Alapfokon a Marosvásárhelyi Ítélőtábla hozott számukra kedvező döntést, amelyet a bukaresti legfelsőbb bíróság is megerősített
Fotó: Portaljust.ro
Nem kapták meg az állami támogatást megtakarításaik után, ezért az igazságügyi szervekhez fordult jogorvoslatért néhány csíkszeredai, sikerrel. Kopacz-Madarász Kinga csíkszeredai ügyvédnek ugyanis sikerült pert nyernie két minisztériummal szemben.
2025. február 25., 11:492025. február 25., 11:49
2025. március 05., 14:392025. március 05., 14:39
Olyan eredményről osztott meg részleteket Kopacz-Madarász Kinga csíkszeredai ügyvéd, amelynek egyik legfontosabb mondanivalója, hogy
Az ügyvéd a kezdeteket ismertetve elmondta, csíkszéki ügyfelei megtakarítási szerződéseket kötöttek egy pénzintézettel egy előtakarékossági hitelrendszer (Bauspar) révén, amelynek az ő esetükben a feltételek között szerepelt annak igazolása, hogy a kivett összeget lakáscélra használják fel (vásárlás, felújítás stb.).
A megtakarításaik után évente bizonyos összegű állami támogatás (románul prima de stat) is járt. Ezt az összeget az elszámolás után kellett volna megkapniuk.
Csakhogy az ügyfelek hiába számoltak el, ennek ellenére nem kapták meg az állami támogatást a bankon keresztül. A pénzintézet arra hivatkozott, hogy
A félreértést az okozta, hogy kezdetben az előtakarékossági hitelrendszert szabályozó,
– magyarázta. Rá két évre pedig a törvény alkalmazási szabályzatában ismét visszaköszönt az azonnali határidő.
A bank nem kérte az azonnali elszámolást. Amikor a számvevőszék ellenőrzéseket végzett, és erre fény derült, akkor
Az ügyfelek 2022-ben levélben értesültek a banktól arról, hogy az állami számvevőszékkel szembeni per elveszítése és a határidő be nem tartása miatt nem adhatják ki az állami prémiumokat.
Kopacz-Madarász Kinga csíkszeredai ügyvéd
Fotó: Biró Zoltán
Ekkor a döntéssel elégedetlen csíkszéki ügyfelek 2023-ban jogi útra terelték az ügyet. Őket képviselve,
Ezt a pert azonban időközben felfüggesztették, hogy a fent taglalt, a végrehajtási szabályzatba belefoglalt törvénytelen és lehetetlen feltétel semmisségéről döntés születhessen – jegyezte meg Kopacz-Madarász Kinga. Hozzátette:
E két minisztérium adta ki ugyanis az előtakarékossági hitelrendszert szabályozó végrehajtási jogszabályokat tartalmazó közös rendeletet.
A pert alapfokon a Marosvásárhelyi Ítélőtábla tárgyalta, helyt adva a csíkszeredai ügyvéd által benyújtott keresetnek.
– magyarázta Kopacz-Madarász Kinga, aki már többször nyert ilyen típusú ügyet, amikor egy kormány vagy minisztérium által kiadott jogszabály törvénytelen részét kellett megsemmisíttetni az ügy érdekében.
Ezt a döntést a bukaresti legfelsőbb bíróság is jóváhagyta azáltal, hogy elutasította a két minisztérium fellebbezését. A döntés így jogerős, ezért a Hivatalos Közlönyben is meg kell jelentetni a törvény alkalmazási módszertanának módosítását a bírói ítéletnek megfelelően.
A pénzügyminisztérium a fejlesztési minisztériummal közösen kiadott rendeletével szabályozta az előtakarékossági hitelrendszert
Fotó: Facebook/Pénzügyminisztérium
Mivel így tisztázták a semmisségét annak a feltételnek, ami miatt eddig visszautasították a bónuszok kifizetését, így abban a perben, amelyiknek tárgya az állam és bank kötelezése a bónuszok kifizetésére,
Hosszas eljárást von maga után, két perrel, de aki hasonlóan járt, ugyancsak fordulhat az igazságügyi szervekhez jogorvoslatért.
A Bauspar-rendszer egy olyan pénzügyi konstrukció, előtakarékossági hitelrendszer, amelynek célja a lakásépítés, -felújítás vagy -vásárlás elősegítése. Egyfajta kombinációja a megtakarításnak és a hitelfelvételnek, amely során a résztvevők hosszú távú megtakarításokat végeznek, miután akár lakáscélú kölcsönt is felvehetnek kedvezőbb feltételekkel. A megtakarítóknak az állam évente támogatást is biztosít (prima de stat), méghozzá 25 százalékát a megtakarított összegnek, de nem többet, mint 250 eurót évente.
Személyautó és egy teherautó ütközött a Maros megyei Jedd közelében, hét személy megsérült, a forgalmat mindkét irányban lezárták.
Rendhagyó módon „spórolt” egy Maros megyei községvezető: illegálisan biztosított áramot 12 villanyoszlopnak, nem fizette a futballpálya öltözőjének és a községi színpadnak az államköltségeit sem. A polgármester ellen hatósági vizsgálat zajlik.
Locsolásból hazatartva az utcán adott hangot politikai nézeteinek egy sepsiszentgyörgyi fiatal, akit a Sepsi OSK vezetőségi tagjai bántalmazhattak.
Egy román-bolgár cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as sztráda második, Târgu Frumos és Lețcani közötti 28,6 kilométeres szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – jelentette be a közúti beruházásokért felelős társaság.
Mihail Tîrnoveanu húsvétvasárnap Bölönben vonult fel, ahol a helyiek szerint uszító és történelemhamisító állítások hangzottak el. A történtek miatt megszólalt Kozma Albert unitárius lelkész is, aki közösség elleni támadásról beszélt.
Hivatalos látogatásra Magyarországra érkezett kedden délelőtt JD Vance, az Amerikai Egyesült Államok alelnöke és felesége, Usha Vance.
A tavalyi negyedik negyedévben 9454 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 0,4 százalékkal nagyobb mint 2025 harmadik negyedévében; a kiadások átlagösszege 8075 lej volt, ami a jövedelem 85,4 százalékát jelentette.
Első- és másodfokú riasztásokat adtak ki a meteorológusok kedden a rossz idő miatt: a magas hegyvidéken hóviharokra, az ország többi régiójában heves szélre kell számítani szerda estig.
Várja a találkozót „jó barátjával, Orbán Viktorral” JD Vance, az Amerikai Egyesült Államok alelnöke, aki erről a Budapestre indulás előtt nyilatkozott újságíróknak.
Kedd éjféltől 36 banival lett olcsóbb a gázolaj a kormány által múlt pénteken elfogadott jövedékiadó-csökkentés következtében. A standard gázolaj literenkénti ára – töltőállomástól függően – 9,93 és 10,38 lej között alakul Székelyföldön.
szóljon hozzá!