Hirdetés
Hirdetés

Gyorstalpalóval próbálják áthidalni a szakképzett munkaerő hiányát

A munkaerőpiac tárt karokkal várja a kémiai versenyeken legjobban teljesítő diákokat. Illusztráció •  Fotó: Boda L. Gergely

A munkaerőpiac tárt karokkal várja a kémiai versenyeken legjobban teljesítő diákokat. Illusztráció

Fotó: Boda L. Gergely

Országszerte komoly szakemberhiányt generált az egzakt tudományok háttérbe szorítása – állítja Dana Chelărescu, a Gedeon Richter Románia vezérigazgatója. Maros megyében leginkább a gyógyszer- és a vegyipar sínylette meg a térség egyetlen kémiai szakközépiskolájának felszámolását.

Szucher Ervin

2017. június 15., 14:552017. június 15., 14:55

Amikor négy évvel ezelőtt a Maros Megyei Tanfelügyelőség az Emil Dandea Kémiai Szakközépiskola felszámolásáról, pontosabban a faipari iskolába való beolvasztásáról döntött, az illetékesek talán fel sem mérték, idővel mekkora gondot okoznak a térség munkáltatóinak.

Bár a dicsőszentmártoni vegyipari kombinát rég bezárt, az évek során a marosvásárhelyi Azomureş is jócskán karcsúsított alkalmazottjai számán,

Hirdetés

Maros megyében még mindig húzóágnak számít a vegyipar.

Újabb, kisebb cégek jelentek meg, arról nem is beszélve, hogy az utóbbi negyed évszázadban több gyógyszergyár létesült vagy telepedett meg Marosvásárhelyen és környékén.

Vegyészmérnökökből és gyógyszerészekből ugyan nincs hiány – a helyi vagy közeli egyetemeknek köszönhetően. Mert, amint Horváth Gabriella, a Bolyai Farkas Gimnázium kémiatanára elmondta, amióta Kolozsváron is lehet kémikusi vagy vegyészmérnöki diplomát szerezni, egyre több magyar diák jelentkezik a kincses város egyetemén.

A problémát a szakképzett középkáderek hiánya jelenti.

Több vállalatnál is arról számoltak be lapunknak, hogy időnként kénytelenek olyan munkaerőt is alkalmazni, akinek azelőtt csak éppen érintőlegesen volt köze a vegyiparhoz. Számukra házon belül szerveznek különböző gyorstalpaló képzéseket.

A magyarországi Richter Gedeon gyógyszergyár romániai leányvállalatát vezető Dana Chelărescu egyrészt hazabeszélt, amikor az országos kémiai tantárgyvetélkedők – olimpia, illetve Fabunyi Rudolf verseny – legjobbjait díjazta, ugyanakkor általánosított is.

Idézet
A munkaerőpiac tárt karokkal várja a kémia kedvelőit. Mert sajnos, amióta a hazai oktatási rendszer nem veszi komolyan az egzakt tudományokat, komoly szakemberhiány keletkezett

– fejtette ki. Az igazgatónő nem köntörfalazott, amikor kijelentette: azért is jutalmazzák a kémiai tantárgyversenyeken kiváló teljesítményt elért Maros megyei diákokat, hogy ezzel próbálják meg a kémia felé terelni a fiatalokat. „Méltányoljuk a tehetséget, a tanulást, bátorítjuk az eredményességet, de ugyanakkor érdekünk is ösztönözni a diákokat, hisz szükségünk van a jó szakemberekre” – tette hozzá. A Richter 2008 óta díjazza a tantárgyversenyen remekelő diákokat.

Egyelőre semmi esélyt nem lát a kémiai szakközépiskola újraindítására Illés Ildikó, Maros megye helyettes főtanfelügyelője. Szerinte sem a csökkenő diáklétszám, sem a szülők világnézete nem teszi lehetővé a tanintézet feltámasztását.

Idézet
Az utóbbi években Romániában mindenki szakemberhiányról beszél, de amikor gyermeke beiskoláztatásáról van szó, csak elméleti középiskolába íratná, oda is lehetőleg társadalom-tudomány szakra. Az ipari oktatásban fúj a szél: számos iskolában negyed vagy jobb esetben fél osztályok jönnek létre. Amíg nem változik a mentalitás, addig a helyzet sem javul

– ecsetelte lapunknak Illés Ildikó.

Kérdésünkre, hogy a mai nemzedék számára miért nem annyira vonzó a kémia, Horváth Gabriella több okot is megjelölt. Szerinte a kémiai szakközépiskola felszámolása elhamarkodott lépés volt, hisz az volt a megye egyetlen tanintézete, amely kémikusokat és laboránsokat képezett. Ezzel szemben egyetlen elméleti középiskolának sincs hasonló profilja. A Bolyai tanára, aki egyben a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége megyei elnöke is, ugyanakkor úgy véli, a kémia mint tananyag nem eléggé vonzó a mai fiatalok számára.

Idézet
A tanterv ugyan jobb, mint tizenöt-húsz évvel ezelőtt, de még mindig várat magára, hogy érdekessé tegyék. Túl sok benne az elmélet, kevés a gyakorlat. A kémia az az óra, amelyen a gyerek figyelmét sokkal könnyebb a gyakorlattal lekötni, és megszerettetni a tantárgyat

– véli Horváth Gabriella.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 18., csütörtök

Medvét láttak Szécsenyben

Medve jelenléte miatt küldtek Ro-Alert üzenetet a csíkszeredaiaknak csütörtökön este.

Medvét láttak Szécsenyben
Medvét láttak Szécsenyben
2026. június 18., csütörtök

Medvét láttak Szécsenyben

Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Leleplezték a Grand Theft Auto VI borítóját egy hét múlva indul az előrendelés

Nem a régóta várt játékmenet előzetessel, hanem egy bejelentéssel rukkolt elő a Grand Theft Auto VI kiadója, a Rockstar Games csütörtök délután.

Leleplezték a Grand Theft Auto VI borítóját egy hét múlva indul az előrendelés
2026. június 18., csütörtök

Indulni készül a PNL elnöki tisztségéért Adrian Veștea

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy indulni készül a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségéért.

Indulni készül a PNL elnöki tisztségéért Adrian Veștea
2026. június 18., csütörtök

Korrupció gyanúja miatt került hatósági felügyelet alá Bukarest főpolgármestere

Vesztegetés elfogadásának gyanúja miatt büntetőeljárást indított Ciprian Ciucu bukaresti főpolgármester ellen. Az elöljárót 60 napra hatósági felügyelet alá helyezték.

Korrupció gyanúja miatt került hatósági felügyelet alá Bukarest főpolgármestere
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Románia és Szlovákia közösen lépne fel a medvék védettségének módosításáért

Közösen kérte Románia és Szlovákia az Európai Bizottságtól a barnamedvék szigorú védelmi szabályainak felülvizsgálatát. A két ország szerint a növekvő állomány egyre nagyobb terhet ró a helyi közösségekre, a gazdákra és a közbiztonságra.

Románia és Szlovákia közösen lépne fel a medvék védettségének módosításáért
2026. június 18., csütörtök

Minden eltűnt gyermeket megtaláltak, négy felnőttet azonban még keresnek

Keres még négy felnőttet a rendőrség Hargita megyében az idei eltűnéses esetek közül. Az év első öt hónapjában 32 bejelentést regisztráltak, a 11 eltűnt gyermeket mind megtalálták, a felnőttek közül azonban négyen továbbra sem kerültek elő.

Minden eltűnt gyermeket megtaláltak, négy felnőttet azonban még keresnek
2026. június 18., csütörtök

Már péntek reggeltől várja a strandolni vágyókat a Marosvásárhelyi Víkendtelep

Bár a marosvásárhelyi Víkendtelep hivatalos megnyitóját pénteken 17 órakor tartják, a strandolni vágyókat már reggel 9 órától fogadják.

Már péntek reggeltől várja a strandolni vágyókat a Marosvásárhelyi Víkendtelep
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Már Szentegyházán is van lehetőség CT-vizsgálatok elvégzésére

CT-készüléket kapott a Szentegyházi Egészségügyi Központ, ami lehetőséget teremt a településen élőknek, hogy elvégeztessék ezeket a vizsgálatokat. Lőrincz Csaba, Szentegyháza polgármestere valóra vált álomnak nevezte az orvosi eszköz beüzemelését.

Már Szentegyházán is van lehetőség CT-vizsgálatok elvégzésére
2026. június 18., csütörtök

Lezuhant a magasból és életét vesztette az A3-as sztráda építésén dolgozó egyik munkás

Életét vesztette egy 64 éves külföldi munkás, miután 12 méter magasból lezuhant, miközben az A3-as autópálya építésén dolgozott a Szeben megyei Felek (Avrig) közelében.

Lezuhant a magasból és életét vesztette az A3-as sztráda építésén dolgozó egyik munkás
2026. június 18., csütörtök

Több mint 5 milliárd lejnyi támogatást ad a kormány a feldolgozóiparnak

A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyott egy 5,313 milliárd lej összértékű állami támogatási programot feldolgozóipari beruházásokra, amely a termelési kapacitások fejlesztését és a reálgazdasági befektetések ösztönzését célozza.

Több mint 5 milliárd lejnyi támogatást ad a kormány a feldolgozóiparnak
Hirdetés