
Semmiféle kapcsolat a hivatalos szervekkel. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Közel harmincezer ember nem rendelkezik érvényes személyi igazolvánnyal Maros megyében. Többségüknek csak lejárt a személyi okmánya, de vannak olyan gyermekek is, akiknek még születési bizonyítványuk sincs. Papíron gyakorlatilag nem is léteznek.
2022. december 15., 10:572022. december 15., 10:57
2022. december 15., 11:212022. december 15., 11:21
A Maros Megyei Lakosság-nyilvántartó Hivatal adatai szerint decemberre 26 836-ra emelkedett azoknak a száma, akik valamilyen okból kifolyólag nem rendelkeznek személyi igazolvánnyal. Ezek közül 20 488 személynek érvényét vesztette az irata, vagyis lejárt, míg 6349-nek eddig még nem is volt személyi okmánya.
A hivatal igazgatója, Codruța Sava tájékoztatása szerint 16 552 személy már évek óta nem rendelkezik személyi igazolvánnyal, ez az szám az idén további 3936-tal nőtt. Azoknak a száma is emelkedik, akik betöltötték a 14. életévüket, de még nincsen személyi igazolványuk. Míg a tavaly ilyenkor 4955 személyt tartottak nyilván, az idén 1394-gyel többen vannak.
Az Országos Nyilvántartási Hivatal adatbázisa szerint az okok között található, hogy az illető huzamosabb ideje külföldön tartózkodik, vagy elköltözött arról a településről, ahová a lakhelyét korábban bejelentette, esetleg ismeretlen helyen tartózkodik, elhalálozott, vagy letartóztatták, szabadságvesztéssel büntették.
A Székelyhon érdeklődésére, hogy mi történik ezekkel a személyekkel, Sava elmondta, felszólítást küldenek, majd ha arra sem jelentkeznek, akkor
Az okok között említhetők a nehéz életkörülmények is, vannak olyan városszéli vagy falvak szélén élő családok, akik
illetve semmiféle kapcsolatban nem állnak a hivatalos szervekkel, intézményekkel, például nem járnak iskolába, nincs munkahelyük, nem jogosultak szociális kedvezményre, egyáltalán
Ezeknek civil szervezetek segítenek, hogy visszailleszkedjenek a társadalomba, hozzájussanak a hivatalos irataikhoz.
Daniel David oktatási miniszter pénteken aláírta az iskolai házi feladatok szabályozását módosító rendeletet.
Ismét hadgyakorlatok zajlanak a sepsiszentgyörgyi Păiș David lőtéren december 8-12 között.
A Sapientia EMTE Doctor Honoris Causa címet adományozott pénteken Sapientia Kolozsvári Karának főtéri épületében Borhy László régészprofesszornak, az MTA rendes tagjának.
Idén is töretlen népszerűségnek örvendett a Rádió Gaga Mikulásváró rendezvénye Székelyudvarhelyen: péntek délután több száz apróság várta szüleivel, nagyszüleivel a piros ruhás jótevőt a Riverside bevásárlóközpont melletti téren.
Kicsik és nagyok, szülők, nagymamák, baráti társaságok vették birtokukban pénteken este Marosvásárhely főterét, ahol megnyílt a karácsonyi vásár, felkapcsolták a díszkivilágítást. Idén sikerült helyivé és eredetivé tenni az ünnepi pillanatokat.
A sepsiszentgyörgyi motorosok idén is piros köpenyre cserélték a bőrkabátot, hogy szebbé tegyék az ünnepet a városban és környékén lakó gyerekek számára. A motoros Mikulások ezúttal a főtéri karácsonyfa körül is tettek egy kört.
Kihirdette pénteken Nicușor Dan államfő az úgynevezett Nordis-törvényt, amely egyebek mellett felső határt szab a lakásvásárláskor fizetett előlegnek.
A legfelsőbb bíróság tagjai pénteken egyhangúlag úgy döntöttek, hogy megtámadják az alkotmánybíróságon a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvénytervezetet.
Nem engedik be a tömbházba a lakókat, amíg tart az ellenőrzés, egy csíkszeredai tömbházban ugyanis gázszivárgás gyanúja miatt hívták ki a hatóságokat pénteken este.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány betartotta az eljárásrendet a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezet beterjesztésekor.
szóljon hozzá!