
Az oroszlánkifutó közepén, a magasles alá húzódott az anyaoroszlán a két kölykével
Fotó: Marosvásárhelyi Állatkert
A gyermeknapi látógatódömping kellős közepén, mindenki meglepetésére született meg a marosvásárhelyi állatkertben két kisoroszlán. Az intézményben négy-öt éve nem született már oroszlán, ezek érkezése is meglepte az állatkert munkatársait is.
2022. június 01., 19:112022. június 01., 19:11
Az oroszlánkölykök születéséről Szánthó János, az állatkert igazgatója elmondta, mivel négy-öt éve már nem születtek kölykök a marosvásárhelyi állatkertben, ezek érkezésére sem számítottak. „Most
Persze van elméleti esély rá, hogy még szülessen” – mondta a Székelyhonnak Szánthó János.
Hozzátette, az anyaoroszlán a két kölyökkel jelenleg is a kifutón van, a számukra fából épített mászóka, magasles alá húzódott be, annak ellenére, hogy a belső tér nyitva van állandóan. Ha zavarná a látogatódömping, elhúzódhatna, de eddig még nem tette meg.
Az igazgató kérdésünkre elárulta, azért is okozott meglepetést számukra a kölykök érkezése, mert az oroszlánoknál nem látványos a vemhesség.
Ki van ez találva: csúcsragadozók, nekik vemhesség alatt is vadászniuk kell” – magyarázta az igazgató. Hozzátette, húsz évvel ezelőtt a nyíregyházi állatkert vezetése alatt is járt úgy, hogy egy jeles napon, a látogatók előtt, éppen az ablaknál ellett meg egy oroszlán.
Oroszlánkölykök amúgy gyakran születnek fogságban is – hangsúlyozta Szánthó János. Olyannyira gyakran, hogy sok intézményben küzdenek azért, hogy ne legyenek kisoroszlánok, a nemrég érkezett odesszai oroszlánok hímeinek például azért nincs sörényük, mert ivartalanították őket, s
„Mi sem akartuk igazából, hogy szaporodjanak, arra gondoltunk, hogy nem is fognak. Amikor idekerültem tavaly, kicsit változtattunk az étrendjükön, mert óriási mennyiséget kaptak, és el voltak hízva az állataink. Átállítottuk őket a nyugat-európai állatkertekben szokásos menüre, gondolom, ez hozta meg az eredményt” – fogalmazott az igazgató.
Hozzátette, terveznek majd névadó ünnepséget, akár névadó versenyt is, de egyszer lássák, hogy megmaradnak-e a kölykök, mert az újszülött állatok ötven százaléka elpusztul, ez a természet törvénye. Ők azonban remélik, hogy a gyermeknapon világra jött kölykök megmaradnak.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa Románia kérésére rendkívüli ülést tart az Oroszország által elkövetett román légtérsértés ügyében; Oana Țoiu román külügyminiszter a nemzetközi jogsértésekről és az Oroszország tettei által generált kockázatokról fog beszélni.
Nicușor Dan szerint a gyermeknap többet jelent egy örömteli pillanatnál, a társadalom elkötelezettségét jelenti egy olyan környezet megteremtése iránt, amelyben minden gyermek védelmet, odafigyelést, tiszteletet és bátorítást kap álmai követésére.
Egy felnőtt és két gyermek került kórházba hétfőn, miután négy személygépkocsi ütközött össze az 1-es országúton Felek (Avrig) Fenyőfalva (Bradu) felőli kijáratánál, Szeben megyében.
Előre tervezett karbantartási és hálózatfejlesztési munkálatok miatt több településen is szünetelni fog az áramszolgáltatás a következő napokban – közölte az Electrica áramszolgáltató vállalat.
A World Vision Románia által megkérdezett tinédzserek közel negyede azt mondja, hogy a felnőttek ritkán vagy szinte soha nem hallgatják meg őket – derül ki szervezet gyermeknap alkalmából végzett felméréséből.
Az államfő szerint az eltávolítása hatással lehet a jogállamisági feltételekhez kötött uniós források lehívására is.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el hétfőn az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére.
A vízbefulladásos balesetek megelőzését, valamint a felelős magatartás erősítését célzó országos kampányt indít június 1. és augusztus 31. között az Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU).
Jelentős mennyiségű csapadékra és szélviharokra adtak ki figyelmeztetést hétfőn a meteorológusok; a riasztás 21 megyében – köztük a székelyföldiekben – érvényes a nap folyamán.
Ha Sulyok Tamás nem mond le köztársasági elnöki tisztéről, a Tisza párt módosítani fogja az alaptörvényt – mondta a miniszterelnök hétfőn Budapesten, a Sándor-palota előtt tartott sajtótájékoztatóján.
szóljon hozzá!