kötöttek egy pénzintézettel egy előtakarékossági hitelrendszer (Bauspar) révén, amelynek az ő esetükben a feltételek között szerepelt annak igazolása, hogy a kivett összeget lakáscélra használják fel (vásárlás, felújítás stb.).

Az ügyfelek az előírt feltételeknek megfeleltek, igazolták, és el is számoltak a bank elvárásai szerint, kétéves határidővel.

A megtakarításaik után évente bizonyos összegű állami támogatás (románul prima de stat) is járt. Ezt az összeget az elszámolás után kellett volna megkapniuk.

Végrehajtási szabály okozott gondot

Csakhogy az ügyfelek hiába számoltak el, ennek ellenére nem kapták meg az állami támogatást a bankon keresztül. A pénzintézet arra hivatkozott, hogy

a számvevőszék nem fogadta el a kétéves határidőre leadott elszámolásokat, merthogy azt azonnal és haladéktalanul meg kellett volna tenniük, ahogyan megtakarításaikat kivették, így a minisztérium nem utalhatta át a bónuszokat a banknak.

A félreértést az okozta, hogy kezdetben az előtakarékossági hitelrendszert szabályozó,

2006. évi 99-es számú sürgősségi kormányrendeletben ugyan szerepelt az azonnali határidő az elszámolásra, azonban 2007-ben, amikor törvényi szintre emelték a 227-es számú törvénnyel, akkor szándékosan kivették ezt a teljesíthetetlen feltételt belőle

– magyarázta. Rá két évre pedig a törvény alkalmazási szabályzatában ismét visszaköszönt az azonnali határidő.

Hirdetés

A bank nem kérte az azonnali elszámolást. Amikor a számvevőszék ellenőrzéseket végzett, és erre fény derült, akkor

határozattal akadályozta meg, hogy a bank kifizesse az állami prémiumokat az érintett ügyfeleiknek. A bank megtámadta ezt a határozatot a bíróságon, de elvesztette a pert.

Az ügyfelek 2022-ben levélben értesültek a banktól arról, hogy az állami számvevőszékkel szembeni per elveszítése és a határidő be nem tartása miatt nem adhatják ki az állami prémiumokat.

Kopacz-Madarász Kinga csíkszeredai ügyvéd •  Fotó: Biró Zoltán Galéria

Kopacz-Madarász Kinga csíkszeredai ügyvéd

Fotó: Biró Zoltán

Per a bankkal, majd az állammal szemben

Ekkor a döntéssel elégedetlen csíkszéki ügyfelek 2023-ban jogi útra terelték az ügyet. Őket képviselve,

a csíkszeredai ügyvéd elsőként a pénzintézetet és a román államot perelte be.

Ezt a pert azonban időközben felfüggesztették, hogy a fent taglalt, a végrehajtási szabályzatba belefoglalt törvénytelen és lehetetlen feltétel semmisségéről döntés születhessen – jegyezte meg Kopacz-Madarász Kinga. Hozzátette:

ehhez szükséges volt egy újabb per indítására az állam ellen a pénzügyminisztériumon és a fejlesztési minisztériumon keresztül.

E két minisztérium adta ki ugyanis az előtakarékossági hitelrendszert szabályozó végrehajtási jogszabályokat tartalmazó közös rendeletet.

A pert alapfokon a Marosvásárhelyi Ítélőtábla tárgyalta, helyt adva a csíkszeredai ügyvéd által benyújtott keresetnek.

Idézet
Alapfokon megállapította, hogy nem törvényes a plusz feltételnek a végrehajtási szabályokban való szerepeltetése, ezért elrendelte a megsemmisítését. Így a törvény alkalmazási normáiból ki kell törölni azonnal és haladéktalanul a kitételt”

– magyarázta Kopacz-Madarász Kinga, aki már többször nyert ilyen típusú ügyet, amikor egy kormány vagy minisztérium által kiadott jogszabály törvénytelen részét kellett megsemmisíttetni az ügy érdekében.

Ezt a döntést a bukaresti legfelsőbb bíróság is jóváhagyta azáltal, hogy elutasította a két minisztérium fellebbezését. A döntés így jogerős, ezért a Hivatalos Közlönyben is meg kell jelentetni a törvény alkalmazási módszertanának módosítását a bírói ítéletnek megfelelően.

A pénzügyminisztérium a fejlesztési minisztériummal közösen kiadott rendeletével szabályozta az előtakarékossági hitelrendszert •  Fotó: Facebook/Pénzügyminisztérium Galéria

A pénzügyminisztérium a fejlesztési minisztériummal közösen kiadott rendeletével szabályozta az előtakarékossági hitelrendszert

Fotó: Facebook/Pénzügyminisztérium

Elgördült a jogi akadály

Mivel így tisztázták a semmisségét annak a feltételnek, ami miatt eddig visszautasították a bónuszok kifizetését, így abban a perben, amelyiknek tárgya az állam és bank kötelezése a bónuszok kifizetésére,

már nem lehet hivatkozni arra, hogy az elszámolás nem azonnal és haladéktalanul történt meg, hiszen ez egy törvénytelen és mellesleg lehetetlen feltétel volt.

Hosszas eljárást von maga után, két perrel, de aki hasonlóan járt, ugyancsak fordulhat az igazságügyi szervekhez jogorvoslatért.

A Bauspar-rendszer egy olyan pénzügyi konstrukció, előtakarékossági hitelrendszer, amelynek célja a lakásépítés, -felújítás vagy -vásárlás elősegítése. Egyfajta kombinációja a megtakarításnak és a hitelfelvételnek, amely során a résztvevők hosszú távú megtakarításokat végeznek, miután akár lakáscélú kölcsönt is felvehetnek kedvezőbb feltételekkel. A megtakarítóknak az állam évente támogatást is biztosít (prima de stat), méghozzá 25 százalékát a megtakarított összegnek, de nem többet, mint 250 eurót évente.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 26., csütörtök

Kilencven tonna hulladékot foglaltak le Hargita megyében

Mintegy kilencven tonna, engedély nélküli helyen tárolt hulladékot foglaltak le a rendőrök Hargita megyében egy illegális hulladékgazdálkodási ügyben.

Kilencven tonna hulladékot foglaltak le Hargita megyében
Hirdetés
2026. február 26., csütörtök

Védelmi minisztérium: megsértette a román légteret egy orosz drón

Drónt észleltek a román hadsereg radarjai Tulcea megye térségében az ukrán folyami kikötők elleni szerdai orosz légitámadás során – tájékoztatott szerda este a védelmi minisztérium.

Védelmi minisztérium: megsértette a román légteret egy orosz drón
2026. február 26., csütörtök

Több csíkszeredai utcában is áramszünettel kell számolni a következő napokban

Az Electrica áramszolgáltató tájékoztatása szerint előre tervezett munkálatok miatt több helyszínen is szünetelni fog az áramszolgáltatás Csíkszereda területén.

Több csíkszeredai utcában is áramszünettel kell számolni a következő napokban
2026. február 26., csütörtök

Tizenegy éves fiú ült a kormányhoz és elütötte az anyját

Egy tizenegy éves gyermek – kihasználva, hogy nem figyelnek rá – beült édesanyja autójába, elindította a motort és véletlenül elütötte az autó mellett tartózkodó anyját, aki megsérült szerdán este a Szeben megyei Sellenberken.

Tizenegy éves fiú ült a kormányhoz és elütötte az anyját
Hirdetés
2026. február 25., szerda

Hóolvadás után gödörleltár: nehéz helyzetben a székelyudvarhelyi utak

A kemény tél és a jelentős mennyiségű csúszásgátló anyag alaposan próbára tette Székelyudvarhely útjait. Míg a kövezett utcákban az esővíz vájt magának mély medreket, az aszfaltozott felületeken a fagy és az olvadás váltakozása okozott jelentős károkat.

Hóolvadás után gödörleltár: nehéz helyzetben a székelyudvarhelyi utak
2026. február 25., szerda

Átlátható, következetes és diszkriminációmentes eljárást kér az SZNT Marosvásárhelyen

Átlátható, következetes és diszkriminációmentes eljárást kér a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) a román hatóságoktól március 10-i marosvásárhelyi felvonulásával kapcsolatban, amelyet a székely szabadság napja alkalmából tartanak meg.

Átlátható, következetes és diszkriminációmentes eljárást kér az SZNT Marosvásárhelyen
2026. február 25., szerda

Drónmaradványok esetleges becsapódására figyelmeztették a Tulcea megyeieket – frissítve

Tulcea megye északi részének lakói szerdán 18 óra 15 perc körül Ro-Alert riasztást kaptak az orosz-ukrán háborúval összefüggésben.

Drónmaradványok esetleges becsapódására figyelmeztették a Tulcea megyeieket – frissítve
Hirdetés
2026. február 25., szerda

Már több mint 60 ezren kérik, hogy az elektromos cigarettát is tiltsák ki a zárt terekből

A Declic Közösség szerdán több mint 62 ezer aláírást tartalmazó petíciót nyújtott be az egészségügyi minisztériumhoz, amelyben az elektronikus cigaretták használatának betiltását sürgetik valamennyi zárt légterű nyilvános helyeken.

Már több mint 60 ezren kérik, hogy az elektromos cigarettát is tiltsák ki a zárt terekből
2026. február 25., szerda

Inflációkövető árréskorlátozáson dolgozik a mezőgazdasági minisztérium

A mezőgazdasági minisztérium törvénytervezetet dolgoz ki valamennyi agrár-élelmiszeripari termék kereskedelmi árrésének automatikus korlátozásáról arra az esetre, ha az infláció meghaladja az 5-6 százalékot – jelentette be az agrárminiszter.

Inflációkövető árréskorlátozáson dolgozik a mezőgazdasági minisztérium
2026. február 25., szerda

Az AUR kétfordulós választást vezetne be a polgármesterek és megyei tanácselnökök megválasztására

A polgármesterek és a megyei tanácselnökök kétfordulós megválasztását bevezető törvénytervezetet iktatott szerdán a parlamentben a Románok Egyesüléséért Szövetsége (AUR).

Az AUR kétfordulós választást vezetne be a polgármesterek és megyei tanácselnökök megválasztására
Hirdetés