
Gyimesközéplokon nemsokára munkához lát a kivitelezéssel megbízott cég
Fotó: Pinti Attila
Néhány hét múlva munkához lát a kivitelező Gyimesközéplokon, elkezdődik a községben az ivóvíz- és szennyvízhálózat építése. Két év alatt kell befejezni a beruházást, amelynek költségei az emelkedő anyagárak miatt lehet, hogy nagyobbak lesznek a tervezettnél.
2021. május 09., 15:492021. május 09., 15:49
Az utolsó jóváhagyásokat várja a finanszírozó részéről az a kivitelezési szerződés, amelyet áprilisban írtak alá a község és a közbeszerzési eljáráson nyertes vállalkozás között a gyimesközéploki víz- és szennyvízhálózat kiépítése érdekében. A tavaly decemberben kiírt licitre több jelentkező is volt, végül egy szatmári cég ajánlata bizonyult a legjobbnak – tudtuk meg Gergely Károly polgármestertől. Ő úgy számol, hogy június elején már megkezdik a munkálatokat, amelyeket a szerződés értelmében két éven belül, 2023 nyarán kell befejezni. A beruházás értéke áfával együtt eléri a 12 millió lejt, ennek 90 százalékát a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség biztosítja európai uniós támogatásból, a község önrésze 10 százalék.
Gergely Károly szerint a közbeszerzési eljárás során a kivitelező úgy értékelte, a rendelkezésre álló összegből elvégezhető a beruházás, viszont idén tovább drágultak az építőipari anyagok – a felhasználandó vezetékeké például több mint 30 százalékkal –, ezért nem kizárt, hogy kiegészítésekre is szükség lesz. Ezt viszont csak az önrész értékének növelésével lehet biztosítani, így, ha szükség lesz rá, további támogatásokért kell folyamodniuk.
– értékelt.
A hegyvidéki, szűk patakvölgyekkel szabdalt településszerkezet nem könnyíti meg a munkát, kevés a közterület is, ahol a vezetékeket úgy lehet lefektetni, hogy az utak burkolata sértetlen maradjon. Az ivóvizet Jávárdi patakából, egy bővizű forrásból fogják be, onnan halad a vezetékrendszer Hidegségen át a község központjáig, majd a 12A jelzésű országút mentén a megállói népiskoláig.
A többi patakvölgy a földrajzi adottságok miatt kimarad ebből a fejlesztésből, számukra más megoldásokra van szükség. A szennyvíztisztító állomást a község felső végén, a megyehatár közelében építik meg, ahol területet vásároltak. Mivel az illetékes vízügyi igazgatóság nem engedélyezte a korábban elképzelt változatot, mert túl közel van a lakóházakhoz, konténeres rendszerű tisztítót kell építeni, ahonnan a megtisztított víz a Tatrosba jut majd.
Jóváhagyta a kormány kedd esti ülésén 6850 álláshely betöltését az állami egészségügyi rendszerben – közölte az egészségügyi minisztérium.
A betegellátás nem szenvedi meg az általános sztrájkot, és arra is lehetőség van, hogy sürgősségi esetben ott, ahol szükséges, a sztrájkoló dolgozó kilépjen a tiltakozásból és visszatérjen a munkába – mondta a Székelyhonnak a Sanitas képviselője.
A Richter-skála szerint 3,4-es erősségű földrengés történt kedden 17 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Szerdán is folytatódik az általános sztrájk az egészségügyben – jelentette be a Sanitas Szakszervezeti Szövetség elnöke, Iulian Pope kedden, miután az új bértörvényről egyeztettek az egészségügyi minisztériumban.
Tűz ütött ki egy gazdasági épületben és egy raktárban Csíkszentsimon községben kedden, ahol fennállt annak a veszélye, hogy átterjed a tűz két lakóházra is. Többen megsérültek.
Közlekedési baleset történt kedd délután a 12A jelzésű országúton, Csíkszereda és Delne között: egy motorkerékpár és egy személygépkocsi ütközött össze. A motorost kórházba szállították.
2026 első félévében a Kovászna Megyei Prefektúrához összesen 131 beadvány érkezett, sok esetben többtucatnyi ember kérelmét tolmácsolva. Legtöbbször sikerült ezekre megoldást találni – tudtuk meg Ráduly István prefektus keddi sajtótájékoztatóján.
Az Európai Unió bekérette Oroszország brüsszeli ügyvivőjét, miután a múlt héten orosz drónok hatoltak be Románia légterébe – számolt be kedden a dpa.
Zátonyra futott a Dunán hétfő éjszaka egy svájci zászló alatt közlekedő üdülőhajó a Mehedinți megyei Salcia térségében. A fedélzeten 186 utas és 52 fős személyzet tartózkodott.
Lángoló fafeldolgozó műhelyhez riasztották kedden délben a tűzoltókat Csíkszentsimonba.
szóljon hozzá!